جذاب ترین دیدنی های وین

آشنایی با برخی جاذبه های گردشگری وین

 جذاب ترین دیدنی های وین- مجله ی هتل متل

وین، شهر بناهای تاریخی جذاب و شهر موسیقی و هنر است. بناهای تاریخی متعدد و کاخ‌های پادشاهی وین، یادآور شکوه  دوران گذشته‌ ی این شهر است.

این شهر پایتخت جمهوری اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است که بیش از ده سال متوالی ؛ رتبه اول از سوی موسسه مرکزی جهانی را به عنوان بهترین شهر برای زندگی به خود اختصاص داده است.

نوشته های مشابه

اگر از  جمله علاقه مندان به معماری هستید حتما به این شهر زیبا سفر کنید  و در گوشه و کنار وین، سبک‌های مختلف معماری اروپایی  را ببینید.

از طرفی اتریش زادگاه بسیاری از نوازندگان و موسیقی‌دان‌های دنیا  نیز هست. ازاین‌رو وین را پایتخت موسیقی نیز می نامند . بتهوون ، شوبرت، موتزارت، هایدن از افراد برجسته ی موسیقی هستند که در این شهر زندگی می کردند. در این شهر می‌توانید اجرای زنده از بهترین نوازنده‌های دنیا را تماشا کنید، از اپرای مشهور شهر بازدید کنید و هنر و موسیقی را با تمام وجود درک کنید. موزه‌های مرتبط با موسیقی در گوشه و کنار شهر وجود دارد.

اگر علاقه دارید با جذاب ترین دیدنی های وین آشنا شوید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه شهر وین

جذاب ترین دیدنی های وین

وین شهری است که در قرن ۵ پیش از میلاد مسیح بنا و به تدریج به پایتخت اتریش تبدیل شده‌ است. نام وین از قدیم مترادف موسیقی، مجالس بزم و رقص والس بوده، اما در دوران پیش از جنگ جهانی اول روی دیگری هم داشت که بسیار ناخوشایند بود. تعداد زیادی از اهالی شهر  اوضاع نابه سامانی داشتند در بیغوله‌ها زندگی می‌کردند. در سال ۱۹۱۳ حدود ۱۵۰۰ نفر از سکنه وین خودکشی کردند و بعد از جنگ جهانی دوم قوای متفقین آن را به چهار قسمت تحت کنترل شوروی، آمریکا، انگلیس و فرانسه تقسیم کردند. بعد از آن که اتریش قبول کرد برای همیشه بی‌طرف بماند و به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نپیوندد، نیروهای شوروی در سال ۱۹۵۵ از این شهر خارج شدند.

آب‌ و‌ هوای وین

آب و هوای وین را می‌توان در دسته‌ گرم و معتدل دسته‌بندی کرد. وین در طول سال میزان قابل توجهی بارندگی دارد. حتی در خشک‌ترین ماه‌های سال هم بارندگی وجود دارد. میانگین دمای هوا در وین ۹/۹ درجه‌ سانتی‌گراد و میانگین میزان بارندگی ۶۲۳ میلی‌متر است.

بهترین زمان برای سفر به وین، از آوریل تا مه و از سپتامبر تا اکتبر است. هوای ملایم در بهار و پاییز باعث می‌شود که گردشگران زیادی در این دو فصل، وین را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب کنند. البته بیشتر گردشگران ترجیح می‌دهند که از آب و هوای گرم و آفتابی وین در ماه‌های تابستانی لذت ببرند. بین ژوئن و اوت، شهر وین پر از گردشگر است و هزینه‌ اقامتگاه‌ها به بیشترین مقدار خود می‌رسد.

 جذاب ترین دیدنی های وین

کاخ سلطنتی هافبرگ

جذاب ترین دیدنی های وین

برای مدت بیش از ۶ قرن، یعنی از سال ۱۲۷۵ میلادی، این کاخ سلطنتی محل استقرار خاندان  سلطنتی هابسبورگ (Habsburgs)، و اقامتگاه رسمی پادشاهان اتریش است. هافبرگ یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی در میان کاخ‌های وین است. بخش بزرگی از تاریخ اروپا توسط ملکه ماریا در این محل که امروزه سکونتگاه رییس جمهور است نوشته شده است. عمده دلیل زیبایی و جذابیتی که در این کاخ وجود دارد به دلیل ساختمان بزرگ و تاریخی است که بازتاب دهنده ی تاریخ معماری ۷۰۰ ساله اتریش بوده و از سال ۱۲۷۵ در هر دوره از حکومت های مختلف کشور اتریش بر زیبایی های این کاخ افزوده شده است. از سال ۱۴۲۸ تا ۱۵۸۳ و همچنین از سال ۱۶۱۲ تا ۱۸۰۶ این مکان، مکان سلطنت امپراتورها و امپراتریس های امپراتوری مقدس روم بوده و از سال ۱۹۱۸ نیز تخت پادشاهی امپراتور اتریش (Austria) است.

در این مجموعه 18 گروه از ساختمان‌ها به‌اضافه‌ ۱۹ حیاط و ۲۶۰۰ اتاق وجود دارد. جاذبه‌ اصلی این مجموعه، آپارتمان سلطنتی، موزه‌ سیسی، مجموعه‌ نقره، شاپل پادشاهی، موزه‌ تاریخ طبیعی، کتابخانه‌ ملی اتریش و خزانه‌داری هافبرگ است.

مدرسه سوارکاری اسپانیایی

قدمت این مدرسه به دوران پادشاهی ماکسیمیلیان دوم  یعنی بیش از 4 قرن پیش برمی‌گردد. مدرسه‌ عالی سوارکاری اسپانیایی، به دستور پادشاه در سال ۱۵۶۲ پایه‌گذاری شد.

مدرسه‌ای قدیمی برای اسب‌های لیپیزان است که اجراهای فوق‌العاده‌ای را برای عموم برگزار می‌کنند. خود مدرسه این نوع اجرا را «درساژ کلاسیک» می‌نامد اما اکثر تماشاچیان به آن «شعبده‌بازی» می‌گویند.

۶۸ اسب نر که اجدادشان از اسپانیایی بودند، در این مدرسه آموزش می‌بینند و از سال ۱۷۳۵ تاکنون در مدرسه سوارکاری در هافبرگ به اجراهایی هماهنگ با سوارکارانشان می‌پردازند. در واقع اسب‌ها و سوارکارنشان سال‌ها تحت آموزش‌های خاصی قرار می‌گیرند تا برای اجرا آماده شوند.

کلیسای جامع سنت استفان

جذاب ترین دیدنی های وین

یکی از جذاب ترین دیدنی های وین ، کلیسای جامع سنت استفان است.این کلیسا از مشهورترین کلیساهای  شهر  وین است .  ۱۰۷ متر طول و ۳۴ متر عرض نیز دارد. ارتفاع برج های این کلیسا نیز به ۱۳۶ متر می رسد . کلیسای جامع استفان که به نام های «سنت اِستفان» یا «سنت اشتفان» هم در شهر وین نیز معروف هستند از جنگ های متعددی توانسته جان سالم به در ببرد و گونه ای به عنوان نماد آزادی این شهر قلمداد می شود. کلیسای گوتیکی در سال ۱۱۴۷ میلادی ساخته شده و معروف ‌ترین ویژگی ظاهری آن الگوی لوزی شکل بام است.

بازسازی و مرمت این بناها در قرن‌های هفدهم تا نوزدهم به مرور زمان ادامه یافت تا اینکه بعد از جنگ جهانی دوم، همه‌ بنا کاملا بازسازی شد. برای بازدید از این کلیسا باید از 343 پله بالا بروید و خودتان را به سکوی  بازدید برسانیدکه چشم‌اندازهای زیبایی دارد. برج شمالی دارای یک ناقوس بزرگ است  گردشگران با آسانسور خود را به بالای برج می‌رسانند تا از سکوی بازدید، بهترین چشم‌انداز از شهر را تماشا کنند. از دیگر ویژگی‌های این مجموعه‌ تاریخی دخمه‌ قرن چهاردهمی و گنجینه‌ کلیسا است که مهم‌ترین آثار هنری موجود در کلیسا در قرون مختلف تاریخی در آن نگهداری می‌شود.

بر روی در ورودی این کلیسا ، نشانی  به  شکل O5 حکاکی شده است. این عدد پنجمین نماد حروف الفبا یعنی E بوده است که در کنار حرف O نیز مخفی شده و نشانگر نام کشور اتریش است. این علامت نیز نشانی مخفی از یک مقاومت برای نازی های اتریشی است. فضای داخلی کلیسا پر از دیدنی‌های جالب توجه و آثار هنری برجسته است. یکی از برترین گنج‌های کلیسا، محراب «وینر نویشتات» است. این محراب با نقاشی‌ها و طلاکاری باشکوهش مریم مقدس را در میان کاترین و باربارای مقدس به تصویر می‌کشد.

باغ‌ها و کاخ شون‌ برون

شونبرون به معنای چشمه زیبا است و کاخ شونبرون، از مهم‌ترین بناها و جاذبه‌های گردشگری در سراسر قاره سبز است که هم دارای اهمیت تاریخی است و هم از دیدنی‌های توریستی کشور اتریش است.ر سال  ۱۷۰۰ میلادی قصر با شکوه شونبرون (Schonbrunn) در کشور اتریش و شهر وین پایتخت این کشور بنا گردید و ساخت و تکمیل آن تا ۱۹۶۰ به طول انجامید  تا آن را به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری اتریش و همچنین قاره سبز تبدیل کند

این قصر، دارای اتاق‌های متعدد برای مهمانان، هم‌چنین اتاق کار با مبلمانی اصیل است که سبک زندگی امپراتوری را در ذهن بازدید کننده، تداعی می‌کند.

کاخ شونبرون وین، دارای 1441 اتاق است که تنها 40 عدد از این اتاق‌ها قابل بازدید برای عموم مردم است.

این کاخ علاوه بر این که در طول قرن‌ها مقر حاکمان شهر وین بوده است اهمیت سیاسی بسیاری نیز داشته است.

از اواسط قرن 20 میلادی به عنوان جاذبه دیدنی شهر وین مطرح شد و در 1996 به عنوان میراث فرهنگی کشور اتریش در یونسکو ثبت گردید.

امروزه از پرطرفدارترین جاذبه‌های قاره اروپا به شمار می‌رود و نزدیک به 3 میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان دارد

کاخ  شوبرن پنج بخش مهم دارد که در زیر به آنها می پردازیم

  •  تالار بزرگ کاخ شونبرون

جذاب ترین دیدنی های وین

یکی از بخش‌های دیدنی این کاخ با شکوه، تالار بزرگ آن است. این تالار 40 متر طول دارد و 10 متر، عرض آن می‌باشد. این تالاردر گذشته، به عنوان سالن پذیرایی مهمانان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

  •  تالار آیینه‌ها

بخش دیگر این کاخ که بسیار دیدنی است تالار آیینه‌هاست که با دکور سفید و طلایی رنگ تزئین شده است و این شیوه طراحی، به زیبایی این کاخ افزوده است.

  •  اتاق والنات

والنات به معنی گردو است. نام والنات برای این اتاق برگرفته از دکور آن که از چوب‌های گردو ساخته شده است می‌باشد. این اتاق در گذشته به عنوان اتاق کنفرانس مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

  • فضای سبز

بخشی از دیدنی‌های این کاخ بزرگ، مربوط به فضای سبز آن است. این فضا مساحتی حدودا 200 هکتاری دارد و با مجسمه‌های متعدد(حدود 32 مجسمه) و تندیس‌های بسیاری، تزئین شده است.

  •  باغ وحش وین

قدیمی‌ترین باغ وحش در جهان در وین قرار گرفته و این باغ بزرگ در محل این کاخ واقع شده است. این باغ وحش 750 گونه جانوری را در خود جای داده است.

کاخ بلودر

این مجموعه‌ تاریخی در میان محبوب‌ترین جاذبه‌های شهر وین قرار دارد و به دو بخش تقسیم می‌شود؛ کاخ بالا و کاخ پایین. از جاذبه‌های کاخ بالا می‌توان به تالار Ground Floor اشاره کرد که تندیس‌های زیبایی دارد. پلکان این تالار با نقش‌ برجسته‌ها و نقاشی‌های دیواری زیبا، یکی دیگر از دیدنی‌های چشمگیر کاخ است.

تالار مرمر، یک تالار دوطبقه است که تندیس‌های متعددی دارد. نقاشی‌های دیواری و سقفی و سایر تزیینات این تالار، از دیگر جاذبه‌های کاخ است. کاخ پایین هم یک تالار مرمر دارد که با وجود نقاشی‌های دیدنی سقفی و گچ‌کاری‌های زیبا و بیضی‌شکل، زیبایی آن دوچندنی پیدا کرده است. گالری مرمر، بخش دیگری از این کاخ است که برای نگهداری مجسمه‌های تاریخی ساخته شده است.

از دیگر ساختمان‌های قابل‌توجه این مجموعه، کاخ زمستانی است که بنایی به سبک باروک است. باغ‌های بلودر و فواره‌ها و آب‌نماها، این دو کاخ را به هم متصل می‌کنند. مجموعه‌ بی‌نظیر و گسترده‌ای از آثار هنری، شامل مجموعه‌ ارزشمندی از آثار مجسمه‌سازی و نقاشی از قرن دوازدهم تا شانزدهم، در این کاخ نگهداری می‌شود که برای بازدید از آن باید وقت بگذارید.

امروزه می توان در این کاخ  آثار هنرمندان برجسته‌ای مانند وینسنت ون‌گوگ، مکس بکمن و کلود مونه را دید. مهم‌ترین بخش از موزه‌ به بزرگ‌ترین مجموعه از نقاشی‌های گوستاو کلیمت و آثاری از اگون شیله و اسکار کوکوشا اختصاص دارد.

خانه‌ اپرای وین

جذاب ترین دیدنی های وین

خانه‌ اپرای  وین که در قرن ۱۹ ساخته شده است، در قلب شهر وین، زادگاه ولفگانگ آمادئوس موتزارت، آهنگساز بسیار مشهور اتریشی قرار دارد. با نمای بیرونی زیبا و فضای داخلی شگفت‌انگیز. این سالن با اجرای اپرای دن جیووانی و با حضور امپراطور فرانس جوزف و ملکه الیزابت  افتتاح شد. گوستاو مالر، آهنگساز مشهور نیز بارها در این مکان به رهبری ارکستر پرداخته است.

این بنای با شکوه در طول تاریخ میزبان تعداد زیادی از بهترین خوانندگان و آهنگ‌سازان و هنرمندان دنیا بوده است. در طول سال حداقل ۳۰۰ اجرای اپرا و باله در این مجموعه اجرا می‌شود.

بنای باشکوه فعلی در سال ۱۸۶۹ ساخته شده و به خاطر سبک رنسانس فرانسوی مشهور است. از جاذبه‌های داخل این مجموعه می‌توان به پلکان بزرگی اشاره کرد که به طبقه‌ اول منتهی می‌شود. آثار هنری و منسوجات ارزشمند که فضای داخل این مجموعه را مزین کرده، از دیگر دیدنی‌های این مجموعه‌ باشکوه است. در این خانه‌ ی اپرا، ظرفیت حضار ۲۲۱۱ نفر و ۱۱۰ موزیسین است. به طور حتم این بنای زیا و تاریخی در لیست جذاب ترین دیدنی های وین قرار می گیرد.

کلیسای سنت چارلز

این کلیسا در سال ۱۷۳۷ ساخته شده و یکی از مهم‌ترین بناهای مذهبی به سبک باروک در اتریش است. این مجموعه دارای گنبدی باشکوه به ارتفاع ۷۲ متر است. گنبدی به همین شکل در رم وجود دارد که ۳۳ متر است و نقش‌برجسته‌هایی از زندگی سنت چارلز دارد. از جاذبه‌های این کلیسا می‌توان به نقاشی‌های دیواری فوق‌العاده‌اش اشاره کرد.

 تاریخچه ی کلیسای سنت چارلز

زمانیکه بیماری طاعون در سال 1713 میلادی وارد شهر وین شد، امپراتور کارل ششم سوگند یاد کرد که اگر این طاعون از شهر خارج شود و از آن جان سالم به در ببرند، کلیسایی را تأسیس و آن را وقف همنام خود، یعنی «سنت چارلز بورومیو» خواهد کرد. کاردینال چارلز بورومیو به خاطر تلاش‌هایش برای کمک کردن به قربانیان طاعون در شهر میلان شناخته و تکریم می‌شد که در قرن 16 میلادی در ایتالیا شیوع پیدا کرده بود.

بعد از اجابت دعاهای امپراتور، پروژه‌ی ساخت این کلیسا در سال 1715 کلید خورد و طراحی آن را معمار دربار، یعنی «یوهان برنارد فیشر فن ارلاخ» ،بر عهده گرفت. همچنین گروهی از محققان و متخصصان در نمادگرایی و تاریخ باستان گرد هم آمدند تا بر روی ایدئولوژی این کلیسا کار کنند . نتیجه‌ی کار، کلیسایی باروک و منحصر به فردی شد که هیچ‌گاه از معماری آن تقلید نشده است. بعد از فوت معمار این بنا، پسر او کار را ادامه داد و ساخت کلیسا را در سال 1737 میلادی به اتمام رساند.

تئاتر ملی وین یا تئاتر بورگ

تئاتر ملی وین، بنایی بسیار باشکوه است که از مدت‌ها پیش به خاطر تولید نمایشنامه‌های آلمانی زبان و اجراهای فوق‌العاده مشهور است. نام‌های مشهوری در چهار صحنه‌ این تئاتر روی صحنه رفته‌اند چراکه این تئاتر از اهمیت فق‌العاده‌ای برخوردار بوده است. پادشاه یوزف دوم در سال ۱۷۶۶ این بنا را به‌عنوان تئاتر دربار ساخت. بعد از یک آتش‌سوزی بزرگ در سال ۱۹۴۵، در نهایت تئاتر در سال ۱۹۵۵ بازگشایی شد و از آن زمان تابه‌حال، روزبه‌روز توسعه یافت و  تبدیل شد به مهم‌ترین تئاتر اتریش.

علاوه بر وسعت، گنجایش و اجراهای فوق‌العاده، نمای بیرونی این ساختمان به خاطر تزیینات و تندیس‌های دیدنی‌اش شهرت دارد. فضای داخلی این بنا هم تزیینات ویژه‌ای دارد که به سبک باروک فرانسوی  است. راه پله‌ای با نقاشی‌های دیواری زیبا، کامل کننده‌ زیبایی‌های این مجموعه‌ دیدنی است. تورهای بازدید از پشت صحنه به زبان انگلیسی برای گردشگران وجود دارد.

میدان و بنای یادبود ماریا ترزا

در مقابل Burgtor یک میدان بسیار معروف در شهر وین قرار دارد ، ماریا ترزا. این یک میدان وسیع است که مرکز آن یک بنای بزرگ است که دقیقاً از ، ماریا-ترزین دنکمال ، امپراتور پادشاهی بین سالهای 1740 و 1780 ، تجلیل می کند.

این بنای تاریخی متشکل از سه بدن ، اسب سوار و یک پایه مرکزی بلند با شکل زن در بالای آن ، توسط زومبوش در 1887. این زن تحریم عملی را در دست خود دارد ، نامه ای که پدرش چارلز ششم اعلام کرد عدم امکان تقسیم مناطق اتریش است و در پاهای او شکل صدراعظم كائونیتز و موتزارت ، هایدین و گلوك قرار دارد.

در این مقاله با  برخی از جذاب ترین دیدنی های  وین پایتخت اتریش آشنا شدیم.

اگر می خواهید سفر ارزانی را تجربه کنید حتما برای تهیه بلیط هواپیما و رزو هتل به وب سایت هتل متل مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا