دیدنی های خرمشهر

آشنای با شهر خرمشهر و جاذبه های آن

دیدنی های خرمشهر- مجله هتل متل

خرمشهر، مرکز شهرستان خرمشهر و از شهرهای جنوبی کشور است.  از لحاظ جغرافیایی، از شمال به اهواز، از شرق، به بندر ماهشهر، از جنوب به خلیج فارس و از غرب به بصره و ناصربه محدود می شود.

این شهر در محل تلاقی رودخانه های اروند و کارون و در ناحیه ای باتلاقی و پست در دلتای رودخانه اروند قرار دارد. به دلیل موقعیت جغرافیایی اش، در مجاورت خلیج فارس و کشور عراق از لحاظ تجاری، اقتصادی و سیاسی، از شهرهای مهم ایران است. این شهر، که در  مرز ایران و عراق است، در طول جنگ 8 ساله دچار آسیب های جدی  شده است.

نوشته های مشابه

در مقاله ی دیدنی های خرمشهر با ما همراه باشید تا با این شهر زیبا بیشترآشنا شوید.

دیدنی های خرمشهر

بهترین زمان سفر به خرمشهر کدام فصل است؟

بسیاری از افرادی که قصد سفر به خرمشهر را دارند معمولا با این سوال مواجه هستن که ؛ بهترین زمان سفر به خرمشهر کدام فصل است؟ خرمشهر در جنوبی‌ترین نقطه و در ناحیه پست و هموار استان خوزستان قرار دارد. آب و هوای این شهر نیمه‌بیابانی و بسیار شبیه به مناطق استوایی است  و تابستان‌های گرم و سوزان آن برای هر کسی قابل تحمل نیست. این شرایط آب و هوایی  خرمشهر را به شهری بدون زمستان تبدیل کرده است.

در واقع در فصل زمستان آب و هوای این شهر معتدل و زمان ایده الی برای سفر به خرمشهر است.

به خصوص با وجود رودهای اروند و کارون، فصل زمستان دیگر سوز و سرمایی ندارد و ساکنان و گردشگران خرمشهر می‌توانند برای مدتی کوتاه از هوای معتدل این شهر لذت ببرند. به طور کلی می‌توان گفت بهترین زمان سفر به خوزستان فصل‌های پاییز و زمستان هستند. همچنین سفر به این شهر در ایام عید خالی از لطف نیست و گرمای هوا هم برای مسافران آزاردهنده نخواهد بود.

جاذبه های گردشگری خرمشهر

با وجود آسیب های فراوان در زمان جنگ و عدم بازسازی  کامل برخی از خرابی ها اما خرمشهر هنوز هم جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که در ادامه ی مقاله ی دیدنی های  خرمشهر ؛ به برخی از آنها اشاره می کنیم.

  • تالاب ناصری خرمشهر

تالاب ناصری خرمشهر یکی از تالاب‌های مصنوعی ایران است. هدف از ساخت این تالاب افزایش تعداد گونه‌ها و تراکم جمعیت پرندگان این منطقه بوده است. با فرا رسیدن زمستان تالاب ناصری به محلی برای  تجمع گونه‌های مهاجر اردک‌های کلبه سبز، سرحنایی، سرسفیدتاج‌دار، نوک پهن، دم دراز، بلوطی، ابروسفید، ارده‌ای، خوتکا، فیلوش و گیلار تبدیل می‌شود. همچنین در این ایام گونه‌های مختلف غازها هم در تالاب ناصری جمع می شوند  و تا پایان زمستان در این تالاب زندگی می‌کنند. بدون شک دیدن تمامی این گونه‌ها در این تالاب زیبا برای گردشگران جذاب خواهد بود.

  • پارک ساحلی خرمشهر

پارک ساحلی خرمشهر در مجاورت رودخانه‌ی روستای بدریه قرار دارد. این پارک فضایی سرسبز و آرامش‌بخش دارد و در صورتی که بعد از گشت‌وگذار در شهر به دنبال محلی برای استراحت باشید، پارک ساحلی مکان مناسبی خواهد بود.

  • مجتمع گردشگری جزیره مینو

دیدنی های خرمشهر

بدون شک یکی از دیدنی های خرمشهر ، جزیره ی مینو است. جزیره مینو یا همان صلبوخ از توابع استان خوزستان است. و مابین دو شهر آبادان و خرمشهر قرار دارد. این جزیره کوچک که مساحتش به ۹ کیلومتر هم نمی رسد در دل اروند رود شناور مانده و اروند رود این جزیره را از خشکی جدا کرده است. دسترسی به این جزیره از طریق پلی فلزی صورت می گیرد که در ضلع جنوبی جزیره قرار دارد. در داخل این جزیره یک شهر کوچک با جمعیت ۱۲ هزار نفری وجود دارد که اغلب آن ها عرب زبان هستند. ضمنا این جزیره تا مرکز آبادان ۱۰ کیلومتر و تا خرمشهر ۱۱ کیلومتر فاصله دارد.

در این جزیره ۵ نهر اصلی جریان دارد و این نهرها یا از رودخانه جرف منشعب شده اند و یا اروند رود. این جزیره کوچک به خاطر همین بکر بودن طبیعت و ساده زیستی مردمش پاتوق خرمشهری ها و آبادانی ها است.
در این جزیره سواحل، تفرجگاه و اسکله های متعددی وجود دارد که زمینه تفریح و سرگرمی مهمانان را فراهم می کند. مهمانان می توانند به همراه محلی ها ماهیگیری کنند یا داخل اروند رود گشتی بزنند و یا برای پیاده روی به نیزارها و نخلستان ها بروند. در فصل های سرد پرنده های مهاجر به نخلستان های جزیره مینو پناه می آورند و برای همین حیات وحشش مهمانان زیادی را جلب خود می کند. بعضی از نخل های بی سر را در داخل جزیره مینو می بینید که در واقع زخم خورده های جنگ تحمیلی هستند.

مجتمع گردشگری جزیره مینو با فضایی جذاب و مضیف های  زیبا آماده پذیرایی از مهمانان و گردشگران این جزیره ی منحصر به فرد است.

  • ساختمان تاریخی هلال احمر

ساختمان تاریخی هلال احمر خرمشهر همان کنسولگری سابق انگستان است. که امروزه به یکی از جاهای دیدنی خرمشهر است. این بنای زیبا  که مربوط به دوره قاجار است، از بنا های آجری ساخته شده و با این که حدود ۱۰۰ سال از عمرش می گذرد، هم چنان استوار باقی مانده است.

  • موزه جنگ یا مرکز فرهنگی دفاع مقدس

موزه جنگ یا مرکز فرهنگی دفاع مقدس یک ساختمان قدیمی پر از دست‌نوشته‌های عربی است که از زمان جنگ ایران و عراق باقی مانده است. این بنا قبل از جنگ به عنوان بخش اداری شرکت نفت استفاده می‌شد اما پس از جنگ در این مکان آلبومی سه بعدی از خاطرات جنگ تحمیلی ساخته شد.

  • کانال عضدی خرمشهر

در عهد عضدالدوله دیلمی و بین سال‌های ۳۲۴ تا ۳۷۲ هجری قمری، این کانال جهت ارتباط رودخانه کارون به اروندرود و کوتاه کردن مسیر اهواز – بصره احداث شد. حفاری  کانال که ۴۶۰۰ متر طول و ۲۰۰ متر عرض دارد، ۴۷ سال طول کشید. کانال عضدی شهر خرمشهر را به دو قسمت جنوبی و شمالی تقسیم می‌کند . هدف از ساخت آن برقراری ارتباط بین رود کارون و اروند و کوتاه‌تر کردن مسیر اهواز به بصره بوده است

  •  موزه بهبهان خرمشهر

در موزه ی  بهبهان آثار نفیسی نگهداری می‌شود که از برجسته‌ترین آن‌ها حلقه قدرت ارجان است. در بهبهان آرامگاه کیدین هوتران از پسران کورش  در تابوتی برنزی کشف شد. که در آن یک حلقه طلایی، نود و هشت دگمه زرین، یک دِشنه، میله‌ای نقره‌ای و جامی به همراه سینی برنزی و چند شی دیگر قرار داشت و جسد حلقه قدرت را در دست چپش گرفته بود. قدمت این حلقه به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد

  • پل جهان آرا

پل جهان آرا مشهور به پل دوم خرمشهر یکی از پل‌های زیبای خرمشهر است. این پل بعد از جنگ ساخته شده است. و جزو جاذبه های گردشگری خرمشهر است.

در  مقاله ی دیدنی های خرمشهر با برخی از جاذبه های گردشگری این شهر اشنا شدیم. اگر قصد  دارید  از زیبایی های این شهر جنوبی ایران دیدن کنید بهتر است در همین فصل بار سفر ببندید.

برای داشتن سفر ارزان می توانید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید. در هتل متل با مقایسه ی قیمت بلیط هواپیما و  اقامتگاه ها ،  می توانید بهترین و مقرون به صرفه ترن گزینه ی ممکن را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا