دانستنی های ضروری برای مسافرت های نوروزی

توصیه های لازم برای مسافرت های نوروزی

دانستنی های ضروری برای مسافرت های نوروزی- مجله ی هتل متل

نوروز در راه است و تعطیلات فرصتی مناسب برای مسافرت نوروزی است. اگر به هر دلیلی، تصمیم به مسافرت نوروزی گرفته اید  لازم است که قبل از سفر از برخی از نکات  مربوط به سفرهای نوروزی آگاه شوید. پس تا انتهای مقاله ی « دانستنی های ضروری برای مسافرت های نوروزی» همرا ما باشید.

شلوغی  و ترافیک

دانستنی های ضروری در مسافرت های نوروزی

نوشته های مشابه

اولین نکته ایی که باید توجه ویژه ایی به آن داشته باشید، شلوغی و تراکم جمعیت بالا در شهرهای مقصد است.

تعطیلات نوروز، یکی از شلوغ ترین تعطیلات سال است در نتیجه با جمعیت زیادی از مسافران مواجه هستید که همگی می خواهند به مقصدهای مشترکی بروند. در این میان، وضعیت برای بیشتر مناطق و شهرهای توریستی ایران و جهان بسیار فرق می کند. اگر می خواهید به کلان شهرهای ایران مانند تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و … سفر کنید، باید حتما یک ماه قبل تا دو هفته قبل از سفر مقدمات خود را آماده نمایید. برای اینکه درگیر ترافیک و شلوغی های دون شهری اسفند ماه نشوید ، می توانید بلیط خود را به صورت آنلاین تهیه کنید. برای خرید بلیط آنلاین با بهترین قیمت می توانید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید.

وسایل ضروری سفر

در ادامه ی مقاله ی « دانستنی ضروری برای مسافرتهای نوروزی» به وسایل ضروری سفر می پردازیم

به دلیل شلوغ بودن بیشتر مقصدهای سفر، توصیه می کنیم که حتما یک سری از لوازم را همراه خود داشته باشید. لیست این لوازم ضروری در ادامه شده

 • جعبه کمک های اولیه: جعبه کوچکی که در آن، بانداژ، چسب زخم، بتادین، گوش پاک کن، نوار چسب کاغذی، پنس و چراغ  قوه و سوت قرار دارد. دیگر وسایلی که درون این جعبه می گذارید، می تواند متغیر باشد.
 • وسایل گرمایی مانند پتو، بالشتی کوچک برای راحتی و لباس های ضخیم (یادتان باشد که در آب و هوای عید، بسیار متغیر بوده و گاهی بسیار سرد می شود).
 • به همراه داشتن وسایلی همچون: نخ و سوزن، کبریت، طناب و…
 • نقشه مسیر راه و سفر (چه به صورت چاپ شده و چه بر روی گوشی)
 • نقشه گردشگری جاذبه های شهری که می خواهید در آن گردش کنید.
 • به همراه داشتن مدارک شخصی مانند شناسنامه، کارت ملی و دفترچه های بیمه

نکات بهداشتی سفرهای نوروزی

سعی کنید در مسافرت نوروزی یک کیف مخصوص وسایل و اقلام بهداشتی به همراه داشته باشید. در این کیف کارت یا دفترچه بیمه خدمات درمانی خود و هم سفرانتان و آخرین نسخه های پزشکی تان را بگذارید. همچنین اگرعینک اضافی دارید آن را همراه خود ببرید. بیماران قلبی هنگام مسافرت آخرین نوار قلب و نسخه خود را همراه داشته باشند.

 اگر داروهایی را به طور مرتب مصرف می کنید، به مقدار کافی آنها را به همراه ببرید. اگر مبتلا به آسم، حساسیت، تشنج صرعی، بیماریهای قلبی، بیماری قند یا بیماری خاص دیگری هستید، هنگام مسافرت برچسب هشداردهنده روی پیراهن، گردن بند یا مچ بند داشته باشید.

 در مسافرت نوروزی مقداری داروهای اولیه مانند مسکن های ساده، پماد سوختگی، قرص مسافرت، محلول های ضدعفونی و وسایل زخم بندی در کیف بهداشتی خود همراه ببرید.

 •  توجه به بهداشت محیطی در سفر

دانستنی های ضروری در مسافرت های نوروزی

شما حتی در سفر هم نسبت به محیطی که در آن قرار دارید، مسئول هستید. به هر کجا که سفر می کنید، از ریختن زباله در اطرافتان خودداری کنید. با خود، کیسه مخصوص زباله همراه داشته باشید. اگر به درون طبیعت سفر می کنید، زباله هایتان را با خود به شهر بازگردانده و درون سطح های زباله بریزید. به هیچ عنوان، زباله ای را درون طبیعت جا نگذارید. یک طبیعت گرد واقعی کسی است که هر آنچه با خود به درون طبیعت برده را، دوباره با خود بازگرداند.

 • توجه به سرویس های بهداشتی بین راهی

اگر درون ایران سفر می کنید، با یکی از معضلات نکات سفرهای نوروزی روبرو خواهید بود. پیدا کردن سرویس بهداشتی تمیز در بین راه بسیار مشکل است. حتما با خود صابون و دستمال کاغذی به همراه داشته باشید. خوشبختانه در مسیرهای پر تردد نوروزی، مجتمع های بین راهی بسیار خوبی ساخته شده است که امکانات مناسبی را در اختیار مسافران قرار می دهد.

 • اتراق در محل مناسب

اگر می خواهید در بین راه استراحت کنید، حتما در مکان هایی که به دور از جاده و رفت و آمد ماشین هاست، بایستید. اگر به کشورهای خارجی سفر کرده اید، حتما در مکان های عمومی و شلوغ بنشینید و از مکان های خلوت و به دور از نقاط توریستی خودداری کنید.

آداب غذا خوردن در سفر

یکی از مهم ترین نکات سفرهای نوروزی توجه به غذا و آبی است که می خورید. به سراغ هر رستوران بین راهی نروید. حتما رستوران هایی را انتخاب کنید که مشتری زیادی دارند. اگر خودتان غذای بین راهی برمی دارید، از ساندویچ هایی استفاده کنید که نیاز به گرم کردن نداشته باشند و به راحتی فاسد نشوند. از مصرف غذاهای گوشتی که در بیرون از یخچال نگهداری شده اند، جدا خودداری کنید. غذاهای سبک با خود بردارید. حواستان به تنقلات بین راهی هم باشد.

 • نکته: هر چند این موضوع را همه می دانند ولی باز هم تاکید می کنیم که غذاهای کنسروی را جهت اطمینان از سالم بودن آن ها، به مدت حداقل ۲۰ دقیقه در آب جوش، بجوشانید.
 حتما از آب های معدنی استفاده کنید. یادتان باشد که اگر از آب های سالم نخورید، ممکن است به بیماری هایی مانند حصبه، وبا، هپاتیت، اسهال و بیماری های انگلی دچار شوید.
قبل از خرید موادغذایی بسته بندی شده، حتماً به پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و تاریخ تولید و انقضای محصول توجه کنید.

آب و غذای کافی به همراه داشته باشید و تا حد ممکن در طول مسافرت نوروزی غذا را برای مصرف یک وعده غذایی تهیه کنید.

در طول مسافرت نوروزی در صورت باقی ماندن غذا، آن را در ظرف سربسته، در مکان سرد نگه داری کنید. همچنین قبل از مصرف غذای باقی مانده آن را به مدت کافی حدود ۲۰ دقیقه حرارت دهید.

 غذاهای خام و نیم پز ممکن است آلوده به عوامل عفونی باشند، بنابراین در مسافرت نوروزی از مصرف آنها پرهیز کنید. علاوه بر این از مصرف موادغذایی، به ویژه نوشیدنی های دست فروشان در مسافرت بپرهیزید.

نکات ایمنی سفرهای نوروزی

 • ایمنی خودرو

دانستنی های ضروری در مسافرت های نوروزی

در صورتیکه با وسیله ی نقلیه ی شخصی مسافرت می کنید یکی از مهم ترین نکات  توجه  به ایمنی وسیله ی نقلیه و خودروی شما اشاره کرد. بنابراین حتما نکات ایمنی زیر را رعایت کنید.

 • ابتدا قبل از سفر، حتما معاینه فنی ماشین خود را بگیرید تا در حین سفر، وسیله نقلیه شخصیتان دچار نقص فنی نشود. اگر به نمایندگی های مجاز بروید می توانید باد لاستیک ها، روغن موتور، روغن ترمز، برف پاکن ها، چراغ ها، میزان باتری خودرو و … را بررسی کنید.
 • درون صندوق عقب ماشین خود نیز، وسایل ایمنی و مورد نیاز ماشین را قرار دهید. این وسایل شامل چراغ قوه، مثلث خطر، لاستیک زاپاس، کپسول اطفاء حریق، جعبه لوازم ایمنی، زنجیر چرخ و هر آنچه که نیاز است، خواهد بود.
 • بهترین زمان برای رانندگی در تعطیلات نوروزی، روز است. بنابراین سعی کنید که تا جایی که می توانید در تاریکی رانندگی نکنید. رانندگی در روز، نه تنها، قدرت تشخیص شما را بالا می برد، بلکه می توانید از زیبایی های مسیر هم لذت ببرید.
 • نکته: اگر مجبور به رانندگی در شب هستید، از نور بالا استفاده نکنید تا برای ماشینی که از روبرو می آید، مشکلی ایجاد نکنید.

اگر در جاده های کوهستانی رانندگی می کنید، حتما از قبل اخبار مربوط به جاده را دنبال کنید و توجه ویژه به علائم رانندگی و تابلوهای هشدار دهنده داشته باشید.

 • لوازم یدکی و ایمنی ضروری و لوازم پرمصرف نظیر شمع، پلاتین، تسمه پروانه و چرخ یدکی را به همراه ببرید و از مسافرت با خودروی معیوب جداً بپرهیزید. از کافی بودن سوخت خودروی خود تا رسیدن به اولین جایگاه سوخت گیری مطمئن شوید و از حمل سوخت اضافی در صندوق عقب خودرو، به طور جدی خودداری کنید.

 به بیماری سفر بی توجه نباشید

دانستنی های ضروری در مسافرت های نوروزی

جالب  است بدانید از هر۱۰ نفر ۹ نفر در طول زندگی خود دچار بیماری مسافرتی می شوند. این بیماری که در کودکان شایع تر است موجب تهوع، استفراغ و سردرد در افراد حساس می شود.

اگر به حرکت حساس هستید و به بیماری مسافرت دچار می شوید، سعی کنید در طول مسیر کاملاً به صندلی خودرو تکیه دهید و صندلی را به حال نیمه خوابیده قرار دهید. بهتر است در قسمتی از وسیله نقلیه قرار بگیرید که کمترین تکان را دارد؛ مثلاً در میانه اتوبوس، صندلی جلوی خودرو و کنار بال هواپیما

اگر به بیماری مسافرت مبتلا هستید از درون خوردو به مناظر نگاه نکنید و یا اگر در قایق یا کشتی هستید به موج ها ننگرید و فقط به افق چشم بدوزید. بهتر است از بوهای تحریک کننده مانند سیگار دوری کنید. همچنین سعی کنید از شب قبل از مسافرت، کمتر غذا و نوشیدنی بخورید و در طول راه نیز شکم خود را نسبتاً خالی نگه دارید. فقط زمانی از دارو استفاده کنید که سایر توصیه ها برای شما مفید نبوده باشد.

این داروها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید. راننده خودرو نباید از این داروها استفاده کند؛ چون موجب کاهش هوشیاری و افزایش احتمال تصادف می شود.

توصیه های عمومی قبل از سفر نوروزی

 •  قبل از شروع مسافرت نوروزی ، برنامه مسافرتتان را تنظیم کنید.
 •  در این برنامه، مدت زمان مسافرت، مسیر دقیق  توقفگاه های بین راه را مشخص کنید.
 •  همچنین بهتر است از وضعیت هوای مقصد و مسیر سفر، اطلاع کافی داشته باشید و مراکز امداد رسانی را در طول مسیر شناسایی کنید. پیش از ترک منزل، یک بار دیگر وسایل مورد نیاز در طول سفر را بازبینی کنید.
 •  برای پیشگیری از سوانح رانندگی، در زمانی که مضطرب، ناراحت و خسته اید، رانندگی نکنید.
 • اگر از مسیرهای برف گیر عبور می کنید، وسایل لازم مانند زنجیر چرخ و لباس گرم و مناسب نیز به همراه ببرید.
 • در هنگام بروز حادثه در مسافرتهای نوروزی، آرامش خود را حفظ کنید، چون اگر با عجله و شتاب تصمیم بگیرید، مشکلات را بیشتر خواهید کرد. در توقف های اضطراری نیز، موارد ایمنی لازم را رعایت کنید
 • همیشه توجه داشته باشید که کودکان نسبت به تغییر شرایط محیط حساس تر هستند. بنابراین نسبت به کودکان در طول سفر، توجه بیشتری داشته باشید.
 • هنگام مسافرت، در کیف بهداشتی خود نام و نشانی نزدیک ترین اقوام و آشنایان خود را بگذارید. هنگام مسافرت، کودکان را تنها نگذارید. بهتر است برگه ای شامل نام و نشانی کامل در جیب آنان قرار دهید

در مقاله ی دانستنی های ضروری برای مسافرت های نوروزی شما را برخی از مهم ترین نکات برای سفرهای نوروزی آشنا کردیم. اگر قصد دارید نوروز امسال را در سفر بگذرانید و می خواهید سفر ارزانی داشته باشید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید. در هتل متل شما می توانید با مقایسه ی قیمت بلیط ها و هتل ها بهترین و مقرون به صرفه ترین بلیط و رزو هتل را تهیه کنید.

دکمه بازگشت به بالا