جالب ترین دیدنی های آتن

آشنایی با برخی مناطق دیدنی شهر آتن

 جالب ترین بهترین دیدنی های آتن- مجله ی هتل متل

آتن شهر باستانی و رویایی است. شهری که به صورت پراکنده در طول هفت تپه بنا شده است. شهری که زادگاه دمکراسی است و بیشتر از ۳۰۰۰ سال است که در این شهر سکونت می شود. این شهر افسانه ای معجونی جذاب از جاذبه های تاریخی و مدرن است. آتن بیشتر به واسطه ی مکان های باستانی و بناهای یادبودش شهرت دارد.  اگر می خواهید با جالب ترین دیدنی های آتن آشنا شوید در ادامه ی این مقاله همراه ما باشید.

تئاتر دیونیسوس

جالب ترین دیدنی های آتن

نوشته های مشابه

  یکی از جالب ترین  دیدنی های آتن تئاتر دیونیسوس است. آتن خواستگاه تئاتر است. تئاتر که به هنر ششم نیز معروف است قدمتی چند هزار ساله دارد.  تئاتر از کلمه یونانی Thearton گرفته‌شده است.

اولین آمفی‌تئاتر دنیا توسط یونانیان در قرن چهارم پیش از میلاد مسیح ساخته‌شده است. بر اساس رسمی که در آن روزگار در یونان وجود داشت این بنای زیبا را به دیونیسوس، خدای می گساری، زراعت انگور و هنر پیشکش کردند. این آمفی‌تئاتر در طول تاریخ محل برگزاری جشن باستانی دیونیسیا بوده است. جشنواره‌ای معروف که در فصل برداشت انگور، به احترام خدای می و زراعت انگور دیونیسوس برگزار می‌شد.

تئاتر دیونیسوس بنایی با قدمتی در حدود 2700 سال که هنوز هم بسیار دیدنی است. مکانی پرآوازه و مشهور که هنرمندان بسیاری بر روی سن آن اجرا کرده‌اند و نمایشنامه‌های بسیاری در این محل بازی شده است.

اگر از آن دسته از افرادی هستید که دیوانه ی تئاتر و هنر هستند، نباید بازدید از تئاتر دیونیسوس را از دست بدهید .بسیاری از تراژدی ها و کمدی های معروف یونان در روی استیج این تئاتر به اجرا درامده است. جالب  است بدانید که این تئاتر می تواند ۱۷۰۰۰ نفر را در خود جا دهد.

 موزه ی بیزانتین و مسیحیت

 این موزه در واقع مربوط به مسیحیان ارتدوکس است و شامل آثار تاریخی پر ارزشی از دوره های زمانی مختلف آتن است.  بعضی از اشیایی که در این موزه نگهداری می شوند مثل کوزه ها و بعضی از دست نوشته ها از کمیاب ترین آثار در تاریخ هستند.

موزه‌ی بیزانس و مسیحیت» (Byzantine and Christian Museum) در آتن، یکی از مهم‌ترین موزه‌های مربوط به هنر بیزانسی در جهان است. این موزه حدود 25,000 اثر متنوع از نقاشی، جواهرات، سفال و سرامیک تا مجسمه، منسوجات متعلق به روحانیون کلیسا و موارد مربوط به  معماری را به نمایش گذاشته است. این موزه مربوط به قرن20 است. و برای محافظت از  تا آثار دوران امپراتوری بیزانس و پست بیزانس تاسیس شد.مجموعه‌های موزه‌ی بیزانس و مسیحیت از زمان تأسیس خود، در نهایت در سال 2010، توانستند آثار آن را طبق همان چیزی که در نظر داشتند، تکمیل کنند.

آثار گسترده‌ی این موزه، متعلق به قرن 3 تا 21 میلادی است. این آثار از مناطق مختلفی همچون تسالونیکی، صربستان، بلغارستان، جزیره‌ی «کرت»  و «میستراس»جمع‌آوری شدند؛ که زمانی جزو محدوده‌ی امپراتوری بیزانس یا همان روم شرقی به حساب می‎ آمدند. ساختمان این موزه، با نام «ویلای ایلیسیا» شناخته می‌شود، به ویلاهای منطقه‌ی توسکانی در ایتالیا شباهت دارد. ساخت این بنا در سال 1848 به پایان رسید و مدت‌ها، محل اقامت «دوشس سوفی»  بود و بعد از مرگ او، در اختیار دولت قرار گرفت. در واقع این بنا در سال 1948 و به سبک رنسانس و در حیاطی زیبا و به دور از هیاهوی شهرساخته شد.

 معبد پارتنون

جالب ترین دیدنی های آتن

یکی از مشهورترین و جالب ترین دیدنی های آتن، معبد پارتنون است که نیاز به یادآوری اهمیت تاریخی آن نیست. این بنای با ابهت در بالای آکروپلیس قرار دارد و معماری با شکوهی دارد که می توان ساعت ها در مورد جزییات آن حرف زد.

اطلاعات دقیقی از این معبد در دست نیست و درباره نیمه کاره بودن یا نبودن آن در زمان آتش‌سوزی بحث‌هایی وجود دارد. پی عظیم این بنا از سنگ آهک بود و ستون‌های آن از جنس مرمر بسیار مرغوب. پارتنون کلاسیک بین سال‌های ۴۴۷ تا ۴۳۲ قبل از میلاد و به عنوان نقطه تمرکز مجموعه بنا‌های آکروپولیس ساخته شد. این معبد توسط معمارانی به نام‌های «ایکتینوس» و «کالیکراتِس» طراحی و به الهه آتنا تقدیم گردید. کارکرد اصلی پارتنون نگهداری از تندیس پر ارزش آتنا بود که توسط مجسمه‌ ساز برجسته «فیدیاس» از عاج و طلا خلق شد.

معماری داخلی معبد پارتنون یونان

پارتنون معبدی به سبک معماری «دوریک»، با هشت ستون در ورودی و هفده ستون در کناره‌ها بود که نسبت ۹:۴ را ایجاد می‌کردند. این نسبت، تقسیم بندی عمودی و افقی معبد و همچنین سایر روابط بنا مانند فاصله بین ستون‌ها و ارتفاعشان را نیز تحت تأثیر قرار می‌داد.

یک ردیف از شش ستون دوریک، این ایوان‌ها را حمایت می‌کنند. یک ردیف ستون متشکل از ۲۳ ستون دوریک کوچک‌تر هم در دو طبقه به دور مجسمه قرار دارد. استقرار ستون‌های پشت مجسمه اما به شیوه‌ای غیر معمول نسبت به معابد دوریک دیگر صورت گرفته  است. اتاق پشتی برای نگهداری از گنجینه آتنا استفاده می‌شد و چهار ستون برای حمایت سقفش وجود داشت.

تپه ی فیلوپاپوس

 این تپه، تاریخی طولانی دارد. در مورد اسم این تپه دو باور وجود دارد که یکی از آن ها اشاره به همان نام بودن این تپه با اسم یکی از سناتورهای آتن دارد که فردی خیرخواه بود. این تپه در ارتفاع ۱۴۷ متری است و چشم انداز زیبایی به آکروپلیس و شهر دارد.

این تپه ی تاریخی در جنوب غرب آکروپلیس قرار دارد. و در سال 116 میلادی ساخته شده است. این محل مقبره ی آخرین فرمانروایان کوماژون است.این فرمانروای هلنی بر جنوب شرقی ترکیه امروزی و آناتولی از 162 قبل از میلاد تا 72 میلادی حکومت می کرد. فیلوپاپوس  که این تپه نیز نام خود را از او وام گرفته است؛ در آتن به عنوان کنسول رومی زندگی می کرد و دیری نگذشت که به فرمانروایی کوماژن ها انتخاب شد.

وی نسبت به این شهر بسیار بخشنده بود و آتنی ها نیز در پاسخ به این خصلت وی مقبره ای چنین زیبا را برایش ساختند. نمای محدب این کتیبه  صحنه ای از فیلوپاپوس با ارابه است.

 آتن نایک یا سازه آتن

کلمه ی Nike در زبان یونانی به معنای «پیروزی» است. این سازه در واقع جایی  برا ی دعا کردن آتنی ها جهت پیروزی در میداین نبرد بوده.

 قدمت این سازه به سال ۴۲۰ قبل از میلاد مسیح برمی گردد، این سازه در قرن هفدهم تخریب شد ولی بعد از آن بازسازی شد. سازه ی آتن مطمئنا یکی از باورنکردنی ترین و جالب ترین دیدنی های آتن است.

آنافیوتیکا

محله آنافیوتیکا یک منطقه کوچک در مرکز شهر آتن و شمال غربی آکروپولیس است.
این محله نام خودش را از جزیره ی سیکیلادیکِ آنافی گرفته است. در اواسط قرن نوزدهم هنگامی که اتو پادشاه یونان بود.
بهترین سازندگان در آن زمان، از جزیره سیکلادیکِ آنافی بودند. هنگامی که  سازندگان برای کار وارد آتن شدند، نیاز به مکانی داشتند تا در آن جا بمانند؛ به همین سبب این خانه های سفید کوچک را در زیر آکروپولیس ساختند تا شبیه خانه هایشان در جزیره باشد.
در طول دهه ۷۰ برخی از مقامات یونان تصیمیم به خراب کردن این خانه داشتند اما برخی از ساکنان آنافیوتیکا حاضر به ترک خانه هایشان نشدند و در حال حاضر ۶۰ ساختمان در این منطقه وجود دارد.
این منطقه که یکی از زیباترین دیدنی های شهر آتن است. خانه های کوچک سفید با پنجره های آبی روشن، کوچه ها و راه پله های  از جنس سنگ فرش دارد. دیوارها با گل‌های فراوان و گیاهان زینتی رنگارنگ پوشانده شده است.

موزه آکروپلیس جدید

جالب ترین دیدنی های آتن

یکی دیگر از جالب ترین دیدنی های  آتن که در حین اقامت نباید از دست بدهید؛ موزه آتن است. این موزه در واقع مجموعه ی بزرگی از معماری یونان را در خود دارد. این موزه ۵ طبقه دارد. به طور کلی ۴۰۰۰ اثر پر ارزش در این موزه وجود دارد.

 موزه آکروپولیس  برای اولین بار در سال 1876 تاسیس شد. تاریخ بازگشایی موزه جدید به ژوئن2009 برمی‌گردد.

بنای اصلی این موزه در فضایی به مساحت 21000 متر مربع توسط یک معمار سوئیسی-آمریکایی به نام برنارد چومی ، شبیه پارتنون و در نزدیکی آن ساخته شد. چومی تلاش کرد تا اندازه ها و مدل ستون‌های این موزه دقیقا بازتابی از ستون‌های پارتنون باشد. و علاوه بر آن باتوجه به زلزله‌خیز بودن این منطقه، از فناوری لرزه‎‌نگاری نیز در موزه جدید آکروپولیس استفاده کرد. درمیان گنجینه‌های زیادی که در این موزه نگهداری می‌شوند، آثاری از دوران باستان، کلاسیک و رومیان نیز وجود دارد. تمام این آثار در پارتنون یا دامنه‌های آکروپولیس و یا بناهای دیگر موجود در این منطقه یافت شده‌اند. همچنین صدها مجسمه ساخته‌شده از سنگ مرمر نیز در این موزه موجود است.

طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار بود که ساخت موزه جدید تا زمان برگزاری بازی‌های المیپک آتن در سال 2004 به اتمام برسد. اما یک سری اکتشافات باستان‌شناسی در همین محل مانند کشف خانه‌های شخصی مربوط به دوران اولیه مسیحیان ، ساخت این موزه را به تاخیر انداخت. پس از این مورد طراحی ساختمان به نحوی تغییر پیدا کرد که بازدیدکنندگان بر روی یک کف شفاف حرکت کنند تا تعدادی از آثار را زیر پای خود مشاهده کنند. علاوه بر این یک محل حفاری‌شده در ورودی موزه نیز قرار دارد تا بازدیدکنندگان آثار باقی‌مانده از یک روستای باستانی را ببینند.

میدان سینتاگما

 جالب ترین چیزی که در مورد میدان سینتاگما وجود دارد لحظه ی عوض شدن گاردهای حفاظتی است که در جلوی مقبره ی سرباز بینام رژه می روند.

این میدان محصول اوایل قرن 19 است. یعنی درست همان زمانی که اوتو، اولین پادشاه یونان پایتخت کشور را در سال ۱۸۳۴ از نافپلیو به آتن منتقل کرد. با ساخت قصر پادشاه و ملکه در  این میدان ؛ اینجا به میدان پالاس (قصر) معروف شد.و به همراه میدان اومونوای یکی از دو میدان اصلی شهر به حساب می آمد. در آن زمان کم کم جاذبه های زیادی در اطراف میدان شکل گرفت و به دستور ملکه فواره و همینطور باغ ملی ساخته شدند، باغی که درست در سمت راست ساختمان پارلمان قرار دارد.

در سال ۱۸۴۳، به خاطر قیام های مردمی و نظامی، پادشاه اوتو مجبور به وضع قانون اساسی شد چون سربازان در جلوی قصر تجمع و تقاضای قانون اساسی کردند. از آن زمان، این میدان به «سینتاگما» یعنی میدان قانون اساسی تغییر نام داد. امروز این میدان همچنان محلی برای تجمعات سیاسی است و نه فقط مقصدی توریستی برای گردشگران بلکه محلی برای دورهمی های خود مردم آتن هم هست.

معبد زئوس

معبد زئوس  بزرگ ترین سازه یونان  است .  ساخته شدن این معبد 7 قرن به طول انجامید. ساخت این سازه در واقع در سال ۵۱۵ قبل از میلاد مسیح به دستور Peisistratos شروع  شد.

با این حال مدتی بعد از آن به دلایلی متوقف شد تا این که در سال ۱۷۵ بعد از میلاد دوباره تکمیل شدن آن ادامه پیدا کرد. البته بعد از این، چند بار دیگر هم در ساخت آن تاخیرهایی چند ساله به وجود آمد تا اینکه در نهایت تکمیل و به زئوس تقدیم شد. امروزه این بنا مانند یادآوری از تاریخ یونان است با این حال از ۱۰۴ ستون آن فقط ۱۵ تا باقی مانده است. طول هر کدام از این ستون ها ۱۷ متر است. در فهرست جالب ترین دیدنی های آتن این یکی را اصلا از دست ندهید.

آکروپلیس

جالب ترین دیدنی های آتن

هیچ سفری به آتن بدون بازدید از آکروپلیس کامل نمی شود، معروف ترین تپه در پایتخت یونان. غیر ممکن است کسی به آتن سفر کند و از آکروپلیس دیدن نکند. با این که آکروپلیس فقط ۱۵۶ متر ارتفاع دارد، بلندترین و مرتفع ترین نقطه در روح فرهنگی یونان را دارد. تمام بناهایی که در آکروپلیس قرار دارند ترکیبی خلاقانه و بی همتا از معماری و طبیعت هستند. در واقع می توان گفت اکروپلیس در صدر جدول جالب ترین دیدنی های آتن قرار دارد.

آکروپولیس معنی “شهر روی لبه” می‌دهد. آکروپولیس آتن، روی تپه‌ ماهور سنگ آهکی بنا شده که مشرف به شهر آتن است. به دلیل موقعیت این مجموعه روی لبه‌ی تپه، از آن به عنوان  یک ارگ که توسط دیواری بسیار مستحکم محصور شده بود، هم یاد می‌شده است.

سرنوشت بناهای واقع در آکروپلیس ، تاریخ آتن را بازتاب می دهند. همچنان که مسیحیت در دنیای باستان گسترش می یافت، برخی از بناهای آکروپولیس به کلیسا تبدیل شد. برای مثال پارتنون در سال 426 میلادی به کلیسا تبدیل و به مریم مقدس تقدیم شد و در سال 622 «بانوی ما، آتن» نام گرفت. پس از اینکه آتن در سال 1458 تحت کنترل امپراطوری عثمانی در آمد، پارتنون به یک مسجد و بعدها آکروپولیس به یک پادگان تبدیل شد. در سال 1678 ژنرال فرانچسکو موروسینی از ونیز، آکروپولیس را محاصره و بمباران کرد.

 در این مقاله  شما را با برخی از جالب ترین دیدنی های آتن آشنا کردیم .

 برای  آنکه سفر ارزانی را تجربه کنید می توانید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید.

 در هتل متل شما با مقایسه ی قیمت بلیط هواپیما و هتل های می توانید بهترین و به صرفه ترین انتخاب ممکن را انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا