با تور سفر کنم یا نه؟

مزایا و معایب سفر با تور

با تور سفر کنم یا نه؟- مجله هتل متل

سفر با تور یا سفر شخصی موضوعی است که دغدغه بسیاری از  علاقه مندان به سفر است. سفر با تور یا سفر شخصی هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. در مقاله ی با تور سفر کنم یا نه؟ قرار است که به  مزایا و معایب سفر با تور بپردازیم.

سفر با تور مسافرتی برای چه افرادی مناسب است؟

به طور کلی انتخاب سفر با تور های مسافرتی برای افرادی مناسب است که به شرکت در گروه ها و سفرهای دسته جمعی علاقه مند هستند.در واقع افراد برون گرایی که از حضور در اجتماع لذت می برند و در سفرهای انفرادی  احساس تنهایی می کنند گزینه مناسبی است.

نوشته های مشابه

مزایای استفاده از تور

 در ادامه ی مقاله ی با تور سفر کنم یا نه؟ به مزایای سفر با تور اشاره خواهیم کرد.

برای مسافرانی که در سفرهای خود به‌دنبال برنامه‌ها، تفریحات و خدمات خاصی هستند، سفرهای سازمان ‌یافته بهترین گزینه است. به همین دلیل، بسیاری از مسافران پیش از سفر به‌سراغ تورهای مسافرتی رفته و ترجیح می‌دهند با کاهش مسئولیت‌های سفر، تنها از برنامه‌های موردعلاقه‌ی خود لذت ببرند. از جمله مزایای استفاده از تور سازمان ‌یافته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش اضطراب مسافران

با تور سفر کنم یا نه؟

سفر با تورهای مسافرتی، اولین گزینه‌ برای‌ مسافرانی است که برای اولین‌بار به مقصد گردشگری جدیدی سفر می‌کنند.  سفر به مقصد ناشناخته قطعا نگرانی های خاص خودش را داردکه در صورت همراه شدن با تور و استفاده از  راهنمایی های تورلیدرهای کاربلد استرس سفر به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

 • تنها راه نجات مسافران بی‌ تجربه

برای مسافرانی که احتمالاً تسلط کافی بر زبان خارجی کشور مورد نظر ندارند یا ممکن است وقت کافی برای برنامه‌ریزی سفر نداشته باشند یا کسانی که از تنها سفرکردن می‌ترسند، استفاده از تورهای سازمان‌ یافته تنها گزینه‌ برای تجربه‌ی یک سفر ایمن خواهد بود.

 • رفع محدودیت‌های سفر

در برخی از کشورهای جهان، استفاده از تورهای مسافرتی تنها راه سفر به آن مقصد است. به‌ همین دلیل، اگر مسافری تنها به آن کشور سفر کند، باید از یک تور لیدر محلی برای بازدید از مقاصد گردشگری خود کمک بخواهد.

 • ارائه‌ی تجارب خاص در سفر

برای مسافرانی که به‌دنبال تجربه‌ی اتفاقات و برنامه‌های خاصی همچون سافاری در طبیعت، بازدید از شهرهای آفریقایی یا غواصی در آب‌های عمیق هستند، استفاده از تورهای سازمان ‌یافته بهترین انتخاب خواهد بود.

 •  آشنایی و رفاقت با مسافران دیگر

تورهای مسافرتی با گردهمایی مسافران هم‌فکر و هم‌سلیقه، بهترین فرصت را برای آشنایی و رفاقت میان مسافران فراهم خواهد کرد. این تورها یک انتخاب عالی برای مسافران اجتماعی و خوش‌مشربی است که به‌دنبال ماجراجویی گروهی و هم‌صحبتی با افراد غریبه هستند.

 • راحتی انتخاب

در تورهای سازمان‌ یافته همه‌چیز، از رزرو هتل و رستوران گرفته تا سرویس‌های حمل‌ونقل و برنامه‌های تفریحی، برنامه‌ریزی شده و تنها کار مسافران همراه‌شدن با آن و تنظیم ساعات برنامه‌ی سفر است. بنابراین اگر با تورهای مسافرتی همراه شوید ، کار آسانتری در پیش دارید. ونیاز به برنامه ریزی کمتری دارید

 • یک راهنمای عالی در سفر

وجود راهنمایان محلی برای مسافرانی که آشنایی زیادی با زبان آن کشور ندارد، یک نیاز ضروری تلقی می‌شود. تورهای مسافرتی، با وجود راهنماهای محلی و خبره خود، به تمام سوالات مسافران در رابطه با جاذبه‌ها و نکات دانستی مقاصد گردشگری پاسخ خواهند داد.

با تور سفر کنم یا نه؟

 • استفاده درست از وقت‌

برنامه‌ی منظم تورها، از گم‌شدن مسافران و معطلی برای پیدا‌کردن وسایل حمل‌ونقل جلوگیری کرده و از وقت باارزش آن‌ها بهترین استفاده را خواهد کرد.

 • افزایش ایمنی مسافران

تورهای سازمان ‌یافته، از مسافران و اعضای خود به‌خوبی مراقبت کرده و شرایط ایمنی مطلوبی را برایشان فراهم خواهد کرد. این موضوع خود یکی از دلایلی است که مسافران خانم را به‌ استفاده از این تورها ترغیب می‌کند. همچنین، برخی از مقاصد امکان بازدید از همه‌ی جاذبه‌های دیدنی را به مسافران نمی‌دهند و وجود تورهای مسافرتی برخی از این محدودیت‌ها را از بین خواهد برد.

 • ارزان‌ تر بودن تورها

در برخی از مقاصد همراه شدن با تور بسیار ارزان‌تر از سفرهای شخصی برای مسافران خواهد بود؛ چراکه تورگردانان با خرید عمده امکانات سفر، هزینه ی کمتری را پرداخت می کنند. وبه طبع آن شما نیز هزینه ی کمتری می پردازید.

 معایب سفر با تور

معمولاً در سفر با تور تمامی امکانات برای مسافر مهیا می شود تا او در هنگام سفر آنها به خوش گذرانی بپردازد و هیچ دغدغه ای نداشته باشد. آژانس های مسافرتی معمولاً محل اقامت، غذا، برنامه تفریحی و … را برای مسافر مهیا می کنند تا سفر خوبی داشته باشد.

زمانی که شما به صورت شخصی سفر کنید باید همه چیز را خودتان مهیا کنید. شما باید وسیله حمل و نقل را آماده کنید. باید محل اقامت را رزرو کنید، غذای خود را تأمین کنید و به گشت و گذار در محل مورد نظر بپردازید. از جمله مزایای سفر با تور این است که تمامی این امکانات برای شما مهیا می شود. در واقع بسیاری از آژانس های مسافرتی سعی دارند با کمترین هزینه ها تمامی امکانات را به شکل صحیح برای مشتریان خود مهیا نمایند.

در سفرهای شخصی معمولاً مسافران نمی دانند که چه چیزی را از رستوران ها سفارش دهند تا یک تجربه جدید داشته باشند. مسئولان آژانس ‌های مسافرتی معمولاً دارای تجربه های زیادی هستند و از انواع غذاهای محلی و سنتی شهرها و کشورهای مختلف با خبر هستند. آنها در طول سفر سعی می کنند بهترین غذاها را برای شما عزیزان سفارش دهند.

 اما سفر رفتن به همراه تور در کنار مزایای بسیاری که دارد دارای معایبی نیز هست که لازم است این معایب بررسی شوند تا با آگاهی بیشتر گزینه مناسب‌تری را برای نوع سفرتان انتخاب کنید.

درادامه ی مقاله ی با تور سفر کنم یا نه؟ به برخی از معایب سفر با تور می پردازیم.

 • برنامه‌ریزی
برنامه‌ریزی در سفر با تور همان‌قدر که می‌تواند نقطه قوت در سفر باشد می‌تواند نقطه ضعف آن نیز باشد. چون هنگامی که شخص دیگری برای کل سفر برنامه ریزی کرده باشد شما تا حد زیادی نمی‌توانید به میل خودتان تصمیم بگیرید که چه‌کاری انجام بدهید. تحقیق و برنامه ریزی برای سفر و اینکه خودتان انتخاب کنید که چه‌کارهایی را دوست دارید در چه زمان‌هایی انجام دهید، می‌تواند نقش بسیار مهمی در لذت بردن بیشتر شما از سفرتان داشته باشد.
با تور سفر کنم یا نه؟
 • سرعت زیاد سفر

بسیاری از تورها به‌گونه‌ای برنامه ریزی می‌شوند که حداکثر جاذبه‌های توریستی یک مکان را در زمانی محدود به مسافران نشان بدهند. هر چند ممکن است ایده دیدن 7 شهر در 10 روز جالب به نظر برسد، اما در عمل ممکن است باعث سرعت بسیار بالا و فشرده بودن بیش از اندازه برنامه‌ها بشود که از معایب سفر با تور است. مسافرت به چنین شکلی می‌تواند منجر به خستگی شدید و از پا در آمدن مسافران ظرف چند روز شود. ضمن اینکه امکان درک درست یک شهر در طول یک یا دو روز امکان‌پذیر نیست.

 • عدم انعطاف پذیری
از دیگر معایب سفر با تور آن است که وقتی با تور سفر می‌کنید باید به برنامه زمانی تور پایبند باشید. تورها معمولاً وقت‌های آزاد کمی را برای مسافران در نظر می‌گیرند یا وعده‌های غذایی خاصی را به عهده خود مسافر می‌گذارند؛ اما اکثر اوقات شما ناچارید مطابق برنامه از پیش تعیین شده ی تور عمل کنید. این بدان معنی است که شما نمی‌توانید تصمیم بگیرید یک روز خارج از برنامه تور استراحت کنید.
 • شلوغی و ازدحام

در حالی که دیدار با افراد جدید در یک تور می‌تواند فرصت بسیار عالی‌ باشد، اما از طرفی شما ناچارید همه جا با این افراد بروید و تا انتهای سفر سعی کنید آن‌ها را بپذیرید و تحمل کنید. و زمان کمتری برای خودتان دارید. اگر شما فرد درونگرایی باشید قطعا این مورد برای شما اذیت کننده است و شاید ترجیح بدهید به تنهایی سفر کنید.

 • محدود شدن تعاملات با افراد محلی
نکته بسیار مهمی که باعث خاص شدن یک مکان می‌شود مردم آن است. حتی اگر زبانتان مشترک نباشد، مردم محلی کاراکتر واقعی شهر یا کشوری که به آن سفر می‌کنید را نشان می‌دهند؛ اما اگر شما در یک تور گروهی بزرگ باشید، بسیار بعید است که بتوانید برخورد واقعی با افراد محلی داشته باشید. موارد استثنایی وجود دارد، اما شما ناچارید بیشتر وقت خود را در گروه و در تعامل با راهنمای خود و دیگر مسافران صرف کنید. مکان‌های دیدنی را خواهید دید، اما با شخصیت مردمانی که فرهنگ آن شهر یا کشور را شکل می‌دهند آشنا نخواهید شد که این موضوع از معایب سفر با تور است.

 

 در نتیجه تورها می‌توانند در موقعیت مناسب و برای گروه  خاصی از مسافران گزینه مناسبی باشند؛ اما اگر از آن دسته افراد هستید که دوست دارید بر برنامه روزانه خود کنترل بیشتری داشته باشید یا اصلاً به دنبال برنامه زمان‌بندی شده نیستید یا دوست دارید تنهایی و خلوت بیشتری داشته باشید، تورها گزینه مناسب برای سفر شما نیستند. پیش از رزرو تور، مزایا و معایب سفر با تور را در نظر بگیرید و تصمیم بگیرید که به دنبال چه جور سفری هستید. معایب سفر با تور ممکن است باعث شود به این نتیجه برسید که ترجیح می‌دهید به‌طور مستقل سفر کنید.
 در  مقاله ی با تور سفر کنم یا نه؟ با مزایا و معایب سفر با تور آشنا شدیم.
 اگر  قصد سفر دارید و می خواهید سفر ارزانی داشته باشید  به وب سایت هتل متل مراجعه کنید. هتل متل به شما کمک می کند تا با مقایسه ی قیمت بلیط هواپیما و هتل ها بهترین و مقرون به صرفه ترین گزینه ی ممکن را انتخاب کنبد.
 با هتل متل از سفر خود لذت ببرید و سفر خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنید.

دکمه بازگشت به بالا