بدون ویزا سفر کنید!

کشورهایی که می توان بدون دریافت ویزا، به آنها سفر کرد.

بدون ویزا سفر کنید- مجله ی هتل متل

برای سفر به اکثر کشورهای دنیا نیاز به دریافت ویزا وجود دارد.  شاید یکی از بزرگترین دغدغه های هر ایرانی برای سفر به خارج از کشور، دریافت ویزای آن کشور است. خصوصا در سال های اخیر که اعتبار بین المللی پاسپورت ایرانی کاهش پیدا کرده است. اما هنوز هم کشورهایی وجود دارند که می توانید بدون ویزا به آنها سفر کنید. هرچند تعداد این کشورها محدود است اما در این مقاله قصد داریم شما را با این کشورها آشنا کنیم.

گاهی بعضی از کشورها طی توافقاتی «لغو روادید» انجام می دهند. به این معنی که شهرواندان این کشورها برای سفر به آن دو کشور نیاز به دریافت ویزا ندارند.

طبق آمار رتبه بندی های جهانی، ایرانیان می توانند بدون دریافت ویزا به هفت کشور دنیا سفر کنند.

نوشته های مشابه

کشورهای آسیایی شامل: ارمنستان، ترکیه، گرجستان و عراق . مدت اقامت در ارمنستان و ترکیه نود روز، گرجستان چهل و پنج روز و عراق سی روز است.

کشورهای دومینیکا( بیست ویک روز ) و هائیتی( نود روز) در کارئیب و ونزوئلا( پانزده روز) در قاره ی آمریکا، دیگر مقاصدی هستند که بدون ویزا می توان به آنها سفر کرد.

مدت اقامت در دومینیکا بیست و یک روز، هائیتی نود روز و و نزوئلا پانزده روز است.

بدون ویزا سفر کنید!

ویزای فرودگاهی

در این برخی کشورها هم مقررات دیگری برای صدور ویزا دارند. به این صورت که برای ورود به خاک آن کشور نیازی نیست شما  قبل از سفر ویزا دریافت کنید. بلکه بعد از ورود به خاک یک کشور و با ارائه ی مدارک لازم ، همان جا ویزا دریافت می کنید. البته بابت آن هزینه ای هم پرداخت می کنید و تاریخ ورود و خروج شما در پاسپورتتان ثبت می شود. اگر دیرتر از تاریخ مشخص شده، آن کشور را ترک کنید ملزم به پرداخت جریمه ی نقدی هستید. به این نوع ویزا ، «ویزای فرودگاهی» گفته می شود.

در مورد ویزاهای فرودگاهی یک نکته ی بسیار مهم وجود دارد ، در صورت عدم تائید کشور مقصد برای صدور ویزا، مسافر باید به کشور خودش باز گردد. پس قبل از سفر به کشورهایی که صدور ویزای آنها به صورت فرودگاهی است، حتما شرایط صدور ویزا را بررسی کنید. مثلا شاید نیاز باشد در زمان دریافت ویزا بلیط بازگشت را نیز به همراه داشته باشید.

ایرانی ها برای سفر به سه کشور در قاره ی اقیانوسیه، یک کشور در قاره ی آمریکا ، چهارده کشور در قاره ی آفریقا و هفت کشور در قاره ی آسیا نیاز به ویزای فرودگاهی دارند که می توانید لیست این کشور ها در زیر مشاهده کنید:

کشورهای آسیایی شامل:

جمهوری آذربایجان ، کامبوج، عمان، قطر، سریلانکا و پاکستان

کشورهای افریقایی شامل:

بوروندی، دماغه سبز، اتحاد قمر، گینه بیسائو، ماداگاسکار، موریتانی، موزامبیک، نیجریه، روآندا، سیرالئون، سومالی، زیمبابوه و توگو هستند.

کشورهای اقیانوسیه شامل:

پالائو، تووالو، ساموآ

و کشور بولیوی در قاره ی امریکا نیز جزو کشورهایی با ویزای فرودگاهی است.

بهترین کشور بدون ویزا برای سفر ،کجاست؟

بدون ویزا سفر کنید!

از بین هفت کشور نامبرده شده، بهترین کشورها برای سفر آنهایی هستند که بعد مسافت کمتر و هزینه ی سفر کمتری دارند. مانند ترکیه، گرجستان، ارمنستان و عراق.

اابته برای انتخاب مقصد مناسب باید به برخی شرایط دیگر نیز توجه کرد. مانند :

جذابیت های توریستی کشور مدنظر

طول مدت اقامت بدون ویزا

شرایط آب و هوایی

و هزینه های جانبی سفر شامل: هزینه ی مواد خوراکی و حمل و نقل.

برای سفر به کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند باید یه یک نکته بسیار مهم باید توجه کرد. گاهی اوقات ممکن است کشوری که مقصد نهایی شماست نیاز به ویزا نداشته باشد اما ممکن است تا رسیدن به مقصد نهایی شما در یک کشور دیگر نیز توقف داشته باشید و آن کشور ترانزیت نیاز به ویزا داشته باشد. در این صورت حتما باید ویزای آن کشور را تهیه کنید.

 برای سفر به بقیه کشورها نیاز است که به سفارت آن کشور مراجعه کنید. پس از ارائه مدارک لازم و مصاحبه ی حضوری با مسول سفارت، ویزای توریستی دریافت می کنید. اگر قصد سفر به کشورهایی را دارید که به علت نداشتن روابط دیپلماتیک در ایران ، سفارتی نیز ندارند ؛ باید یه یک کشور ثانی مراجعه کنید.مثلا کشور آمریکا یکی از این کشورهاست. برای اخذ ویزای این کشور باید به سفارت کشورهای دیگری همچون ترکیه، امارت، ارمنستان یا دیگر کشورهای همسایه مراجعه کنید.

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا