حفاظت از محیط زیست در سفر

آشنایی با روش های حفاظت از محیط زیست در سفر

حفاظت از محیط زیست در سفر – مجله ی هتل متل

 برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما کلیک کنید

به هر جایی که سفر می‌کنیم به عنوان انسان مسوولیت خاصی برعهده داریم و باید کارهایی را انجام دهیم که به حفاظت از کره زمین کمک کنیم. این اقدامات حتی شامل کارهایی کوچک می‌شود که شاید در ابتدا فکر کنیم که تأثیری در بهبود وضعیت کره زمین ندارند، امّا، اگر این فعالیت‌ها در درازمدت ادامه یابد، شاهد نتایج مثبت آن خواهیم بود. اگر حفاظت از محیط زیست در سفر برای شما مهم است ، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید .

 روش های حفاظت از محیط زیست در سفر

در این قسمت از مطلب حافظت از محیط زیست در سفر ، به روش هایی برای حفاظت از زمین و محیط زیست اشاره می کنیم.

نوشته های مشابه

حفاظت از محیط زیست در سفر

استفاده مجدد از حوله هتل تا جایی که امکان دارد

استفاده از حوله هتل این امکان را به وجود می‌آورد که هر روز از حوله تازه ای استفاده نشود و به این ترتیب، به حفظ سیاره مان کمک می‌شود. توجه داشته باشید که برای ضدعفونی کردن حوله ها  از مواد شوینده قوی استفاده می‌شود . که این مواد خود باعث آسب رسییدن به محیط زیست می شود.

از سطل زباله استفاده کنید

اگر سطل زباله‌ در جایی قرار داشت که مناسب نبود، حتماً جای آن را تغییر دهید و در جایی بگذارید که قابل استفاده باشد. با این کار می‌توانید شرایط را تغییر دهید و به حفظ محیط زیست کمک کنید.

چراغ اتاق محل اقامت‌ تان را قبل از ترک محل خاموش کنید

مطمئن شوید که قبل از خروج از هتل، چراغ اتاق‌تان را خاموش کرده باشید. این کار، عملی کوچک است، امّا، اگر همگان آن را انجام دهند تغییری اساسی در وضعیت جهان به وجود می‌آید.

اتفاق خوبی که رخ داده این است که در بسیاری از هتل ‌ها این کار به صورت خودکار هنگامی که مسافران اتاق محل اقامت شان را ترک می‌کنند، انجام می‌شود.

خوراکی ‌هایی را که از حیوانات در معرض انقراض تهیه شده است ، نخرید

کوسه ‌ها، ماهی تن باله آبی و پوفر فیش چینی تنها برخی از حیواناتی هستند که در فهرست قرمز اتحادیه بین ‌المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی در معرض خطر قرار گرفته و حال آنکه در برخی از رستوران‌ها خوراکی ‌هایی ارائه می‌ شود که از گوشت این حیوانات تهیه شده است.

حفاظت از محیط زیست در سفر

از انداختن زباله در دریا خودداری کنید

عواقب پرتاب زباله در دریا بسیار خطرناک است، به طوریکه سالانه بیش از ۱ میلیون پرنده دریایی و صدها هزار نفر از دیگر حیوانات دریایی به واسطه آلودگی اقیانوس‌ ها جان خود را از دست می‌دهند.

اگر آشغالی را در ساحل و یا داخل دریا دیدید حتما ًآن را بردارید، حتی اگر آشغال نبود و یک کیسه پلاستیکی مشاهده کردید آن را برداشته و به داخل سطل آشغال بیندازید. سالانه ۱۰۰ هزار حیوان دریایی به خاطر کیسه‌ های پلاستیکی جان خود را از دست می‌دهند. گفتنی است؛ حیوانات دریایی این پلاستیک ‌ها را با چتر دریایی که منبع اصلی مواد غذایی بسیاری از آنها از جمله لاک پشت ‌هاست، اشتباه می‌گیرند.

بلیط هواپیمای خود را چاپ نکنید

با چاپ نکردن بلیط هواپیما به صرفه جویی در استفاده از کاغذ کمک کنید و از این طریق در حفاظت از محیط زیست سهیم باشید. امروزه اکثریت قریب به اتفاق فرودگاه‌ های جهان از دستگاه ‌های الکترونیکی برای رویت بلیط پرواز استفاده می‌کنند، به این ترتیب، می ‌توانید به جای پرینت گرفتن، آن را در گوشی خود دانلود کنید. و به این ترتیب به حفاظت از محیط زیست در سفر کمک کنید.

حفاظت از محیط زیست در سفر

استفاده از کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی

سعی کنید به جای کیسه های پلاستیکی، از ساک ها و کیسه های پارچه ای در اندازه های متفاوت و کاربردهای گوناگون استفاده کنید. به این ترتیب زباله کمتری تولید می شود و پلاستیک کمتری وارد چرخه طبیعت می شود.

استفاده از ظروف تجزیه پذیر و چند بار مصرف

به جای استفاده از ظروف یک بار مصرف، می توانید ظروفی که چندین بار قابل استفاده هستند، به کار ببرید. همچنین به جای استفاده از بطری های آب معدنی، می توانید قمقمه داشته باشید و به بطری های یک بار مصرف، نه بگویید.

جمع آوری زباله ها

زباله ها را در طبیعت رها نکنید. زباله ها هم موجب تخریب زیبایی بصری طبیعت و هم تجمع موجودات موذی و گسترش بیماری ها می شوند و به این ترتیب انواع آلودگی محیط زیست را افزایش می‌دهند. سعی کنید هنگامی که قصد ترک کردن مکانی را دارید، پاکیزه تر از قبل باشد. جمع آوری زباله ها و نظافت محیط زیست را باید از کودکی به فرزندانمان آموزش دهیم.

تفکیک زباله

تفکیک زباله های تر و خشک، کمک زیادی به حفظ محیط زیست می کند. این تفکیک شاید زمان بر به نظر برسد، اما تنها نیاز است که ۲ کیسه داشته باشید که زباله ها را از هم تفکیک کنید و کار بسیار آسانی است.

اسراف نکنید

در مصرف خود، صرفه جویی کنید و از هدر رفتن انرژی و مواد غذایی جلوگیری کنید. مصرف به اندازه و صرفه جویی در مصرف، موجب تولید زباله کمتر و جلوگیری از هدر رفتن منابع انرژی می شود. از پخت و پز بیش از حد پرهیز کنید تا هم زباله کمتری تولید شود و هم مواد غذایی کمتری هدر برود. پیشنهاد ما این است که از غذا های محلی استفاده کنید. به این ترتیب هم به اقتصاد آن منطقه کمک می کنید و هم از غذا هایی که پخته شده اند و آماده مصرف هستند، استفاده می کنی.

حفظ پاکیزگی و صرفه جویی در مصرف آب

منابع آب محدود هستند و این فقط مختص شهر شما نیست. صرفه جویی در مصرف آب و حفظ پاکیزگی منابع آب و رودخانه ها، وظیفه همه ما است. باز نگذاشتن شیر آب، خودداری از شستشوی بیش از حد، استفاده از ابزار هایی جهت کاهش مصرف آب، مواردی هستند که موجب محافظت از منابع آبی هستند. همچنین در آب رودخانه ها، برای شستشو از مواد شوینده استفاده نکنید.

حفاظت از محیط زیست در سفر

حفظ سکوت و آرامش در طبیعت

یکی دیگر از روش های حفاظت از محیط زیست در سفر ، حفظ سکوت و آرامش است .طبیعت محل زندگی جانداران مختلفی است و ما به نوعی وارد حریم زندگی آنها می‌شویم، از این رو باید مواردی را رعایت کنیم تا در روند زندگی آنها خللی وارد نشود. یکی از این موارد خودداری از سر و صداهای مزاحم و بلند می‌باشد. صداهای غیرعادی مانند پخش آهنگ با صدای زیاد و یا صدای موتور ماشین‌ها و همچنین صدای افراد و همهمه‌ها می‌تواند باعث ترساندن موجودات مختلف شود و در نتیجه این ترس آنها محل زندگی خود را ترک کنند.

این امر باعث به خطر افتادن محیط زیست و جان موجودات مختلف می شود. خیلی از موجودات در اثر صداهای بلند و غیرعادی دچار مرگ در اثر استرس می شوند و یا از محل زندگی خود فرار می کنند که خطرات و مشکلات دیگری برای آنها در پی دارد.

محافظت از پوشش گیاهی و درختان

گیاهان و پوشش گیاهی، عامل تصفیه هوا و کاهش دی اکسید کربن هوا هستند. از شکستن شاخه درختان، چیدن گل ها، خم کردن نهال ها جلوگیری کنید و به دیگران هم آموزش دهیم. جنگل ها، ریه های زمین هستند. از آن ها محافظت کنیم.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

به منظور کاهش آلودگی، کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه ها، می توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. به این ترتیب دود و آسیب کمتری به طبیعت و محیط زیست تحمیل می شود. همچنین می توانید از دوچرخه های کرایه ای، برای تردد در سطح شهر استفاده کنید. استفاده از دوچرخه و یا پیاده روی در مسیر های کوتاه، هم ورزش است و هم کمکی به حفظ پاکی هوا.

سبک سفر کنید

آیا می دانستید، با افزایش بار خودرو، میزان مصرف سوخت نیز افزایش پیدا می کند. برای کاهش مصرف سوخت، کاهش هزینه ها و کاهش آلودگی هوا، از همراه بردن اقلام و وسایل غیر ضروری خودداری کنید. البته سبک سفر کردن می تواند آرامش بیشتری برایتان ایجاد کند.

دفن کردن پسماند‌های غذا

 یکی دیگر از روش های حفاظت از محیط زیست در سفر ، دفن پسماند های غذایی است. می‌دانیم که بسیاری از مواد در طبیعت تجزیه می‌شوندبرای مثال پسماند‌های غذایی مانند تفاله چای، پوست میوه‌ها، خرده‌های نان، پوست تخم مرغ، پوست آجیل‌ها و… معمولا پس از یک سفر طبیعت گردی روی دست ما می‌ماننددرست است که این مواد قابل تجزیه در طبیعت هستند اما نباید آن‌ها را در طبیعت رها کنیماگر در مکان‌های مرطوب مانند جنگل و کوهستان هستید، یک گودال کوچک حفر کنید، پسماند‌های غذایی را درون آن بریزید و با کمی آب آن‌ها را مرطوب نماییدسپس روی تمام پسماند‌ها را با خاک بپوشانیدبه این ترتیب به تجزیه سریع‌تر مواد کمک کرده‌ایدهمچنین ظاهر طبیعت با پسماند‌های غذایی آلوده و کثیف به نظر نمی‌آید.

حفاظت از محیط زیست در سفر

بطری‌ های آب را مجدداً پر کنید

معمولاً مسافران، بطری‌ های آب را دور می‌اندازند و مجدد آب خریداری می‌کنند. این کار به محیط زیست ضرر زیادی می ‌زند، بهتر است که بطری ‌ها را مجدداً از آب ‌های آشامیدنی پر کنید به جای اینکه مجدداً آب بخرید. به ویژه اگر در کشورهایی سفر می‌کنید که آب‌ های شیر، آشامیدنی هستند، بهتر است که این کار را انجام دهید.

همچنین می ‌توانید یک بطری را در همه جا همراه خود داشته باشید و برای آب از آن استفاده کنید. به این صورت هم به حفاظت از محیط زیست و کره زمین کمک کرده‌اید و هم در هزینه‌ های خودتان صرفه‌ جویی می‌کنید.

در مطلب « حفاظت از محیط زیست در سفر»  درباره ی مراقبت از زمین در حین سفر صحبت کردیم. اگر قصد سفر دارید ومی خواهید سفر ارزانی را تجربه کنید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید. در هتل متل شما می توانید  ارزان ترین بلیط هواپیما را خریداری کنید و مقرون به صرفه ترین  رزو هتل را انجام دهید.

 برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما کلیک کنید

دکمه بازگشت به بالا