آشنایی با دیدنی های سنت پترزبورگ

آشنایی با جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ روسیه

 آشنایی با دیدنی های سنت پترزبورگ- مجله ی هتل متل

سنت پترزبورگ، دومین شهر بزرگ کشور روسیه است. این شهر که  فراز و نشیب های زیادی در طول تاریخ را شاهد بوده است، به نمادی برای مقاومت و سرسختی در میان مردم روسیه  تبدیل شده . در ادامه ی مقاله ی آشنایی با دیدنی های سنت پترزبورگ ، با این شهر تاریخی و زیبا بیشتر اشنا می شویم.

مختصری از تاریخ سنت پترزبورگ

این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد.

نوشته های مشابه

این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد . از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از سرنگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازگشت.

آب و هوای شهر سنت پترزبورگ و بهترین زمان سفر

از لحاظ جغرافیایی شهر سنت پترزبورگ در کناره‌های رود نوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته‌است.

آب و هوای شهر سنت پترزبورگ، با توجه به این که در عرض جغرافیایی قرار دارد معتدل است. شاید به نظر بیاید این شهر هم مثل مسکو زمستان های طاقت فرسایی داشته باشد، اما این طور نیست و به دلیل فاصله زیادی که با سیبری دارد، آب و هوایی معتدلی  دارد. بهترین زمان برای سفر به شهر سنت پترزبورگ اردیبهشت تا شهریور است.

 جالب است بدانید موقعیت جغرافیایی این شهر باعث می‌شود تا در اوایل تابستان طولانی شدن تابش آفتاب مانع از تاریکی هوا می‌شود و اغلب اوقات شبانه‌روز هوا یا روشن است یا حالتی گرگ و میش دارد. به همین خاطر این شب‌ها را شب‌های سفید می‌نامند که یکی از ویژگی‌های جذاب سن پترزبورگ به شمار می‌رود.

آشنایی با دیدنی های سنت پترزبورگ

جاذبه های گردشگری در شهر پترزبورگ

 سنت پترزبورگ مناطق تاریخی و گردشگری زیبای بسیاری دارد که در ادامه ی مقاله ی آشنایی با دیدنی های سنت پترزبورگ به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

  •  قصر پیترهوف

این قصر یکی از  هفت جاذبه ی گردشگری و عجایب کشور روسیه است.

ساخت این قصر در سال 1714 اغاز و در  سال 1723 به طور رسمی از آن رونمایی شد. کاخ‌های متعددی که هرکدام به سبک خاصی ساخته‌شده‌اند در این مجموعه وجود دارد که بهترین و معروف‌ترین آن‌ها کاخ کبیر است که بی‌شک معماری آن و حتی پارک مقابل کاخ  بسیار به کاخ ورسای  شباهت دارد. در محوطه‌ی پیترهوف از پستی بلندی‌ها و عوارض طبیعی زمین به شایسته‌ترین شکل ممکن جهت تزیین باغ استفاده‌شده است.

در محوطه‌ی پیترهوف حدود سی ساختمان وجود دارد و نزدیک یک صد و هشتاد مجسمه آن را تزیین نموده‌اند.

از جذاب‌ترین بخش‌های این کاخ می‌توان به Hermitage Pavilion (کوشک کنج عزلت)، آبشار بزرگ فواره‌های پیترهف، کاخ مارلی و فواره‌های هرمی اشاره کرد. بدون شک مجذوب زیبایی این مجموعه‌ بزرگ خواهید شد.

  • موزه آرمیتاژ 

از دیدنی ترین موزه های روسیه، موزه آرمیتاژ است. این موزه جزء قدیمی ترین و بزرگترین موزه های دنیاست. این موزه بزرگترین موزه روسیه و سومین موزه بزرگ جهان بعد از موزه انگلستان و موزه لوور بشمار می رود. در حال حاضر مجموعه بزرگی از آثار هنری اروپای غربی روسیه و خاورمیانه در آن قرار دارد. از زمانی که ملکه کاترین دوم در سال ۱۷۶۴ میلادی، ۲۵۵ نقاشی از برلین خریداری کرد، کار خود را آغاز کرده است. بسیاری از آثار هنری این موزه را ملکه کاترین از طریق مشاور هنری فرانسوی‌ خود، دنیس دیدروت از اروپا خریده است.

  •  قلعه پتر و پال 

آشنایی با دیدنی های سنت پترزبورگ

قلعه پیتر و پل (Peter and Paul Fortress) ارگ اصلی شهر سنت پترزبورگ است.

قلعه ی پتر و پال در ابتدای این شهر روسی قراردارد. و هدف از ساخت آن مقاومت در برابر سوئدی ها بوده است. در طول قرن های گذشته از این ساختمان به عنوان های گوناگونی نظیر زندان، ضرابخانه، استراحتگاه خانواده سلطنتی و همچنین اولین آزمایشگاه موتور موشک استفاده شده است. اما هم اکنون این بنا جزء پر بازدید ترین جاذبه های گردشگری در شهر سنت پترزبورگ است.در بالای برج و باروهای این قلعه از چشم اندازهای جذاب کناره های رود نوا لذت می برید و در داخل محوطه آن از جاذبه های زیادی بازدید می کنید

  • جزیره یلاگین

این جزیره در شمال رودخانه نوا قرار دارد. رودخانه ای که شهر سنت پترزبورگ در امتداد آن شکل گرفته است. این جزیره، محل قرارگیری کاخ یلاگین است. کاخی که هم اکنون می توانید از بخش های داخلی آن که به شکل موزه درآمده است، دیدن کنید. امروزه ساختمان های کمی داخل جزیره یلاگین باقی مانده است. در گذشته این جزیره را با نام جزیره ملگونف می شناختند. این جزیره توسط اتحاد جماهیر شوروی به روی مردم باز شد..

  • خیابان نوفسکی پروسپکت

نوسکی پروسپکت اصلی‌ترین خیابان سن پترزبورگ و یکی از شناخته‌ شده‌ترین خیابان‌های روسیه محسوب می‌‌شود. این خیابان با عبور از مرکز تاریخی شهر از ساختمان اداره ی نیروی دریایی تا راه آهن مسکو ادامه داشته و پس از یک پیچ خوردگی خفیف به صومعه الکساندر نوفسکی منتهی می‌شود.

خانه کتاب که یکی از زیباترین بناهای این خیابان به شمار می‌رود و کلیسای جامع کازان در روبه‌روی آن به‌همراه کاخ باروک استراگانوف از مهم‌ترین بناهای خیابان نوفسکی پروسپکت هستند.

  • کاخ کنگره ملی (کاخ کنستانتین)

کاخ کنگره ملی زمانی محل اقامت شخصی شاهزاده کنستانتین بود، کسی که برای حمایت از برادرش، نیکولای اول استعفا داد.

کاخ کنستانتین در قرن ۲۰ میلادی در آتش سوخت.  بخش عمده‌ای از این کاخ بعد از درگیری  روسیه در زمان جنگ جهانی دوم از بین رفت. در دهه‌ ۲۰۰۰ میلادی کنستانتین دوباره رونق گرفت. مرمت و بازسازی  این کاخ تخت عنوان نام جدیدی به اسم «کاخ دریایی رئیس‌جمهوری روسیه» به‌شکل امروزی درآمد.

در سال ۲۰۰۸ مجموعه‌ هنری روستروپوویچ و ویشنفسکیا طی یک حراج بزرگ خریداری و به کاخ اهدا شد.

  • فستیوال ستاره‌های شب‌های سفید

این جشنواره امروزه یکی از ده فستیوال برتر دنیا و تقریبا مهم‌ترین رویداد روسیه در زمینه موسیقی به شمار می‌رود. تاریخ اولین جشن به سال ۱۹۹۳ میلادی باز می‌گردد. جشنواره‌ مورد بحث توسط والری جرجی‌یف، کارگردان تئاتر مشهور مارینسکی تاسیس شد.

در طی این رویداد جذاب هنرمندان با استعدادی از سراسر جهان گرد هم می  آیند و قطعات شاهکار موسیقی از آهنگسازان به نام دنیا مانند بتهوون، موزارت، چایکوفسکی، شوپن، سرگی پروکوفیف، گوستاو مالر، ریچارد واگنر و دیگران را به اجرا در می‌آورند.

  • کلیسای جامع سنت آیزاک

آشنایی با دیدنی های سنت پترزبورگ

کلیسای جامع سنت ایزاک یا ایزاکیِوسکی سوبور را می ‌توان اصلی ‌ترین و بزرگترین کلیسای جامع ارتدوکس روسیه در شهر سن پترزبورگ دانست. کلیسای جامع سنت ایزاک در قرن ۱۹ بنا شده است. گنبدی طلایی دارد که درخشش گنبد طلای آن را از تمام نقاط شهر سن پترزبورگ می ‌توان دید. فضای داخلی کلیسا واقعا شگفت انگیز است و نمای بیرونی این کلیسا با مجسمه هایی جادویی و ستون های گرانیتی غول پیکر مزین شده اند. کلیسا به سنت ایزاک یا سنت اسحاق اهل دالماتیا، قدیس محافظ پتر کبیر تعلق دارد.

این کلیسا در کنار جاذبه‌های نمادین و تاریخی شهر قرار می ‌گیرد و از آن به عنوان سمبل امپراطوری روسیه یاد می ‌شود.این کلیسا بزرگ‌ترین کاتدرال ارتودکس سن‌پترزبورگ و مثالی عالی برای سبک معماری اواخر دوره‌ کلاسیک در روسیه به شمار می‌رود.بسیاری از اعضای آکادمی هنر، هرکدام به‌صورت جداگانه طراحی بخشی از فضای داخلی این کلیسا را به عهده گرفتند که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به Karl Briullov اشاره کرد. در طول جنگ جهانی دوم، بسیاری از اشیا و آثار هنری کاخ‌های بیرون شهر و موزه‌ها به این کلیسا منتقل شدند تا به‌خوبی از آن‌ها محافظت شود.

  • کلیسای مسیح غرقه در خون

 این کلیسا شباهت زیادی به کلیسای  مشهور سنت باسیل مسکو دارد.

الکساندر سوم به عنوان یادبودی برای پدرش، دستور ساخت این کلیسای باشکوه را داد. الکساندر دوم کسی بود که برای منع برده داری در روسیه بسیار تلاش کرد و حتی قانون منع رعیت داری را تصویب کرد. چنین اقدامات الکساندر دوم باعث محبوبیت او در میان مردم و همچنین برافروخته شدن خشم سرمایه داران و زمین داران می شد. الکساندر دوم سرانجام در محل کنونی کلیسای مسیح غرقه در خون ترور شد. در سال ۱۹۳۴ در حالی که کلیسای مسیح غرقه در خون به کلیسای جامع رسمی تبدیل می شد، پس از اتقلابی که در آن رخ داد به غارت رسید.
کلیسای مسیح غرقه در خون در آن دوران به یک زباله دان تبدیل شده بود و پس از پایان جنگ به عنوان انباری برای تئاتر و اپرا مورد استفاده قرار گرفت. مقبره ارزشمند کلیسا رسما از بین رفته بود. در سال ۱۹۷۰ کلیسای مسیح غرقه در خون به شاخه ای از موزه کلیسای جامع سنت ایزاک تبدیل گشته و مورد بازسازی قرار گرفت.

معماری شگفت انگیز این کلیسا نمونه ی بی نظیری از معماری روسی است.

 در مقاله ی آشنایی  با دیدنی های سنت پترزبورگ  به معرفی برخی از جاذبه های تاریخی شهر زیبای سنت پترزبورگ پرداختیم.

 اگر قصد دارید به این شهر شگفت انگیز سفر کنید می توانید با مراجعه به وب سایت هتل متل ، سفر ارزانی را برای خود رقم بزنید. هتل متل این امکان را برای شما فراهم کرده است تا با مقایسه ی قیمت  بلیط هواپیما و هتل ها ، بهترین و مقرون به صرفه ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا