دریاچه ی اوان قزوین بهشت دست یافتنی

آشنایی با دریاچه ی اوان قزوین

دریاچه ی اوان قزوین بهشت دست یافتنی- مجله ی هتل متل

اُوان به معنی محل تجمع آبی که از زمین می جوشد. این نگین نیلگون در جاده الموت دریاچه ای بکر است . وقتی به دریاچه رسیدیم اگر سوار قایق شده و به وسط آب برویم، زلال بودن آنرا با چشم خواهیم دید که این آب جوششی از درون زمین است. این دریاچه به دلیل موقعیت ویژه جغرافیاییش که در ارتفاعی حدود 1810 متر از سطح دریا دارد، وقتی از بالا به دریاچه می نگریم پوشش گیاهی زیبایی را می بینیم که دریاچه را محصور کرده است .اگر می خواهید با این جاذبه ی گردشگری زیبا بیشتر آشنا شوید تا انتهای مقاله ی « دریاچه ی اوان قزوین بهشت دست یافتنی» با ما همراه باشید.

دریاچه اوان کجاست؟

دریاچه اُوان در۲۰کیلومتری الموت و ۷۵ کیلومتری شهر تاریخی قزوین جا خوش کرده است. اگر مسافر قزوینید و می‌خواهید از طبیعت بی نظیر این استان نیز دیدن کنید، بی‌شک یکی از بهترین انتخاب‌ها دریاچه اوان است. درباره چگونگی شکل گیری این دریاچه حرف ها و سخن هایی وجود دارد. گفته می شود که دریاچه اوان بر اثر رانش زمین و حدود ۵۰۰ سال پیش به وجود آمده است. از سوی دیگر عده ای معتقدند که اوان بازمانده ای از یک دریاچه بزرگتر همچون کاسپین است که به مرور زمان از وسعت آن کاسته شده است و نام قزوین را نیز تغییر یافته کاسپین می دانند.

نوشته های مشابه

دریاچه اوان قزوین  بهشت دست یافتنی

بهترین زمان برای سفر به دریاچه اوان

به طور کلی می‌توان گفت این دریاچه چهارفصل، در هر زمانی از سال تفریحات متفاوتی را برای مسافرانش تدارک دیده‌ است. در بهار و تابستان هوای معتدل و خنک این دریاچه، عده زیادی از گردشگران را به سوی خود فرا می‌خواند. اگر با شلوغی مشکلی ندارید و صرفا هدفتان استفاده از آب و هوای خنک و تفریحات جذاب این دریاچه است، به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای سفر فصل بهار و تابستان را سفر به دریاچه اوان قزوین بهشت دست یافتنی  انتخاب کنید.

فارغ از اینکه امنیت آب‌تنی و قایق‌سواری برای نابلدان تا چه اندازه تامین شده‌است، این دریاچه معمولا تابستان‌ها مقصد گردشگرانی است که به قصد آب‌تنی، قایق‌سواری و ماهی‌گیری به آن نقطه سفر می‌کنند

چرا سفر به دریاچه اُوان؟

  • دریاچه اوان یکی از دریاچه های طبیعی ایران است که به سبب چشم انداز تماشایی اش شهرت زیادی دارد.
  • وجود جاده مناسب تا کنار دریاچه و امکانات قابل قبول در حاشیه آن، تفرجگاهی مناسب را برای تفریح خانواده ها فراهم کرده است.
  • وجود زمین مناسب جهت برپایی کمپ یکی دیگر از ویژگی های دریاچه اوان است که علاقه مندان به شب مانی در طبیعت را به سوی خود می کشاند.

دیدنی ها و تفریحات دریاچه اوان

 در این قسمت از مقاله ی « دریاچه ی اوان قزوین بهشت دست یافتنی»  به معرفی تفریحات دریاچه  می پردازیم.

سالانه بسیاری از گردشگران راهی اوان می شوند تا بتوانند از دیدنی ها و تفریحات آن لذت ببرند، تفریحاتی شامل:

زیبایی های مسیر دریاچه اوان

برای رسیدن به دریاچه اوان باید راهی جاده قزوین – الموت شوید؛ جاده ای پیچ در پیچ و کوهستانی که شاید آسفالت مناسبی نداشته باشد اما با آبی بیکران آسمان و مناظری تماشایی به استقبال تان می آید.

پیچ های جاده شما را مجبور خواهند کرد تا از سرعت خود بکاهید و شاید با دیدن منظره ای تماشایی لحظه ای توقف کنید و در سکوت و آرامش به تماشای زیبایی های خلقت بنشینید. این جاده در بهار زیباترین شکل خود را پیدا می کند.

قایق سواری در دریاچه اوان

در فصول معتدل و گرم می توانید با پرداخت هزینه، از قایق های پدالی در اطراف دریاچه استفاده کنید.

دریاچه اوان قزوین بهشت دست یافتنی

عکاسی

اوان یکی از مقاصد معروف برای عکاسی است و از ارتفاعات اطراف آن می توانید زیباترین عکس ها را از دریاچه بگیرید. اگر در ساعات اولیه صبح در کنار اوان باشید به دلیل سرد بودن محیط و آب نسبتا گرم دریاچه، مه غلیظی در اطراف دریاچه مشاهده می شود که می تواند سوژه عکاسی شما باشد.

کوهنوردی

کوه های مرتفعی که دریاچه اوان را احاطه کرده اند می توانند موقعیت خوبی را برای کوهنوردی فراهم کنند. با بالا رفتن از این کوه ها می توانید از ارتفاع شاهد زیبایی های دریاچه باشید.

اسکیت روی یخ

اگر برودت هوا در زمستان به میزان کافی باشد، سطح دریاچه یخ می زند و علاوه بر نمایش جلوه ای تازه، به مکانی مناسب برای تجربه اسکیت روی یخ تبدیل می شود.

بازدید از پرندگان

با فرارسیدن فصل کوچ پرندگان در پاییز، پرندگان مهاجر مانند قو، غاز و مرغابی به این دریاچه می آیند و مدتی را در آن سپری می کنند. حضور این پرندگان بهترین فرصت برای تجربه فعالیتی سرگرم کننده به نام پرنده نگری است که لحظات خوشی را به شما هدیه می دهد.

شنا و ماهیگیری ممنوع

دریاچه اوان در منطقه صید و شکار ممنوع قرار دارد چرا که شکار بی رویه در سال های گذشته صدمات جبران ناپذیری را به اکوسیستم منطقه و حیات جانداران وارد کرده است. علی رغم بسیاری از تابلوها که بازدیدکنندگان را از ماهیگیری باز می دارند باز هم افرادی به این کار مشغول می شوند و زندگی ماهیان را به خطر می اندازند.

رسوبات کف دریاچه و گیاهان موجود در آن یکی از دلایلی است که شنا در اوان را به یک فعالیت پرخطر تبدیل می کند. پس بهترین کار این است که به تابلوهای هشدار دهنده توجه کنیم و زندگی خود و دیگران را به خطر نیندازیم.

برای رفتن به اوان به چه وسایلی نیاز داریم؟

در این قسمت از مقاله ی «دریاچه ی اوان قزوین بهشت دست یافتنی» به لیست لوازم مورد نیاز برای سفر به اوان می پردازیم.

اینکه برای سفر به دریاچه اوان به چه چیزهایی نیاز دارید تا اندازه‌ای به زمان و هدف سفر شما بستگی دارد. مسطح بودن زمین در اطراف دریاچه امکان برپایی چادر را برای شما فراهم می‌آورد، بنابراین می‌توانید چادر و وسایل پیک‌نیک به همراه داشته باشید.

پوشیدن کفش و لباس مناسب با کوهنوردی را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم چرا که گل و لای اطراف دریاچه و سنگلاخی بودن کوهپایه، بدون لباس و کفش مناسب، قدم زدن و گشت‌زنی در این منطقه را برای شما دشوار می‌کند.

برای راحتی بیشتر می‌توانید خوراکی‌های لازم و آب معدنی کافی نیز با خودتان به همراه داشته باشید. اگر قصد دارید شب را در جوار این دریاچه به صبح برسانید، حتما با خودتان کیسه خواب، تجهیزات گرمایشی سازگار با محیط زیست و لباس گرم بردارید.

اگر قصد شما این است که در فصول پاییز و زمستان به دیدن این نقطه بروید، پس زنجیر چرخ را نیز فراموش نکنید چرا که احتمالا بارش برف و باران شما را شوکه خواهد کرد .

چگونه به دریاچه اوان برسیم؟

 

دریاچه اوان قزوین بهشت دست یافتنی

یکی از راه‌هایی که شما را به دریاچه اوان می‌ساند، این است که اول به قزوین بروید چه با قطار و اتوبوس و هواپیما و چه با ماشین شخصی. تورهای گردشگری مختلفی هم در شهر قزوین در دسترس است که شما را به دریاچه اوان می‌برند که می‌توانند انتخاب شما باشند.

اگر از قزوین با ماشین شخصی تصمیم به سفر به این دریاچه گرفته‌اید پس باید یک راست به ورودی قزوین و میدان غریب‌کش بروید. از اینجا تابلوهای الموت را دنبال کنید تا به رجایی‌ دشت و پس از آن به دوراهی الموت-اوان برسید. از این‌جا به بعد فاصله چندانی تا دریاچه ندارید و پس از گذر از روستای زرآباد خود را مقابل دریاچه زیبای اوان خواهید دید. مسیر این جاده پس از دوراهی الموت-اوان، بسیار زیبا اما خطرناک، پرپیچ و خم و بعضا مه‌آلود است.

اگر با اتوموبیل شخصی از تهران به این نقطه رهسپار هستید، پس باید در ابتدا خودتان را به اتوبان تهران-قزوین برسانید و بعد از عوارضی قزوین به سمت جاده قزوین-الموت برانید تا به رجایی‌دشت برسید. از این نقطه حدودا ۲۰ کیلومتر با دریاچه فاصله دارید. پس از مدتی به همان دوراهی گفته‌شده می‌رسید که یکی شما را به الموت و دیگری به دریاچه اوان می‌برد.

به طور کلی شهر زیبای قزوین تا دریاچه اوان، حدود ۳ ساعت فاصله دارد. می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که یک روز از سفر خود به استان قزوین را به دیدن قلعه الموت و دریاچه اوان اختصاص دهید و از زمان خود بهترین بهره را ببرید. صبح زود قزوین را به مقصد الموت ترک کنید و تا پیش از ظهر را در این قلعه سپری کنید. سپس با طی کردن مسافتی کوتاه در حد ۲۰ کیلومتر به دریاچه اوان بروید و از طبیعت بکرش لذت ببرید.

کجا اقامت کنیم؟

اگر قصد اقامت در جوار دریاچه را نداشته باشید بهتر آن است که هتل یا اقامتگاهی را در قزوین رزو کنید.

در مقاله ی «دریاچه ی اوان قزوین بهشت دست یافتنی» شما را با دریاچه ی زبیا ی اوان در شهر قزوین آشنا کردیم . اگر قصد سفر دارید و می خواهید سفر ارزانی داشته باشید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید. در هتل متل شما می توانید با مقایسه ی قیمت بلیط ها و هتل ها، بهترین  بلیط هواپیما  را بخرید و مقرون به صرفه ترین  رزو هتل را انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا