دیدنی های چین و ماچین

آشنایی با کشور چین

 دیدنی های چین و ماچین- مجله ی هتل متل

از زمانی که کشور چین از طریق دست نوشته‌های مارکوپلو به دنیا معرفی شد، حدود 700 سال می‌گذرد. از آن زمان تاکنون ناشناخته های  زیادی در رابطه با جاذبه‌های تاریخی، گردشگری و قومیتی از این کشور هر روزه به دنیا معرفی می‌شوند.

چین پرجمعیت‌ترین کشور جهان و از نظر وسعت بعد از ایالات متحده آمریکا در جایگاه چهارم دنیا ایستاده است. این کشور به عنوان مبدا سازه‌های عجیب و غریب و مرموز در دنیا شناخته می‌شود.

نوشته های مشابه

در  مقاله ی دیدنی های چین و ماچین قرار است با برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور پهناورآشنا شویم

آب و هوای کشور چین

چین کشور پهناور و بسیار وسیعی است، به همین دلیل تنوع آب و هوایی بالایی در این شهر وجود دارد و ممکن است در نواحی از این کشور باران بیاید و برخی دیگر از نواحی هوا گرم و آفتابی باشد، کشور چین دارای آب و هوای اقلیمی و فصلی است؛ یعنی اکثر قسمت های آن، معتدل و برخی مناطق جنوبی آن گرمسیری و یا نیمه گرمسیری و البته قسمت‌های شمالی آن بسیار سرد هستند در مرکز این کشور چهارمین بیابان بزرگ دنیا یعنی گُبی با آب و هوای بشدت گرم و خشک قرار دارد. در شمال چین شما با یک آب و هوای قطبی و کاملا سردسیری در ارتباط هستید و این درحالی است که در جنوب آن آب و هوای مطبوع و گرمسیری را لمس خواهید کرد.

دیدنی های چین وماچین

بهترین زمان سفر به چین

برای اینکه بخواهیم بگوییم بهترین زمان سفر به کشور چین چه زمانی است بستگی به هدف شما از سفر به این کشور دارد.

اگر قصد خردید دارید ، بایدسال نو چینی برای سفرتان را تنظیم کنید. اما اگر به منظور تفریح و گشت و گذار می خواهید بروید فصل پاییز و بهار بهترین زمان است زیرا نه گرما و شرجی بودن هوا در تابستان خبری است و نه از سرمای زمستان.

 دیدنی های چین و ماچین

آنقدر جاذبه‌های دیدنی و باستانی در این کشور فراوان است که انتخاب بهترین جاذبه‌ها و معرفی آنها کار سختی است. چین سالها است که مسیر توسعه و پیشرفت اقتصادی را پیش گرفته ولی با این وجود دولت چین به گذشته باستانی خود بسیار می‌بالد.

در ادامه به معرفی برخی از دیدنی های این کشور پهناور می پردازیم

 دیوار چین

یک ضرب المثل قدیمی چینی وجود دارد که می‌گوید: «هیچکس نمی‌تواند یک قهرمان واقعی باشد، مگر بر روی دیوار بزرگ چین بوده باشد.» همین ضرب المثل قدیمی به وضوح اهمیت این دیوار را بین چینیان باستان نشان می‌دهد.

چینی‌ها به این دیوار «چانگ چنگ» و یا «دیوار طولانی» می‌گویند. طول دیوار بزرگ 6 هزار کیلومتر است و مسیر آن از قلعه شانهایگوآن در شرق تا جیائوگوان در غرب امتداد دارد و از شهرهای هبی، تینتسین و پکن عبور می کند.

این دیوار به طور متوسط شش تا هشت متر ارتفاع دارد اما ارتفاع آن تا 16 متر نیز  می رسد و عرض آن به اندازه ای است که پنج اسب یا 10 مرد از آن عبور می کنند.

دیوار بزرگ چین برج های جنگی و برج های دیده بانی متعددی دارد. قدمت برخی از قدیمی‌ترین استحکامات این دیوار به قرن 7 قبل از میلاد بر می‌گردد و مشهورترین مناطق آن در حدود 210 پیش از میلاد هنگامی که بخش‌های مختلف آن به هم متصل شدند، اضافه شده است.

برای بازدید از این دیوار بزرگ و پهناور لازم نیست که 6 هزار کیلومتر بر روی آن پیاده‌روی کنید بلکه امروزه بیشترین بازدیدکنندگان از دیوار بزرگ در نزدیکی گذرگاه Badaling در شمال غربی پکن است که به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی یا تورهای گردشگری مخصوص به آنجا می رسند.

جالب است بدانید علت ساخت این سازه عظیم و پهناور که به عنوان بزرگترین سازه دفاعی دنیا از منظر زمان ساخت نیز به حساب می‌آید، دفاع در مقابل یورش اقوام صحراگردِ مغول بوده است.

دیدنی های چین و ماچین

 شهر ممنوعه

بزرگترین و مهمترین سازه چین که به عنوان کاخ امپراطوری شناخته می‌شود در شهر ممنوع استان پکن قرار دارد. این شهر و این ساختمان به طور دقیق‌تری در مرکز پکن واقع شدند و در هنگام سفر به چین بازدید از آن اجتناب ناپذیر می‌باشد.

شهر ممنوعه متعلق به سلسله یوان (1368-1271 میلادی) است و از آن زمان تا به امروز محل اقامت 24 امپراطور دوران مینگ چینگ (Ming and Qing ) بوده است.

چرا به این شهر ،ممنوعه می گویند؟ زیرا به جز افراد خانواده شاهنشاهی و اطرافیان وابسته به آنها هیچکس دیگر حق وارد شدن به این مجموعه را نداشته است.

این شهر و سازه داخل آن در حدود 720 هزار مترمربع وسعت دارد که توسط دیوارهای 10 متری، خندق و برج و باروهای فراوان نیز مورد حفاظت قرار می‌گرفته است.

برای بازدید از این شهرک منحصر به فرد و زیبا ساعت‌های زیادی را باید صرف کنید اما دیدن 5 جاذبه خاص این شهرک را فراموش نکنید:

  • سالن ضیافت عالی امپراطوری
  • موزه قصر با مجموعه بزرگ هنر و مصنوعات از سلسله‌های مینگ و چینگ
  • 5 پلِ سنگ مرمر سفید
  • ساختمان مرتفع محل نگهداری تاج و تخت پادشاهی
  • معبد بهشت
میدان تیان آنمن

میدان تیان آنمن جزو جاهای دیدنی پکن و یکی از مهم‌ترین میادین این شهر و به نوعی یکی از نمادهای پکن است.
این میدان گنجایش ۶۰۰ هزار نفر را داشته و به همین دلیل معمولا میزبانی مراسم‌های بزرگ پکن را بر عهده دارد.
این میدان صحنه کشتار بسیار بزرگی در تاریخ بوده و به همین دلیل اهمیت تاریخی فراوانی دارد.
در گوشه و کنار میدان تیان آنمن می‌توان چندین جاذبه گردشگری بسیار مهم را تماشا کرد.

تاریخچه میدان تیان آنمن پکن

اگر بخواهیم درباره تاریخچه ی این میدان صحبت کنیم بهتر است مستقیم برویم به سال ۱۹۸۹ میلادی و اعتراضات آن دوران. چراکه هیچ اتفاقی در تاریخ این میدان به اندازه کشتار آن دوران اهمیت ندارد. در آن ایام، میلیون‌ها فرد معترض از جمله دانشجویان و اساتید دانشگاهی متعدد با تجمع در میدان تیان آنمن پکن به سیستم سیاسی تک حزبی در چین و عدم وجود آزادی بیان اعتراض کردند. با ادامه یافتن چند روزه اعتراضات و افزایش میزان خشونت‌ها، در نهایت دستور شلیک به معترضان از سوی مقامات چینی صادر شد و نتیجه این اتفاقات کشته شدن دست کم ۷۰۰ معترض چینی بود. امروزه از این اتفاق در کشور چین به عنوان حادثه چهارم ژوئن یاد می‌شود. ناگفته نماند که صحنه مشهور ایستادن مردی غیر مسلح در مقابل چندین تانک‌ نیز به این اعتراضات تعلق دارد.

کاخ پوتالا محل سکونت دالایی لاما

دیدنی های چین وماچین

 

کاخ پولاتا با عظمت‌تریم کاخ مذهبی باستانی در سرتاسر جهان به شمار میرود. این کاخ در یکی از پنج منطقه خود مختار چین، تبت قرار دارد. میانگین ارتفاع این کاخ 3750 متر بالا تر از سطح دریا است و در 100 متری از سطح زمین شهر لهاسا قرار دارد. این بنای با شکوه در سال 1645 توسط دالایی لاما ساخته شد. این کاخ بلند در فضایی 13 هزار هکتاری با ساختمانی 13 طبقه بوده و بیشترین آمار بازدید کننده را در بین اثار باستانی چین دارد.

قصر بزرگ پوتالا قرن ها است که نماد تعهد و ایمان مردم تبت را نشان می دهد. زائران بسیاری از سرتاسر جهان برای بازدید و ادای احترام به مقام بالا و سمبل این کاخ، به سوی شهر لهاسا سفر می کنند. کاخ  دو قسمت اصلی کاخ سفید و کاخ قرمز دارد. عظمت و بزرگی آن سبب شده تا این بنا در لیست عجایب هفت گانه ی جهان قرار داده شود.

قصر پوتالا محل اقامتگاه دائمی دالایی لاما بوده، تا این‌که تنزین گیاتسو آخرین دالایی لاما و دالایی لامای کنونی به هندوستان گریخت. در حال حاضر قصر پوتالا به موزه دولتی چین تبدیل شده است. این قصر زیبا نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آیین بودایی است، گرفته است.

بودای بزرگ لشان

مجسمه بودای بزرگ لشان، یکی دیگر از جاذبه‌های و دیدنی های چین و ماچین است .

این مجسمه غول پیکر 71 متر ارتفاع دارد، پهنای شانه‌های آن 28 متر است و سرش 14/7 متر طول و 10 متر عرض دارد. به صورت بسیار دقیقی 1021 تکه مو به سر او وصل است و حالت چشمهایش به گونه‌ایی است که در حال نگریستن با آرامش به سمت پایین است.

عظمت این مجسمه به گونه‌ایی است که تنها بر روی پاهای آن حدود 100 نفر جای میگیرند. این مجسمه در دوران سلسله تنگ در بخش جنوبی استان سیچوان در نزدکی شهر لشان ساخته شده است. گفتنی است این مجسمه بزرگترین مجسمه ی بودا در جهان است.

جذابیت مجسمه بودای بزرگ لشان چین فقط به خاطر ابعاد عجیب و غریب این مجسمه نیست، بلکه طرز ساخت و معماری آن نیز بسیار شگفت انگیز است. نکته اینجاست که این مجسمه تماما با سنگ و صخره ساخته شده است و فقط گوش هایش از جنس چوب هستند. در واقع این مجسمه را از دل صخره های دامنه کوه حفاری کرده اند و این همان نکته ای است که باعث مشهور شدن هرچه بیشتر بودای بزرگ لشان چین شده است.

تاریخچه جالب بودای بزرگ لشان

این طور می گویند که مجسمه بودای بزرگ لشان چین برای آرام کردن آب های طغیان گر سه رودخانه اطراف آن ساخته شده اند. در حقیقت هر سال افراد زیادی بر اثر طغیان این رودخانه ها کشته می شدند و به هین خاطر هم بالاخره یک راهب به نام« های تونگـ» تصمیم گرفت تا یک مجسمه بزرگ در کنار رودخانه ها بسازد. تا خدایان رودخانه ها راضی شوند و جان بقیه مردم آبادی را حفظ کنند.  در نهایت در سال 713 میلادی ساخت این مجسمه آغاز شد و وقتی که مرگ این راهب فرا رسید، تنها نیمی از مجسمه ساخته شده بود. به همین خاطر دو تا از شاگردان این راهب کار ساخت این مجسمه را دست گرفتند و در نهایت توانستند ظرف مدت 90 سال یعنی در سال 803 میلادی، ساخت این مجسمه غول پیکر را به اتمام برسانند.
نکته جالبی که باید در این باره بگوییم، این است که سازندگان این مجسمه به قدری سنگ و صخره در طول این 90 سال از کوه جدا کردند و آن ها را به داخل رودخانه ها انداختند که در نهایت جریان رودخانه ها تغییر پیدا کرد و آب آن ها برای گذر کشتی ها امن شد! اما به هر حال مردم محلی امن شدن رودخانه ها را به راضی شدن خدایان رودخانه ها ارتباط دادند و به همین خاطر هم هست که این مجسمه را تا این اندازه مقدس می دانند.

کاخ تابستانی پکن

کاخ زیبای تابستانه شاهان امپراطوری چین تنها با شهر پکن 15 کیلومتر فاصله دارد. این کاخ زیبا در میان یک باغ منحصر به فرد 700 هکتاری قراردارد و یکی از پربازدیدترین اماکن تاریخی چین است.

این کاخ در سال 1153 میلادی ساخته شده و دریاچه بزرگ آن به منظور افزایش درختان اطراف در قرن 14 میلادی به آن اضافه شده‌اند.

کاخ تابستانه مورد تجلیل افراد مشهور زیادی در سراسر دنیا بوده است به طوری که ویکتور هوگو بعد از بازدید از این باغ و کاخ مرکزی آن را «هزار و یک رویای هزار و یک شب» معرفی و معمارانش را همچون شاعران هنرمند نامید.

این کاخ سرخ و نارنجی در طول سالیان مختلف توسط نیروهای مهاجم به چین بارها مورد سرقت و حتی آتش‌سوزی‌های چند روزه قرار گرفته است

زمانی که به بازدید کاخ تابستانه رفتید از تماشای کاخ شرقی، تالار خیرخواهی، سالن جید بیلوندز، پیاده‌روی تابستانه کاخ و قایق سنگی مرمری 96 متری در این مجموعه باغ غافل نشوید

ارتش تراکوتا یا ارتش سفالین چین

در دهه 1970 میلادی زمانی که کارگران چینی مشغول حفر چاه در حومه شهر شیان بودند به مهمترین یافته باستان شناسی شهر چین یعنی «ارتش تراکوتا» و یا «ارتش سفالی» برخورد کردند.

این ارتش در سه گودال بزرگ زیر زمینی قرار دارد .  این مجموعه 8 هزار سرباز به اندازه انسان زنده، 520 اسب به همراه بیش از 100 ارابه و چند کاراکتر ناشناخته دارد. تمامی این یافته‌ها متعلق به 280 سال قبل از میلاد مسیح هستند و تعداد کمی از آنها با گذشت زمان بشدت آسیب دیده‌اند.

این سایت شاهدی ارزشمند بر اهمیت چینینان باستان در رابطه با زندگی پس از مرگ بوده است. این سایت امروزه به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری چین به حساب می‌آید

باغ فرماندار فروتن

باغ فرماندار فروتن که با نام باغ مدیر فروتن نیز شناخته می شود، یکی از مشهورترین باغ ها در سوژو چین است. مساحت این باغ  ۵.۲ هکتار است. از این باغ به عنوان بزرگ ترین باغ در سوژو و  در جنوب چین یاد می شود. علاوه بر چشم اندازهای زیبای طبیعی، حوضچه ها، جزیره ها و درختان قدیمی، تعداد زیادی بنا، آلاچیق و پل نیز در باغ قرار دارند.
وجود آلاچیق ها و استخرهای زیبا در میان باغ به همراه نهرهای پرآب جاری در کنار درختان بسیار قدیمی و گل های متنوع، فضایی خارق العاده را ایجاد کرده است. این باغ یکی از پربازدیدترین اماکن توریستی شهر محسوب می شود.

معبد جوکانگ

معبد جوکانگ در لهاسا، که با نام معبد جوخانگ نیز شناخته می‌شود، از دیگر دیدنی های چین و ماچین است. این معبد در میان اهالی مقدس‌ترین معبد بودایی و مهم‌ترین آن‌ها در تبت به‌شمار می‌رود. سبک بنای معبد تلفیقی از معماری ویهارای هندی، تبتی و معماری نپالی است و قدمت آن به دوران سلطنت موسس امپراتوری تبت، سونگتسن گمپو برمی‌گردد. طبق سنت‌ها، او معبد جوکانگ را برای دو عروس خود که یکی از خاندان تانگ چین و دیگری شاهزاده‌ای نپالی بود، بنیان گذاشت.  در سال ۲۰۰۰، معبد جوکانگ به‌عنوان ضمیمه‌ای از کاخ پوتالا، در فهرست میراث یونسکو به ثبت رسید.

مرکز مطالعات پانداها

دیدنی های چین وماچین

خیلی از افراد تا نام کشور چین را می‌شوند به یاد «پاندا» می‌افتند.

بهترین مکان برای ملاقات با آنها پایگاه تحقیقاتی عالی پرورش پاندای غول پیکر در چنگدو، واقع در استان سیچوان است.

در این مکان شما شانس این را دارید که 80 پاندای بامزه و بازیگوش را از نزدیک ببینید که کارهای روزمره خود را از جستجوی غذا تا بازیگوشی را انجام می‌دهند.

علاوه بر مشاهده این حیوانات بانمک، می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد زندگی آنها و تحقیقات مربوط به افزایش جمعیتشان را در نمایشگاه‌های سالانه بدست بیاورید.

اگر قصد سفر به چین و بازدید از پاندا را داشتید سعی کنید برنامه بازدیدتان را با برنامه تغذیه صبحگاهی پانداها هماهنگ کنید.

در مقاله ی دیدنی های چین و ماچین به معرفی برخی از جاذبه های گردشگری وتاریخی این کشور زیبا و پهناور پرداختیم.

اگر قصد سفر دارید و می خواهید سفر ارزانی داشته باشید. حتما به وب سایت هتل متل سر بزنید.

در هتل متل شما می توانید با مقایسه ی قیمت بلیط ها و هتل ها ، بهترین و مقرون به صرفه ترین گزینه ی ممکن را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا