روش درست رانندگی در فصل زمستان

نکات مهم رانندگی در فصل زمستان

در این مطلب میخوانید:

 روش درست رانندگی در فصل زمستان-مجله هتل متل

اگرچه زیبایی های زمستان و سرگرمی هایش مثل برف بازی و اسکیت روی یخ بسیار جذاب و دلچسب است اما

با فرا رسیدن فصل زمستان یکی از چالش های بزرگی که همه رانندگان با آن مواجه می شوند عبور از جاده ها و مسیرهای صعب العبور یا لغزنده است.

نوشته های مشابه
نکات رانندگی در برف

بسیاری از جاده ها در فصل زمستان، از لحاظ عبور و مرور با محدودیت های بسیار زیادی روبرو می شوند و خطرات بسیار زیادی متوجه رانندگان می شود.

در ادامه ی مقاله ی روش درست رانندگی در فصل زمستان به نکاتی می پردازیم که می تواند رانندگی ایمن وسفر لذت بخشی در زمستان را برای شما به همراه داشته باشد.

رانندگی در فصل سرما

روش درست رانندگی در زمستان

  • فاصله طولی را رعایت کنید

توقف در جاده های زمستانی بسیار متفاوت از جاده‌های خشک است. رانندگی در جاده‌های زمستانی به دقت و توجه خیلی بیشتری نیاز دارد. در این جاده‌ها حداقل هشت تا ده ثانیه طول می‌کشد تا ماشینتان متوقف شود. به آرامی ترمز کنید و از فشردن پدال ترمز به صورت ناگهانی خودداری نمایید.

در صورت امکان ابتدا پای خود را از روی پدال گاز بردارید تا سرعت ماشین کمتر شود و سپس ترمز نمایید.

  •  زمان‌که به پیچ نزدیک می‌شوید سرعت نداشته باشید

وقتی به یک پیچ نزدیک می‌شوید، پای خود را از روی پدال گاز بردارید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است ماشین شما چپ شود. بر روی پیچ توقف نکنید چرا که حرکت دوباره شما با دشواری بسیاری همراه خواهد بود. اگر مجبورید پدال گاز را فشار دهید، این کار را به آرامی انجام دهید.

  • برداشتن وسایل ضروری

قبل از اینکه در فصل زمستان و در یخبندان اقدام به حرکت در جاده ها بکنید حتماً باید وسایلی ضروری مانند لباس های گرم، غذا، چراغ قوه، پتو، پاوربانک، رادیو، بیل، کیت کمک های اولیه و تایر زاپاس را به همراه داشته باشید زیرا گاهی اوقات شرایط در زمستان غیرقابل پیش بینی می شود و ممکن است، مجبور شوید که برای مدتی در خودرو بمانید یا در جایی اقامت کنید.

  • بررسی نور چراغ ها

قبل از اینکه در زمستان به دل جاده بزنید، نور چراغ های خودرو، چه جلو و چه عقب، را چک کنید تا مطمئن شوید که هیچ نقصی در آنها وجود ندارد. نور پایین، نور بالا و چراغ مه شکن خودرو را به دقت چک کنید. شدت زیاد نور در شرایط برف سنگین می تواند بازتابی از نور را در چشم ایجاد کند بنابراین دید راننده نسبت به شرایط اطراف در زمستان و شرایط برفی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به جز بررسی نور چراغ ها وسایلی مانند لباس شبرنگ و چراغ قوه را نیز به همراه خود ببرید.

  • برف پاک کن ها

 قبل از سفر مطمئن شوید تیغه های برف پاک کن و سیستم شست وشوی جلوی خودرو خوب کار می کند. در زمستان هوای بد باعث می شوند که دید انسان در زمستان در بدترین حالت خود قرار گیرد، همچنین گل و لایی که با عبور ماشین های دیگر روی شیشه ماشین شما می پرند، می تواند که میدان دید شما را کمتر کند پس حتما اطمینان یابید برف پاکن ها سالم هستند

  • آهسته برانید

در زمستان که جاده لغزنده است، آهسته برانید و از جابجایی های ناگهانی در جاده خودداری کنید. هنگام رانندگی در زمستان زمان بیشتری را به اعمالی مانند شتاب گیری، ترمز، چرخش و حتی تغییر خطوط اختصاص دهید.

روزهایی که بارانی است  نیز باید در رانندگی بیشتر دقت کنید زیرا سطح اصطکاک چرخ های اتومبیل با آسفالت سطح در چنین مواقعی کاهش می یابد پس با رعایت همه اصول ایمنی و سرعت مطمئن رانندگی کنید تا اتفاقی برایتان نیافتد.

  • برای شرایط اضطراری آماده باشید

برای حفظ کردن خود، وسیله نقلیه  از خطرهای احتمالی هنگام گیر کردن در مسیر و یخبندان فعالیت های زیر را انجام دهید:

خودرو را برای گرم کردن خود و استفاده از بخاری مدت زمان زیادی روشن نگه ندارید زیرا ممکن است لوله اگزوز توسط برف مسدود شود و منوکسید کربن را به داخل خودرو انتقال دهد.

از وسیله نقلیه خود جدا نشوید، زیرا وسیله نقلیه زودتر از خود فرد توسط گروه های امداد و نجات شناسایی می شود.

اگر مجبور به توقف طولانی مدت خودرو در مکانی شدید، مثلث های شب رنگ را در اطراف خودرو قرار دهید و به آنتن خودرو یا پنجره ها پرچم های قرمز رنگ را متصل کنید.

  • زنجیر چرخ به همراه داشته باشید

روش درست رانندگی در زمستان

در شرایط یخبندان با سرعت مطمئنه حرکت کنید و از گردش و انحراف ناگهانی خودداری نمایید. از لاستیک های یخ شکن استفاده نکنید زیرا حرکت وسایل نقلیه با لاستیک های یخ شکن باعث صدمه زدن به خط کشی و آسفالت خیابان ها می شود . همیشه به هشدارهای هواشناسی و پلیس توجه نموده و زنجیر چرخ را فراموش نکنید.

  • زمان لیز خوردن در برف و یخ اینگونه عمل کنید

اگر هنگام رانندگی در برف ماشین شما شروع به لیز خوردن کرد :

زمانی که ماشین شروع به لغزش کرد، با آرامش، کنترل ماشین را به دست بگیرید.

فرمان را به سمتی بچرخانید که عقب ماشین در حال لیز خوردن است، اینگونه شما کنترل ماشین را مجددا به دست می آورید و از بدتر شدن اوضاع جلوگیری می کنید.

مبارزه با لیز خوردن سبب از دست رفتن کنترل و طولانی تر شدن مسیر لغزش می شود.

اگر در زمان گذر از لبه های لیز یا در زمان ترمز دچار لغزش شدید، واکنش زیاد نشان ندهید زیرا خود اتومبیل پس از چند ثانیه تعادل را برقرار می کند.

 نکات مهم  برای رانندگی در زمستان

روش درست رانندگی در زمستان

در ادامه ی مقاله ی روش درست رانندگی در فصل زمستان به بررسی برخی از نکات مهم برای رانندگی ایمن در این فصل اشاره می کنیم.

۱- قبل از مسافرت در فصل زمستان حتما یک بار به طور آزمایشی زنجیر چرخ خودرو را ببندید. و آچارهای مورد نیاز را همراه داشته باشید.
۲- از سالم بودن سیستم های فنی خودرو به ویژه سیستم گرمایی و برف پاک کن ها اطمینان حاصل نمایید.
۳- به همراه داشتن وسایل ایمنی و نقشه محل همین طور شماره تلفن های مراکز ضروری می تواند  بسیار کاربردی باشد.
۴- به همراه داشتن وسایل گرمایی اعم از پتو و … مقداری آب و آذوقه ضروری است .
۵- لاستیک زاپاس سالم و جک آماده  را فراموش نکنید.
۶- هنگام مسافرت به مناطق سردسیر و کوهستانی برای  غافلگیر نشدن در برف و سرما ،می توان از قبل چند آجر بهمنی را برای مدتی در نفت قرار داد و سپس  آنها را در فویل نگه دارید. چنان چه در مکانی نیاز به حرارت داشته باشید هر کدام از آجرها حداقل دو ساعت خواهند سوخت.
۷- در صورت نداشتن چراغ روشنایی می توان از مخلوط تعدادی قند و خاکستر به عنوان شمع روشنایی استفاده نمود.
۸- برای جلوگیری از  یخ زدن شیشه اتومبیل از  یک تکه مقوا یا روزنامه استفاده کنید. در صورت یخ زدگی شیشه نباید از برف پاک کن  استفاده کرد.
۹ – در صورتی که قفل اتومبیل یخ زده باشد می توانید از حرارت یک کبریت و یا فندک آب جوش  استفاده کرد.

در مقاله ی روش درست رانندگی در فصل زمستان با روشها و نکات ضرروی در هنگام سفر با ماشین شخصی در فصل زسمتان آشنا شدیم. اگر قصد دارید در فصل زمستان به سفر بروید می توانید از طریق هتل متل  اقدام کنید. هتل متل برای یک سفر ارزان در کنار شماست.با هتل متل می توانید رزو هتل خود را با قیمت مناسب انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا