سفر به ترکمن صحرا در عید نوروز

آشنایی با جاذبه های گردشگری ترکمن صحرا

سفر به ترکمن صحرا در عید نوروز- مجله ی هتل متل

ترکمن صحرا بر خلاف اسمش منطقه ایی کویری یا صحرایی نیست. بلکه بر عکس منطقه ایی خوش و آب و هوا  در شمال شرق ایران است. طبیعت بکر ترکمن صحرا گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند. به لطف وجود رودخانه‌های گرگان و قره سو و همچین رودهای فصلی، بخش زیادی از این دشت پر از سبزه و گیاه است.

در مقاله ی سفر به ترکمن صحرا در عید نوروز ، با ما همراه باشید تا بیشتر با این منطقه ی خوش وآب و هوا آشنا شوید.

نوشته های مشابه

ترکمن صحرا کجاست؟

منطقه ی ترکمن صحرا شامل بخش وسیعی از استان گلستان و همچنین خراسان شمالی است. به مجموعه ی این بخش ها، ترکمن صحرا گفته می‌شود. مناطقی همچون آق قلا، کلاله، گنبد کاووس، سیمین شهر، بندر ترکمن، انبار آلوم، نگین شهر و گمش تپه همگی جزء ترکمن صحرا محسوب می‌شوند.

ترکمن صحرا در کوهپایه‌های جنگلی البرز قرار گرفته و از سمت غرب به دریای خزر می رسد. منطقه‌ای  که از یک سو به دریا، از سوی دیگر به کوه و از سوی دیگر به جنگل راه دارد. پس در این منطقه زیبایی های فوق العاده ایی را خواهید دید که نظیرش را در کمتر جایی می توانید پیدا کنید.برای دیدن هر یک از این جاذبه‌های طبیعی، نیاز به یک سفر چند روزه مجزا دارید. حالا می توان تصور کرد که سفر به ترکمن صحرا شامل چه مجموعه متراکمی از جاذبه‌های مختلف طبیعی خواهد بود.

 سفر به ترکمن صحرا ترکیبی از دیدن مزرعه، دشت، جنگل، کوه، دریا و روستاهای خودمانی و زیبا خواهد بود. پس به هیچ وجه این سفر را از دست ندهید.

سفر به ترکمن صحرا در عید نوروز

چطور به ترکمن صحرا برویم؟

برای رفتن به ترکمن صحرا می‌توانید از انواع وسایل نقلیه، از هوپیما گرفته تا قطار، اتوبوس و ماشین شخصی استفاده کنید.

هواپیما: برای رفتن به استان گلستان با هواپیما، می‌توانید از هواپیمای تهران-گرگان استفاده کنید. شرکت‌های هواپیمایی مختلف از جمله، ایران ایر، آسمان، قشم ایر و… همه روزه در تمام ساعات شبانه روز از تهران به مقصد گرگان پرواز دارند. حتی می‌توانید پرواز تهران_گنبد کاووس را انتخاب کنید.

قطار: برای حرکت با قطار، می‌توانید از قطارهای رجا استفاده کنید که شبانه حرکت کرده و صبح به گرگان می‌رسند.

اتوبوس: از پایانه‌های شرق و بیهقی هر روز سرویس‌های بسیاری به استان گلستان می‌روند. در این زمینه انتخاب زیادی درباره تعاونی‌ها که شامل همسفر، رویال سفر، سیروسفر، عدل گیتی پیما و… می‌شوند و اتوبوس اسکانیا یا ولو دارید.

البته باتوجه به مسیر زیبا و تماشایی این منطقه پیشنهاد ما سفر زمینی به ترکمن صحرا با تور یا ماشین شخصی است. برای رفتن از تهران به ترکمن صحرا حدود 7 ساعت رانندگی خواهید داشت. بهتر است مسیر جاده فیروزکوه را انتخاب کنید. با ورود به جاده فیروزکوه به مناظر زیبا و شگفت‌آور، جنگل‌های سرسبز و هوای پاک می‌رسید.  سپس مسیرتان را به سمت قائم شهر و بابل ادامه داده و جاده سیاهکل رود را به سمت بهشهر پیش بگیرید. پس از گذشتن از بهشهر و رسیدن به کردکوی می‌توانید  به بندر ترکمن بروید؛ یا همچنان به سمت گرگان پیش بروید

جاذبه های گردشگری ترکمن صحرا

دیدنی های ترکمن صحرا در کنار فرهنگ غنی و موسیقی خاص مردم ترکمن جذابیت سفر به این منطقه را چندین برابر می‌کنند.  صحرای ترکمن یک منطقه‌ی بسیار وسیع است. بدون شک منطقه‌ای با این وسعت با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فوق‌العاده‌‌ی خود هر مسافری را شگفت‌زده می‌کند و مسافران و گردشگران ترکمن صحرا می‌توانند نهایت استفاده را از این زیبایی‌ها ببرند. در این منطقه می‌توان از بلندترین برج آجری جهان، هزار دره‌ها، اسب‌های اصیل و آزاد ترکمن و گورستان سنگی مرموز بازدید کرد که این منطقه را به جایی دیدنی برای تعطیلات عید نورورز تبدیل می کند. برای آشنایی با جاذبه های گردشگری ترکمن صحرا در ادامه ی مقاله ی سفر به ترکمن صحرا در عید نوروز با ما همراه باشید.

بندر ترکمن

سفر به بندر ترکمن در عید نوروز

بندر ترکمن یکی از شهرهای استان گلستان است که در آن مردم ترکمن در کنار سیستانی‌ها زندگی می‌کنند. این شهر که در زمان رضاشاه با اصول مهندسی ساخته شد، جزو اولین شهرهای ایران است که راه آهن به آن کشیده شد. در این شهر علاوه‌بر دیدن زنان ترکمن با لباس‌های محلی زیبا، می‌توانید در دوشنبه بازار شهر شرکت کنید و انواع فرش، قالیچه، محصولات نمدی و پشتی‌های مخصوص ترکمنی دست‌ساز، لباس‌های محلی و حتی زیورآلات خریداری کنید. همچنین، می‌توانید از بندر ترکمن تا جزیره آشوراده قایق سواری کنید و از سواری روی موج‌های دریای خزر لذت ببرید.

جزیره ی آشوراده

این جزیره که در مرکز شبه جزیره میانکاله استان گلستان قرار دارد، تنها جزیره ایرانی دریای خزر است. گفته می‌شود تا سال 1372 عده ایی در این منطقه سکونت داشتند اما  با تغییرات آب و هوایی و آمدن سیل جزیره را ترک کرده‌اند. این جزیره که در اثر حفر کانال توسط انسا‌ن‌ها از شبه جزیره اصلی جدا شده، از اولین مناطق زیست کره جهان محسوب می شود. هم چنین یکی از تالاب‌های مهم دنیا و پناهگاه حیات وحش است. جزیره آشوراده پناهگاه پرندگان بومی، پرندگان مهاجر و انواع پستانداران است. نکته  ی مهم دیگر، تامین 40% خاویار کشور در نزدیکی این جزیره است.

مقبره خالد نبی

در میان جاده‌های پرپیچ و خم صحرای ترکمن یکی از جاده‌ها به کوهی به نام «گوگجه» منتهی می‌شود که بر فراز این کوه مقبره‌ی خالد نبی قرار دارد. این مقبره‌ی قدیمی و پرروایت یکی از معروف‌ترین دیدنی‌های ترکمن صحرا است. طبیعت این منطقه به قدری زیباست که هر بیننده‌ای ساعت‌ها می‌تواند به تپه ماهورها، دره‌ها و گل‌های رنگارنگ آن خیره شود و از دیدن این همه شگفتی لذت ببرد. در نزدیکی مقبره خالد نبی، مقبره عالم بابا و مقبره چوپان آتا هم قرار دارند که می توانید  از آن‌ها هم بازدید کنید..

گورستانی مرموز

گورستانی مرموز در نزدیکی مقبره خالد نبی وجود دارد که شبیه هیچ یک از آثار تاریخی دیگر نیست. بسیاری اعتقاد دارند این آثار یادآور اندام‌های بدن مردان و زنان است. برخی هم معتقد هستند این پیکره‌های سنگی دشمنان خالد نبی بوده‌اند که گرفتار خشم خداوند شده و به شکل سنگ درآمده‌اند. براساس برخی روایت‌ها  هم خالد بن سنان همراه با یارانش از دست قوم خورشید به قله کوه گوگجه داغ پناه آورده‌اند و برای این‌که گرفتار دشمن نشوند از خدا خواسته‌اند آن‌ها را به شکل سنگ درآورد. این گورستان قدیمی و مرموز طی سال‌های اخیر صدمات زیادی  دیده است.

در این منطقه حدود 600 سنگ قبر به شکل‌های استوانه، نیم کره و شاخ قوچ وجود دارند.

گنبد کاووس

سفر به ترکمن صحرا در عید نوروز

گنبد کاووس  شهری است که بلندترین گنبد آجری جهان را در خود جا داده است. عظمت و استقامت این برج هزارساله با ارتفاع 70 متر، نشانگر هنر معماری ایرانیان در گذشته است. این بنا که در زمان قابوس ابن وشمگیر از امرای آل زیار ساخته شده، هم اکنون جز میراث جهانی ایران در یونسکو است. از دیگر جاذبه‌های گنبد کاووس می‌توان به بازار بزرگ روس‌ها، مجتمع سوارکاری، دریاچه مصنوعی و سه تالاب آلماگل و آجی گل و آلاگل اشاره کرد.

هزار دره ترکمن صحرا

هزار دره ترکمن صحرا یک پدیده‌ی زمین شناسی است. در این منطقه سنگ‌های سست یا رسوبات ریزی تشکیل شده‌اند که پوشش گیاهی زیادی ندارد. فرسایش‌های آبی و تراکم زیاد آبراهه‌ها در این منطقه باعث به وجود آمدن ناهمواری‌های زیادی با نام هزار دره شده‌اند.

شهر آق قلا

در شهر آق قلا یک پل تاریخی بزرگ وجود دارد که بازدید از آن برای بسیار از گردشگران جذاب است. همچنین در اطراف پل مغازه‌های فروش زیورآلات ترکمن وجود دارند.  مردم محلی در این منطقه مشغول گلیم بافی و قالی بافی هستند  و یکی از جذابیت های این منطقه محسوب می شود.

 

گمیش تپه

این تپه یکی دیگر از دیدنی‌های صحرای زیبای ترکمن است که در شمالی‌ترین بخش شرقی دریای خزر(نزدیک به مرز ترکمنستان) قرار دارد. گمیش در زبان ترکی به معنای «نقره» است. همچنین موزه مردم شناسی این تپه در ساختمان تاریخی «خانه گوکلانی» که قدمت آن به دوره پهلوی اول می رسد فرهنگ مردم ترکمن را به نمایش می‌گذارد.

 

تالاب اینچه برون

تالاب اینچه برون در جنوب رودخانه اترک قرار دارد. این تالاب زیبا زیستگاه انواع پرندگان بومی خاص و پرندگان مهاجر است و افرادی که علاقه‌مند به حیوانات هستند می‌توانند از این منطقه زیبا بازدید کنند.

آبشار کبودوال

سفر به ترکمن صحرا در عید نوروز

آبشار کبودوال را به جرات می‌توان یکی از زیباترین جاذبه‌های ترکمن صحرا دانست. این آبشار در پنج کیلومتری جنوب شرق علی آباد قراردارد و جزء شگفت انگیزترین آبشار‌های ایران محسوب می‌شود. جالب است بدانید با وجود اینکه منطقه ترکمن صحرا یک منطقه بکر و دست نخورده است، اما برای رفاه حال مسافران، در اطراف این آبشار  امکاناتی همچون پارکینگ، سرویس بهداشتی، آلاچیق، سکوی مخصوص چادر زدن، بوفه و نمازخانه وجود دارد. پس می‌توانید به صورت خانوادگی از این آبشار زیبا دیدن فرمایید.

اسب‌های اصیل ترکمن

 اسب ترکمن جزء برترین نژاد‌های اسب در تمام دنیا محسوب می‌شود که دارای استقامت، سرعت و شجاعت بسیار زیاد است. جالب است بدانید طبق شنیده ها داریوش کبیر در سپاه خود از اسب‌های ترکمن استفاده می‌کرد و یکی از دلایل پیروزی‌های متعدد او، همین اسب‌ها بودند. حتی شاردن در سفرنامه خود چنین نوشته که : اسب ایرانی زیباترین و بهترین اسب تمام مشرق زمین است. این اسب‌ها از نظر قد و قامت مشابه اسب‌های انگلیسی هستند. ا بنابراین اگر در عید نوروز به ترکمن صحرا سفر کردید ، حتما  سری به مراکز پرورش اسب بزنید و این نژاد زیبا را از نزدیک ببینید.

بهترین زمان سفر به ترکمن صحرا

بهترین زمان برای سفر به ترکمن صحرا فصل بهار و بین ماه‌های فرودین تا اردیبهشت است. در این فصل می‌توانید اوج زیبایی را در این منطقه مشاهد   کنید بنابراین پیشنهاد ما به شما ین است که عید نوروز به ترکمن صحرا سفر کنید و از دیدن زیبایی های آن لذت ببرید.

به طور کلی صحرای ترکمن یک منطقه‌ی کوهستانی است و در فصل‌های پاییز و زمستان آب و هوای سردی دارد. بنابراین فصل بهار، اوایل تابستان و اوایل پاییز که هوا هنوز خیلی سرد نشده زمان مناسبی برای بازدید از این منطقه است.

درمقاله ی سفر به ترکمن صحرا در عید نوروز شما را با جاذبه های طبیعبی و گردشگری این شهر زیبا آشنا کردیم.

اگر قصد سفر دارید و می خواهید سفر ارزانی داشته باشید به وب سایت هتل متل سر بزنید .

در هتل متل شما می توانید با مقایسه ی قیمت بلیط ها بهترین بلیط را انتخاب کنید همچنین رزو هتل خود را با مناسب ترین قیمت انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا