آشنایی با انواع هتل ها

بررسی انواع هتل ها

آشنایی با انواع هتل ها- مجله ی هتل متل

قطعا  همه ما هنگام رزرو هتل به اصطلاحاتی چون هتل دو یا پنج ستاره برخورد کرده ایم و کم و بیش می دانیم که یک هتل پنج ستاره لوکس تر از یک هتل دو ستاره است. اما دنیای هتلداری  نسبت به گذشته وسیع تر شده و شاید تعجب کنید اگر بدانید که در دنیا بیش از 20 نوع هتل وجود دارد که هر کدام تعریف خاص خود را دارند. اگرچه از این میان تنها چند نوع  از آنها در ایران وجود دارد . در مقاله ی آشنایی با انواع هتل ها قصد داریم شما را با برخی از انواع هتل ها آشنا کنیم.

داستان هتل ها و ستاره هایشان

هتل ها بر اساس کیفیت خود رتبه بندی می شوند و این رتبه بندی در ستاره هایی که به آنها داده می شود، نمود پیدا می کند.  اما منظور ما از کیفیت یک هتل چیست؟ نخست اینکه هتل باید واجد ویژگی ها و امکانات اولیه یک اقامتگاه باشد. در مرحله بعد مواردی چون امکانات، اندازه و چشم انداز اتاق ها، موقعیت مکانی، کیفیت رستوران هتل، امکانات تفریحی مانند زمین بازی کودک، سونا و جکوزی و غیره مورد ارزیابی قرارمی گیرد و بر همین اساس از 2 تا 5 ستاره به آنها تعلق می گیرد.

نوشته های مشابه

آشنایی با انواع هتل ها

انواع هتل ها

حال که  متوجه شدیم ستاره ی هتل ها بر چه اساسی به آنها تعلق می گیرد به سراغ انواع هتل می رویم.

 5 ستاره یا لوکس

هتل های پنج ستاره همانگونه که از نام آنها پیداست، مجلل ترین نوع هتل ها به شمار می روند؛ بنابراین باید به تمام امکانات مجهز باشند تا صلاحیت دریافت این تعداد ستاره را داشته باشند.

امکانات هتل های پنج ستاره معمولا به شرح زیر است:

 •   تعداد اتاق های زیاد( دست کم 150 اتاق) و سوئیت های متنوع، امکانات متفاوت و لابی لوکس هستند
 • قرارگیری  در مرکز شهر و با دسترسی خوب به جاذبه های دیدنی شهر قرار دارند
 • کیفیت مبلمان، تختخواب و حتی ملحفه های آنها نیز باید از بالاترین سطح برخوردار شود
 • امکانات داخل اتاق های هتل پنج ستاره شامل ‏VCR‏ ، لوازم بهداشتی با کیفیت ، دستگاه ‏پخش کننده ‏CD‏ و ‏DVD‏ ، مینی بار حمام مجهز به سشوار ، حوله ، دمپایی ، خط تلفن و ‏تلویزیون می شود
 • امکانات لوکسی مانند رستوران مجلل، سالن ورزشی، سونا و جکوزی
 • نظافت اتاق ها به صورت 24 ساعته انجام می شود
 • کارکنان هتل ها، یونیفرم پوش، متخصص، با روابط عمومی بالا و سرویس دهندگی عالی هستند.
 4 ستاره؛ اندکی متفاوت از هتل های پنج ستاره

هتل های چهار ستاره تفاوت چندانی با هتل های پنج ستاره ندارند و در دسته هتل های لوکس قرار می گیرند. به طور کلی ویژگی این نوع هتل ها را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • فضای وسیع و لابی بزرگ
 • امکانات اتاق ها اعم از نورپردازی تا مبلمان، حمام و غیره باید در سطح متوسط رو به بالا باشد
 • خدمات نظافت در این هتل ها با درخواست میهمانان صورت می گیرد
 • حمل چمدان تا اتاق
 • رستوران باکیفیت و منوهای متنوعی
 • امکانات ورزشی، استخر و پارکینگ
 • کارکنان  مجرب
 3 ستاره یا متوسط ‏

‏‏هتل های سه ستاره را می توان در دسته هتل های میان رده و متوسط قرار داد که امکانات بیشتری نسبت به هتل های دو ستاره و کمتری نسبت به هتل های چهار و پنج ستاره دارند. برای مثال:

 • ‏ فضا و لابی بزرگ تر و لوکس تری نسبت به هتل های دو ستاره دارند
 • از رستوران لوکس خبری نیست. صبحانه به صورت بوفه بوده و حتی در برخی از آنها ناهار و شام نیز در هتل سرو می شود و نه رستوران که هزینه آن نیز جداگانه دریافت می شود
 •  از سیستم حمل چمدان نیست
 • اگر می خواهید اتاقتان تمیز شود، باید این نوشته را روی در اتاق خود نصب کنید
 • به ندرت پیش می آید که هتل های سه ستاره  امکاناتی مانند باشگاه ورزشی یا استخر مجهز  داشته باشند.

 2 ستاره؛ اقتصادی و ارزان

هتل های دو ستاره ، اقامتگاه هایی ارزان و اقتصادی هستند.

 • امکانات هتل های دو سه تاره به شرح زیر است:اغلب دو یا چهار طبقه هستند
 • کوچک ومتوسط هستند وحداقل نزدیک به 20 اتاق دارند.
 • در هتل های دو ستاره حتی برخی امکانات اولیه هم باید با پرداخت هزینه اضافی رزرو شود
 •  امکانات اتاق های هتل های دو ستاره در حد هتل های لوکس و گران قیمت نیست اما این به معنای کثیف بودن آنها نیست.
 • رستوران مجلل ندارند .
 •  در این هتل ها  معمولا فقط صبحانه  سرو می شود
 • این هتل ها معمولا به جاذبه های تاریخی و ارزان نزدیک هستند.

انواع هتل؛ از هاستل تا هتل فرودگاهی

بسیاری از مردم هتل ها را تنها با ستاره های آنها می شناسند و به احتمال زیاد کمتر کسی از وجود انواع مختلف اقامتگاه در جهان آگاه باشد. به هر حال با تغییر الگوهای سفر، شکل اقامتگاه ها هم متحول شده و فقط هتل های ستاره دار نیستند که خدمات اقامتی به مسافران ارائه می دهند. اگر کنجکاو باشیدهستید که بدانید به جز هتل های ستاره دار، چه اقامتگاه های دیگری در سراسر جهان وجود دارند در مقاله ی آشنایی با انواع هتل ها با ما همراه باشید.

متل

آشنایی با انواع هتل ها

متل ترکیبی از دو کلمه موتور و هتل است و از جنبه معماری، کارکنان، خدمات، قیمت و مدت اقامت تفاوت هایی با هتل های معمولی دارد. در حقیقت متل ها در بهترین حالت یک یا دو طبقه دارند و میهمانان به طور مستقیم از پارکینگ به اتاق ها دسترسی دارند. علاوه بر این کارکنان متل ها تنها شامل پذیرش و نظافتچی می شود که در برخی موارد هم یکی هستند. خدمات متل ها هم در نهایت شامل یک اتاق معمولی بدون امکانات رفاهی خاص یا قیمت کمتر می شود که به طور معمول برای اقامت کوتاه مدت در نظر گرفته شده اند. متل ها هتل به حساب نمی آیند پس در نتیجه درجه بندی ستاره های هتل را نیز ندارند.

هتل آپارتمان

هتل آپارتمان همانطور که از نام آن پیداست، ترکیبی از هتل و آپارتمان است. در واقع اقامت در هتل آپارتمان درست مثل این است که شما یک آپارتمان را برای مدت اقامت خود اجاره کنید بدون اینکه نیازی به قرارداد داشته باشید. یعنی هر زمان که بخواهید می توانید آنجا را ترک کنید. در هتل آپارتمان همه چیز در اختیار خود شماست، می توانید در آشپزخانه آشپزی کنید و هر امکاناتی که در خانه شخصی تان دارید، در آن بیابید. مدت اقامت در این نوع هتل ها هم از چند روز تا چند ماه متغیر بوده و بدون شک امکانات لوکس هتل ها را نمی توان در آنها مشاهده کرد. در هتل آپارتمان ها به خاطر  واحد های اقامتی مجزا می توانید حیوان خانگی خود را نیز ببرید.

هتل پانسیون

هتل پانسیون بیشتر از آنکه هتل باشد، یک پانسیون است که در آن قوانین خاصی برای ورود و خروج و صرف صبحانه، ناهار و شام در نظر گرفته شده است. این نوع از اقامتگاه ها که در داخل شهر قرار داردند، از کمترین امکانات برخوردار بوده و به صورت ماهانه یا سالانه اجاره داده می شوند. البته در پانسیون ها کتابخانه، سالن مطالعه و اتاق تلویزیون هم وجود دارد و از این لحاظ شباهت زیادی به اقامتگاه های دانشجویی دارد. نکته دیگر اینکه در سالن غذاخوری پانسیون، غذا تنها به تعداد افراد سرو شده و کسی خارج از این لیست پذیرفته نمی شود.

هتل تفریحی یا ریزوت

هتل های تفریحی یا ریزورت هتل ها نوع خاصی از هتل های لوکس هستند که هم خود امکانات تفریحی متنوعی مانند پارک آبی یا استخر را در اختیار میهمانان قرار می دهند یا در نزدیکی جاذبه هایی چون ساحل ، چشمه های آبگرم، پیست اسکی و طبیعت بکر قرار دارند. به عبارت دیگر مسافران این نوع هتل ها قرار است مدتی را در این هتل ها به استراحت و ریلکسیشن پرداخته، از امکانات و خدمات مجلل آنها استفاده کرده و از گشت و گذار در جاذبه های اطراف هم بهره مند شوند.

آشنایی با انواع هتل ها

هتل فرودگاهی

هتل فرودگاهی چنانکه از نام آن پیداست، به مسافران فرودگاه ها اختصاص دارد. مسافرانی که پرواز آنها کنسل شده و توقف و یا تأخیر طولانی دارد. البته کارکنان فرودگاه یا خلبانان هم اجازه اقامت در این نوع هتل ها را دارند. به طور معمول هتل های فرودگاهی هزینه های خود را به صورت ساعتی از مشتریان دریافت کرده و برخی از آنها از امکاناتی چون ترانسفر رایگان بین هتل و فرودگاه هم برخوردارند. از همین رو این هتل ها در فاصله اندکی از فرودگاه ساخته می شوند.

بوتیک هتل

بوتیک هتل ها را می توان هتل های موضوعی یا تِم دار دانست؛ درست مانند پارک های موضوعی. به این صورت که مکانی نسبتا کوچک با حداکثر 200 اتاق، معماری مدرن و شهری، فضایی صمیمی و خودمانی و امکاناتی عادی و غیر لوکس ساخته می شود و در آن از یک تم خاص در طراحی مبلمان داخلی یا حتی نقاشی ساختمان استفاده می شود. در واقع می توان گفت بوتیک هتل ها  اقامتگاه هایی خاص و منحصر به فرد  با جذابیت خیره کننده هستند. معمولا در ساختمان های قدیمیِ بازسازی شده و در محله های شلوغ بنا می شوند. در برخی از این هتل ها هم شما مجاز به آوردن حیوان خانگی خود هستید؛ البته دقت کنید  فقط در برخی از آنها.

هاستل

هاستل(Hostel) در حقیقت از ترکیب دو واژه Host به معنای میزبانی و Hotel به وجود آمده است. پس می توان گفت هاستل یعنی اقامتگاهی که قرار است در آن فضایی صمیمی را تجربه کنید و انتظار تشریفات خاص هتل ها را هم نداشته باشید. به طور کلی هر اتاق هاستل چیزی در حدود 2 تا 8 تخت دارد و سرویس بهداشتی و آشپزخانه نیز بیرون از اتاق و مشترک هستند. تعجب نکنید حتی اگر لازم باشد شب را در یک اتاق مشترک با چند مسافر ناشناس دیگر سپری کنید. البته خیالتان از بابت امنیت هاستل ها راحت باشد.

در مقاله ی آشنایی با انواع هتل ها، شما را با انواع  هتل ها اشنا کردیم.

اگر قصد سفر دارید و می خواهید سفر ارزان داشته باشید حتما به وب سایت هتل متل مراجعه کنید.

در این وب سایت  با مقایسه ی قیمت بلیط هواپیما و  هتل ها  می توانید بهترین و مقرون به صرفه ترین گزینه را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا