روستاولی خیابان همیشه زنده

آشنایی با خیابان روستاولی تفلیس

 روستاولی خیابان همیشه زنده- مجله ی هتل متل

شهر تفلیس بزرگ ترین شهر در میان شهرهای گرجستان و همچنین پایتخت این کشور است.  درست در کنار رود کُر جای خوش کرده است و قدمتش به قرن پنجم میلادی باز می گردد . بیشتر جاذبه های گردشگری این کشور در شهر تفلیس خصوصا در خیابان روستاولی قرار دارد

داستان این شهر از آنجایی شروع شد که به دلیل وجود چشمه های آب گرمش مورد توجه پادشاه امپراتوری باستانی ایبری قرار گرفت. در پی این داستان تا به امروز این شهر در اغلب اوقات پایتخت پادشاهان مختلف بوده است.

نوشته های مشابه

تفلیس محله های مهم و خیابان های معروفی دارد که مهمترین خیابان آن روستاولی است.  خیابانی زنده و سرشار از زندگی.

در ادامه ی مقاله ی «روستاولی خیابان همیشه زنده»  با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این خیابان بدانید.

روستاولی خیابان همیشه زنده

تاریخچه ی خیابان روستاولی

خیابان روستاولی که در گذشته” خیابان گولوین ”نام داشت . روستاولی  از خیابان های مرکزی تفلیس است که نامش  برگرفته از اسم شاعر قرن دوازدهم گرجستان یعنی ” شوتا روستاولی “است.

وجود ساختمان های دولتی ، عمومی ، فرهنگی و تجاری متعددی که در طول این خیابان و در مجاورت آن، باعث شده که این خیابان جزو اصلی ترین خیابان های شهر بشمار برود. خیابانی که از میدان آزادی آغاز شده1/5 کیلومتر طول دارد. در ضمن این خیابان یکی از مرکزی ‌ترین خیابان‌ های این شهر است که مهمترین ساختمان های دولتی و فرهنگی کشور گرجستان در آن قرار دارد.

خیابان روستاولی که در قرن نوزدهم و توسط روس‌ها طراحی و برنامه‌ریزی شد، خاطرات تاریخی بسیاری را دارد. در واقع روستاولی به نوعی شاهرگ حیاتی تفلیس است و اگر قصد آشنایی با زندگی روزانه‌ی مردم گرجستان و همچنین معماری گرجی را دارید ، این خیابان بهترین مقصد شماست .

 

جاذبه های گردشگری  روستاولی

اگر می‌خواهید تمامی جاذبه‌های گردشگری و تفریحی موجود در خیابان روستاولی را از نزدیک ببینید، حداقل نصف روز زمان لازم دارید. چرا که در این خیابان جاذبه‌های گردشگری و تفریحی بسیاری وجود دارند که نمی‌توان در زمان کم تمامی آن‌ها را دید.

این منطقه با  پیاده‌رو‌های بزرگ محیط خوب و مناسبی برای  پیاده‌روی‌های روزانه است. در محوطه اطراف، ساختمان‌های قدیمی و معماری‌های خوشایند بنا‌های این فضا شما را شیفته خود خواهند کرد. معماری‌های این ساختمان‌ها ترکیبی از اسلوب کلاسیک، مدرن و قرون وسطایی هستند و تلفیقی جذاب را به وجود آورده‌اند که از مکان‌های دیدنی و گردشگری گرجستان است. در ادامه ی مقاله ی «روستاولی خیابان همیشه زنده» به معرفی برخی از جاذبه های گردشگری این خیابان می پردازیم.

تئاتر اپرای ملی گرجستان

روستاولی خیابان همیشه زنده

تئاتر ملی اپرا و باله گرجستان یک خانه ی قدیمی،در خیابان روستاولی در شهر تفلیس است. این مرکز متعلق به سال 1851 است  و جالب است بدانید اصلی ترین سالن اپرای گرجستان و قدیمی ترین آن در منطقه شرق اروپا است.

ساخت اولین سالن اپرای تفلیس ، ارتباط نزدیکی با وضعیت سیاسی گرجستان در پی اشغال تفلیس توسط امپراتوری شوروی در سال ۱۸۰۱ دارد. در نیمه ی اول قرن 19 ،طبقه اشراف و ثروتمندان گرجی که از سیاست های روسیه ناراضی بودند به دنبال اقداماتی برای مقابله با نفوذ و قدرت روسیه بودند. در پی این اقدامات تعداد زیادی از مردم دستگیر و فضایی پرآشوب و متلاطم در تفلیس و گرجستان به وجود آمد.

حاکم منطقه قفقاز در آن زمان، میخائیل ورونتسف، به دنبال راهکاری برای آرام کردن اوضاع و راضی کردن مردم و ثروتمندان محلی بود. به همین دلیل فعالیت های فرهنگی متعددی در تفلیس شروع شد که یکی از آن ها، ساخت سالن اپرا و تئاتر بود. هدف از ساخت این سالن افزایش رفاه عمومی معرفی شد، اما هدف اصلی سرگرم کردن اجتماع نخبگان و پرت کردن حواسشان از برنامه و اقدامات سیاسی علیه امپراتوری بود.

ورونتسف هرآنچه در توانش بود  به کار گرفت تا مردم گرجستان را راضی و آن ها را نسبت به امپراتوری مطیع و فرانبردار نگه دارد. او حتی اجراهایی به زبان گرجی برگزار کرد که تا حدی باعث ناخرسندی دولت روسیه شد.

سالن تئاتر روستاولی هم از زمان افتتاحش بارها دچار آتش سوزی و آسیب شد و در دوره های شوروی و دولت گرجی بارها مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفت. در سال ۱۹۲۱ سالن اپرا و باله به تئاتر روستاولی تغییرنام داد و از آن زمان به این نام شناخته می شود.
موزه سیمون جاناشیا

این موزه  در گذشته بعنوان موزه دولتي تاريخ گرجستان بود، این موزه با ساختمانی قدیمی و پژوهش‌های باستان‌شناسی يكی از مهم‌ترين موزه‌های تاريخی تفليس است كه برترین آثار باستانی اين كشور در آن قرار دارد.
موزه سيمون جاناشيا تفليس در سال 1852 عضو انجمن جغرافيای وزارت قفقاز روسيه بوده و در سال 1865 توسط كاشف آلمانیGustav Raddeبه عنوان موزه افتتاح شد.
پس از استقلال این کشور در سال 1918 بخش عمده‌ای از آثار موزه پس از درگيری‌های فراوان در سال 1921 توسط دولت گرجستان به اروپا منتقل شده بود در سال 1945 پس از تلاش‌های فراوان محقق گرجستاني Ekvtime Takaishvili به كشور بازگشت.
در سال 1947 نام موزه به افتخار مورخ و تاريخ نگار گرجستانی به نام سيمون جاناشيا نام‌گذاری شد.
در این موزه فسیل‌های بسیار قدیمی و با ارزشی نگهداری می‌شوند.

کلیسای کاشوتی

کلیسای کاشوتی دارای قدمتی بسیار طولانی است، به‌طوری که قدیمی‌ترین ساختمان‌های شهر تفلیس را در خود جای داد. این کلیسا تا سال ۱۷۵۳ میلادی به محیطی مخروبه مبدل شده بود، اما در سال ۱۹۴۷ افراد خانواده‌ای به نام ‌امیخوی آن را بازسازی کردند.

  این کلیسا جزء کلیسا‌های کمیابی است که در سال ۱۹۲۰ هنگامی‌که تمامی کلیسا‌ها توسط شوروی تخریب می‌شد توانست سالم و پابرجا بماند.

کلیسای کاشوتی تفلیس به علت سبک معماری بسیار زیبا و خیره‌کننده‌اش توانسته در بین زیباترین کلیسا‌های تفلیس قرار گیرد. در نخستین مرحله از بازدید این بنا رنگ سفید ساختمان توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند. این ساختمان به‌طور کاملاً واضح و شفافی سبک و اصول معماری دوران قرون وسطی را نمایان کرده است. همچنین نورپردازی‌های بسیار هوشمندانه در محوطه و نمای بیرونی کلیسا انجام شده که مخصوصاً در ظلمات شب زیبایی آن را چندین برابر می‌نماید. داخل کلیسا به همان اندازه بیرون آن جذاب و تماشایی است.

روستاولی خیابان همیشه زنده

ساختمان سابق پارلمان گرجستان

ساختمان پارلمان گرجستان بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲، به‌عنوان خانه مجلس گرجستان ساخته شد. این بنای ۶ طبقه، مانند یک حباب شیشه‌ای به‌نظر می‌رسد و در چهار کیلومتری غرب مرکز شهر قرار دارد. ساختمان پارلمان گرجستان، در محل سابق یادمانی ساخته شده است که در بزرگداشت سربازان شوروی در جنگ جهانی دوم برپا شده بود. امروزه به‌دلیل هزینه‌های زیاد نگهداری از ساختمان و دوری از دیگر ادارات دولتی در تفلیس، انتقادات زیادی از این بنا می‌شود.

امکانات خیابان روستاولی

در ین قسمت از مقاله ی «روستاولی خیابان همیشه زنده» به معرفی برخی از امکانات این خیابان تاریخی می پردازیم.

حمل و نقل عمومی

در طول این خیابان می توانید از  حمل و نقل عمومی  استفاده کنید. و به کمک مترو و اتوبوس به دیگر نقاط شهر رفت و آمد داشته باشید.

مراکز خرید

نکته حائز اهمیت دیگر در مورد این خیابان این است که در بیشتر روزهای سال شما در این خیابان نمایشگاه ها و نمایش های عمومی گوناگونی را می بینید. کهمی توانید با فرهنگ و آداب و رسوم مردم گرجی  نیز بیشتر آشنا شوید.

اگر از علاقه مندان به خرید هستید، این خیابان ، محل اصلی مراکز خرید تفلیس هم هست و  این امکان را دارید که در آن مراکز خرید و بازارهای متنوعی را پیدا کنید .

بعد از گشت وگذار در بازارهای روستاولی می توانید در کافه ها و رستوران های این خیابان کمی استراحت کنید و از  غذاهای گرجی لذت ببرید.  با تاریک شدن هوا خیابان روستاولی به یکی از سرزنده ترین مناطق شهر تبدیل می شود که می توانید تا پاسی از شب همچنان در رفت و آمد و خوشگذرانی باشید .

در مقاله ی « روستاولی خیابان همیشه زنده» با خیابان روستاولی و جاذبه های گردشگری آن آشنا شدید. اگر می خواهید سفر ارزانی را تجربه کنید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید. درهتل متل شم می توانید با مقایسه ی قیمت بلیط ها ، بهترین بلیط هواپیما را خریداری کنید و مقرون به صرفه ترین رزو هتل را داشته باشید.

دکمه بازگشت به بالا