زیبایی های شوش و شوشتر

آشنایی با جاذبه های گرشگری شوش و شوتر

 زیبایی های شوش و شوشتر- مجله ی هتل متل

دو شهر زیبایی شوشتر و شوش در جنوب ایران زیبایی های تاریخی  منحصر به فردی دارند . تعدا زیادی از گردشگران فصل زمستان را برای سفر به این دو شهر تاریخی انتخاب می کنند. اگر شما هم قصد دارید در این زمستان به جنوب سفر کنید تا انتهای این مقاله ی زیبایی های شوش و شوشتر با ما  همراه باشید تا با جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهر بیشتر آشنا شوید.

شهر شوش در استان خوزستان یکی از قدیمی ترین شهرهای دنیاست و قدمتش به حدود ۴ هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. بعد از اینکه سلسله هخامنشی در سال ۳۳۲ قبل از میلاد سقوط کرد رونق شهر کم کم از بین رفت و تبدیل به روستایی کوچک شد.

نوشته های مشابه

زیبایی های شوش و شوشتر

 جاذبه های تاریخی  شوش و شوشتر

سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر یکی از میراث جهانی ایران است. یادگار ی از دانش مهندسی آب ایرانیان در دوران باستان. این سازه های آبی شگفت آور شامل پل، آسیاب های آبی و کانال هایی هستند که آب را به گونه مناسبی بین زمین های پیرامون تقسیم می‌کردند. عمارت کلاه فرنگی، پل شادروان (بند قیصر)، قلعه سلاسل و پل بند لشکر، از دیگر بخش‌های این مجموعه هستند. که بیشتر در بخش شمالی شهر در کنار رود کارون  جای گرفته‌اند.

 دخمه‌های زرتشتی شوشتر

دخمه های زرتشتی شوشتر که با نام‌های خرف‌خانه‌های شوشتر و استودان‌های شوشتر نیز شناخته می‌شود، از جمله بناهای تاریخی پیش از اسلام و مکان های دیدنی شوشتر است که اموات را در آن‌ها دفن می‌کردند. این نوع دخمه‌ها در دیواره کوه‌ها و صخره‌ها حفر می‌شدند و احتمالا به دوران مادی و پارتی مربوط هستند. دخمه‌های شوشتر در خارج از محدوده شهری و در شمال آن، در دامنه‌ای کم ارتفاع جای گرفته‌اند.

خانه ی امین زاده

این خانه که در محله کندال شهرستان شوشتر واقع شده ‌است مربوط به دوره قاجار است. این خانه  از بناهای شاخص در معماری شوشتر بشمار می رود.

خانه تاریخی امین زاده در چهار طبقه شامل شوادان، شبستان، همکف و طبقه اول است که به روش دور ساز و ایوان مرکزی شوادی ساخته شده است. این بنا دارای تزئینات بسیار زیبای آجر و سنگ شامل گچبری های مشبک و حجاری بر پیشانی ایوان ها در ضلع جنوبی، ستونهای آجری تزئینی در اطراف ورودیها و در دو ضلع شرقی و غربی آجری است که تمام نمای خانه را در برگرفته است.

آرامگاه دانیال نبی

زیبایی های شوش و شوشتر

دانیال نبی از نوادگان پسر چهارم حضرت یعقوب بود که در قرن هفتم قبل از میلاد در بابل زندگی می‌کرد. او که از پیامبران بنی‌اسرائیل بود مدتی بعد به همراه عده ای از ساکنان قوم یهود به ایران آمد.و شهر شوش را برای زندگی انتخاب کرد. محل دفن او به طور دقیق مشخص نیست اما به گفته بیشتر تاریخدانان جسد مومیایی او در شرق رودخانه شاوور در شوش به خاک سپرده شده است. با این وجود، برخی ادعا می کنند که محل دفن او در مصر، عراق، سمرقند و یا بابل است.

در زمان سلجوقیان آرامگاهی با معماری متفاوت و ویژه بر مزار او ساخته شد. که اکنون به عنوان آرامگاه دانیال نبی یکی از جاهای دیدنی شوش و یک مکان زیارتی و سیاحتی است.

چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل، یک معبد باستانی بازمانده از تمدن عیلامی است. زیگورات چغازنبیل بخشی از یک مجموعه معبد و پرستشگاه  استکه به دست فرمانروای عیلام باستان برای خدایان این تمدن کهن ساخته شده است. این زیگورات توسط فرمانروایی آشور که تمدن رقیب و مهاجم حاضر در همین منطقه بوده است، ویران شدو ما اکنون بازمانده‌های آن را می‌بینیم. چغازنبیل؛ واژه ای محلی و مرکب از دو واژه «چُغا» (در زبان لری به معنی «تپه») و زنبیل (به معنی «سبد»)  است .

کاخ آپادانا و کاخ شاوور شوش

زیبایی های شوش و شوشتر

کاخ شاوور  به دلیل مجاورت با «رودخانه‌ی شاوور» به این نام شناخته می‌شود. این بنا متعلق به دوره‌ی هخامنشیان است و در فاصله‌ی ۳۵۰ متری آن، بنای تاریخی دیگری به نام «کاخ آپادانا» قرار دارد. قدمت کاخ آپادانا به سال‌های ۵۱۵ تا ۵۲۱ قبل از میلاد برمی‌گردد. کاخ آپادانا ی شوش به‌دستور داریوش بزرگ، پادشاه هخامنشی، در قرن ۶ پیش از میلاد، روی بقایای تمدن عیلامی‌ها بنا شد.

کاخ شاوور از کاخ آپادانا کوچکتر است و کمی به مرکز شهر نزدیکتر است. زمانی که باستان‌شناسان فرانسوی این کاخ‌ها را کشف کردند، سرستون‌ها و کاشی‌های لعاب‌کاری رنگارنگ آن را با خود به موزه‌های فرانسه بردند. آنچه در اینجا باقی مانده، بازمانده آن‌ها است.

دراین مقاله شما را با زیبایی های تاریخی  دو شهر شوش و شوشتر آشنا کردیم. اگر قصد دارید سفر ارزانی داشته باشید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید.

هتل متل امکان را برای شما فراهم کرده است تا با مقایسه ی بلیط هواپیما ها و هتل ها به صرفه ترین انتخاب را داشته باشید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا