دشت لاله های واژگون دماوند

معرفی دشت لار دماوند

دشت لاله های واژگون دماوند-مجله ی هتل متل

برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما کیک کنید

با شروع فصل بهار مناظر بکر و سرسبز بهاری هوش از سر هر بیننده‌ای می‌برد. یکی از جذاب‌ترین مناظر بهاری، دشت لاله های واژگون است که در برخی از نقاط کشورمان دیده می‌شود. خواستگاه اصلی این گل زیبا غرب ایران(کوه‌های زاگرس) بوده و تابحال ۱۵ گونه از آن شناسایی شده است. لاله واژگون پیوندی عمیق با داستان‌ اسطوره‌ای ایران و مرگ سیاوش دارد و به باور بسیاری برای این مرگ غم‌انگیز گریان است. گاهی شیره‌ی بی‌رنگ این گل سربه‌زیر که در درون لاله قرار دارد به سمت پایین سرازیر می‌شود و طوری به نظر می‌رسد که گل در حال گریه است. به همین دلیل این گل را با نام‌های دیگری مانند اشک مریم و لاله اشک هم می‌شناسند. در مقاله « دشت لاله های واژگون دماوند »   قصد داریم در مورد یکی از زیباترین دشت های لاله واژگون ایران  صحبت کنیم.

 دشت لار دماوند

دشت لاله واژگون دماوند

نوشته های مشابه

دشت شقایق دماوند، یکی از زیباترین و قشنگ‌ترین دشت‌های ایران است که در مرز دو استان تهران و مازندران قرار دارد. این دشت در طول تاریخ به‌دلیل داشتن آب‌وهوای خنک و دلپذیر، مناظر تماشایی با گل‌های زرد و شقایق‌های قرمز و وجود چشمه‌سارهای فراوان همیشه مورد توجه قرار گرفته است و از تفرجگاه‌های ییلاقی شاهان و حاکمان بود. در گذشته، لار بخشی از ناحیه تاریخی قصران از توابع طبرستان به شمار می‌رفت و با نام دشت لار قصران شناخته می‌شد.

دشت لار جزو مناطق شکار ممنوع و تحت حفاظت محیط‌زیست است

این دشت ۷۳ هکتار و ۵۰۰ مترمربع مساحت دارد.  دشت رویایی  لار در سال ۱۳۵۴ به نام پارک ملی ثبت شد و جزو مناطق حفاظت شده سازمان محیط‌زیست کشور قرار گرفت. بر اساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط‌زیست دشت لار از سال ۱۳۶۱ به‌عنوان منطقه حفاظت شده اداره می‌شود و از سال ۱۳۷۰ نیز برخی از مناطق بالغ بر ۵۶ هزار هكتار، جزو منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قرار گرفته است.

دشت لار کجاست؟

این دشت در شرقی‌ترین قسمت‌های شمیرانات تهران، در مرز مازندران و تهران و در دامنه قله دماوند جای گرفته است. از نظر تقسیمات کشوری، بخش شمالی و شمال شرقی دشت لار در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن در لواسانات شهرستان شمیران در استان تهران واقع شده است.

دشت لار از شمال به کوه‌های شهرستان نور مازندران، از شرق و شمال شرقی به کوه دماوند، از جنوب شرق به ایرا، شهرستان دماوند و پلور مازندران، از جنوب به افجه، امامه، لواسان بزرگ و از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر منتهی می‌شود.

دشت لار به‌دلیل قرار گرفتن در کوهپایه قله دماوند منطقه‌ای ییلاقی و خوش آب‌هوا است که در فصل‌های گرم سال با داشتن هوای دلپذیر و مطبوع، مقصدی عالی برای طبیعت‌گردی و لذت بردن از زیبایی‌های آن است. در این ایام خنکای هوای دشت لار میزبان گردشگران و مسافران بسیاری می‌شود.

مسیرهای دسترسی دشت لار

  • مسیر اول: از طریق منطقه لواسان بزرگ یا گردنه ایرا می‌توانید به این دشت بروید. این مسیر از روستای ایرا شروع می‌شود و تا پاسگاه محیط‌بانی قوشخانه که در ورودی جنوبی پارک ملی لار قرار دارد، ادامه می‌یابد. برای رسیدن به روستای ایرا باید از لواسان خارج شوید و از برگ‌ جهان و نیکنام ده عبور کنید. همچنین می‌توانید از مسیر جاجرود با عبور از کنار سد لتیان و گذشتن از رسنان و چهارباغ، از روستای کلان خودتان را به ایرا برسانید.
  • مسیر دوم: این مسیر از جاده آبعلی، در داخل شهر پلور شروع می‌شود و از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط‌بانی دلیچای ادامه می‌یابد که در ورودی شرقی پارک ملی لار قرار دارد. این مسیر تا ورودی پارک ملی جاده آسفالته دارد و به‌راحتی می‌توانید در آن پیش بروید.
  • مسیر سوم: این مسیر از روستای گرمابدر از توابع شهرستان شمیرانات در نزدیکی فشم شروع می‌شود و از طریق آن به غرب پارک ملی لار راه پیدا می‌کنید. این راه بیشتر مورد استفاده دامداران بومی و عشایر قرار می‌گیرد. برای عبور از این مسیر باید از پاسگاه شکاربانی گرمابدر مجوز بگیرید.

دیدنی‌های دشت لار

در این قسمت از مقاله ی «دشت لاله های واژگون دماوند» به معرفی دیدنی های این دشت زیبا می پردازیم.

دشت لاله های واژگون

یکی از دیدنی‌های دشت لار که موجب شهرت آن نیز شده است؛ گل‌های دلربای شقایق قرمز است. در فصل بهار این دشت مالامال از شقایق‌های قرمز می‌شود و گویی لار، حریری نرم و نازک از شقایق بر تن کرده است.

به همین دلیل، این دشت سرسبز و باصفا به دشت شقایق‌های وحشی معروف شده است. پس اگر دوست دارید لار را غرق در زیبایی ببیند فصل بهار به این مکان رویایی و دلفریب سفر کنید.

کوه‌ها و ارتفاعات دشت لار

در دشت لار کوه‌ها و ارتفاعات متعددی خودنمایی و همچون نگهبانی از آن محافظت می‌کنند. این قله ها فرصت مناسبی برای کوه‌نوردان و علاقه‌مندان به کوه‌نوردی است. دیو آسیاب، یخ کمر، گل زرد، پهنک، زرشکی، کمردشت، نمک کوسر، سیاه چال، آرو برارو، اسب کلک، کافر راه و کبود کوه‌های این دشت چشم‌نواز را تشکیل می‌دهند. در جنوب این دشت قله های مهرچال، آتشکده، ریزان، سیاه چال و ماز و در جبهه شمال شرقی آن کوه‌های خنسک و شادکوه قرار دارد.

دشت لاله های واژگون دماوند

رودهای دشت لار

از دل کوه‌های دشت لار، رودهایی با آب زلال و گوارا در لار جاری می‌شوند و این دشت را آبیاری و سیراب می‌کنند. لار، دیو آسیاب، سفید آب، ورارود، الرم، چهل بره، آب امام پهنک و آب سیاه چال از رودهای این شدت هستند. رود لار معروف‌ترین این رودها به شمار می‌رود که سد لار روی آن احداث شده است.

آبشار سفیدآب یا آبشار قو

آبشار سفید آب یکی از دیدنی ترین مناظر طبیعی دشت لار است. این آبشار برخی اوقات با نام آبشار سفید آب نیز شناخته می شود. آبی که از این آبشار روان است آبی سرد و خنک است. آبشار دشت لار، در نزدیکی دریاچه سد لار و در انتهای دره سفیدآب قرار دارد. آبشار قو یکی از جذاب ترین مناظر طبیعی دشت لار است.

این آبشار تماشایی در انتهای دره سفیدآب قرار دارد. این دره محل قشلاق دامداران و عشایر نیز است.

دریاچه و سد لار

دریاچه و سد لار یکی از دیدنی‌های دشت پهناور و وسیع لار هستند. البته این سد جزو پارک ملی لار محسوب نمی‌شود و از جاهای دیدنی استان مازندران به شمار می‌آید. سد لار در سال ۱۳۶۱ تأسیس شده است که بخشی از آب رود لار را برای مصارف آشامیدنی و کشاورزی به تهران منتقل می‌کند و باقی آن در منطقه پلور به رود هراز می‌پیوندد. از آب این سد همچنین برای تولید انرژی برق استفاده می‌شود.

بسیاری از مسافران و گردشگران تعطیلات خود را در کنار طبیعت زیبای دشت لار و دریاچه سد آن می‌گذرانند و به تفریح و گردش می‌پردازند. ماهی‌گیری، قایق‌رانی، طبیعت‏‌گردی و دوچرخه‏‌سواری از جمله تفریحات مفرحی است که می‌توانید در این دریاچه انجام دهید.

جالب است بدانید که اولین مسابقه ماهیگیری بعد از انقلاب  در سال ۱۳۷۹ در دریاچه سد لار برگزار شد و از سال ۱۳۷۳ همه ساله این‌گونه مسابقات برگزار می‌شود. فصل مجاز صید ماهی در دریاچه لار از اول خرداد شروع می‌شود و تا شهریور ادامه دارد. علاقه‌مندان  باید پروانه ویژه صید روزانه را از واحدهای محیط‌زیست قوشخانه، پلور و دلیچای دریافت کنند.

عشایر دشت لار

در دشت لار عشایر نیز زندگی می‌کنند و می‌تواند ساعاتی را نیز در کنار این مردمان مهربان و مهمان‌نواز سپری کنید و با نحوه  ی زندگی عشایر آشنا شوید. عشایر این دشت از شهر‌های ورامین و پیشوای استان تهران هستند و دشت لار منطقه ییلاق تابستانی‌ آن‌ها محسوب می‌شود.

پوشش گیاهی و جانوری دشت لار

دشت لاله واژگون دماوند

دشت لار از تنوع گیاهی خوبی برخوردار است. انوع گیاهان دارویی و خوراکی پوشش گیاهی این دشت دل‌انگیز را تشکیل می‌دهند. گون، خرگوشک، آویشن یا اوشم، شنگ، لواش، سیرک یا تلم، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی، گلپر یا الرگ، شیرین بیان، باریجه، چای کوهی، بارهنگ و والک از جمله گیاهان این دشت و ارتفاعات آن هستند.

دشت لار همچنین مملو از گل‌های زیبا و رنگارنگ است. وجود انواع گل‌های زنبق وحشی بنفش و ارغوانی، زرد مرغک و شقایق، این دشت را در بهار همچون رنگین‌کمانی از زیبایی‌ها کرده و جلوه و سیمایی چشم‌نواز به آن هدیه کرده است.

دشت لار به‌دلیل پوشش گیاهی مرتعی و همچنین تنوع زیاد گل و گیاه جهت زنبورداری و پرورش زنبور عسل بسیار مناسب است که این کار از اوایل خردادماه در این دشت شروع می‌شود و تا اواخر شهریورماه ادامه می‌یابد.

افعی دماوندی و البرزی، گونه‌های بومی دشت لار هستند

در دشت لار تمامی جانداران و گیاهان منطقه البرز مرکزی زندگی می‌کنند. در رودخانه و دریاچه لار ماهی قزل‌آلای خال‌دار قرمز که از جمله ماهیان تحت حفاظت است، یافت می‌شود. بزمجه، مارمولک، روباه، گرگ، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گراز، كل و بزكوهی، قوچ و میش، آهو، موش صحرایی، قورباغه، لاک‌پشت، واشه، شهباز، عقاب، كبک، كبک دری و خفاش گونه‌های جانوری هستند كه در دشت لار مشاهده می‌شوند. افعی دماوندی و البرزی، از جمله گونه‌های اندمیک یا بومی این منطقه هستند.

اقامتگاه دشت لار

گشت‌وگذارتان را در دشت لار با اقامت در دامان طبیعت و برپاکردن کمپ و چادر می‌توانید کامل کنید، البته در صورتی که تجهیزات لازم را به‌همراه داشته باشید و تجربه کافی برای شب‌مانی در طبیعت را داشته باشید یا به‌همراه افراد و گروه‌های حرفه‌ای اقدام به این کار کنید. همچنین در نظر داشته باشید که با توجه به تحت حفاظت بودن این منطقه، برای برپایی کمپ لازم است هماهنگی‌های لازم را با محیط‌بانی دشت لار به عمل آورید.

گزینه دیگر برای شب‌‌مانی در دشت لار، اقامت در اقامتگاه‌ عشایری این دشت است که قطعا خاطره فراموش‌نشدنی برایتان خواهد بود.

بهترین زمان سفر به دشت لار کدام فصل است؟

 با توجه به باز شدن لاله  ها و آب و هوای این منطقه ، قطعا زیباترین زمان تماشای دشت لار فصل بهار است.
 در مقاله ی«  دشت لاله های واژگون دماوند»  درباره ی یکی از زیباترین دشت های لاله واژگون در نزدیکی تهران صحبت کردیم. اگر قصد سفر دارید و می خواهید سفر ارزانی را برای خود رقم بزنید. به وب سایت هتل متل مراجعه کنید. هتل متل این امکان را برای شما فراهم کرده تا بتوانید  قیمت بلیط های هواپیما و هتل ها را با هم مقایسه کنید و بهترین ومقرون به صرفه ترین گزینه را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا