سفر به سرزمین کباب ترش ها

آشنایی با جاذبه های گردشگری شهر رشت

سفر به سرزمین کباب ترش ها- مجله ی هتل متل

رشت شهری‌ست که اسمش با باران گره خورده و با یادآوری نامش، بوی جنگل و رطوبت به مشام می رسد.

رشت به عنوان مرکز استان گیلان،  سومین شهر گردشگر پذیر ایران است.در میان شهرهای شمالی ایران، رشت پرجمعیت‌ترین شهر است و به شهر باران شهرت دارد.

نوشته های مشابه

اما فقط آب و هوای مدیترانه ایی نیست که  مسافران را برای سفر بی‌تاب می‌کند؛ غذاهای خوش‌رنگ و لعاب و سوغاتی های خوشمزه ی رشت نیز طرفداران بسیار دارد. در ادامه ی مقاله ی سفر به سرزمین کباب ترش ها با دینی ها و جاذبه های این شهر تاریخی آشنا می شویم.

آب و هوای رشت

رشت، بزرگ‌ترین شهری است که در سواحل جنوبی دریای خزر قرار دارد و آب و هوای معتدل و شبه مدیترانه‌ای دارد. آب و هوای این شهر زیبا در تابستان گرم و شرجی است  و در زمستان سرد و مرطوب می‌شود. رشت، به دلیل موقعیت جغرافیایی وقرار گرفتن در جوار دریای خزر و رشته کوه‌های البرز، توانسته میان مراکز استان‌های کشور بالاترین آمار بارش را به خود اختصاص دهد. به همین سبب است که آن را شهر باران می نامند. بیشترین میزان بارش در رشت در پاییز و کم‌ترین میزان بارش در تابستان است. میانگین دمای هوای رشت ۹/۱۵ درجه سانتی‌گراد برآورد شده است.

سفر به سرزمین کباب ترش ها

بهترین زمان سفر به رشت

رشت، تابستان‌های گرم و شرجی با دمای ۳۷ درجه سانتی گراد دارد و  رطوبت هوا در این فصل بسیار آزاردهنده است. طبق اطلاعات هواشناسی، گرم‌ترین زمان رشت ماه مرداد و سردترین زمانش ماه بهمن است. در زمستان دمای هوای رشت تا منفی ۵ درجه کاهش می‌یابد. بنابراین، بهترین زمان سفر به رشت از نظر آب و هوا، اوایل بهار (اردیبهشت) تا اواخر آن و اوایل پاییز است. در ماه مهر سردی هوا چندان زیاد نیست و منظره رنگارنگ پاییزی رشت بی‌نظیر و رویایی می‌شود.

دیدنی های رشت:

رشت جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوان دارد که در ادامه ی مقاله ی  سفر به سرزمین کباب ترش ها، به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

دریاچه سقالکسار

پارک روستای سقالکسار در فاصله بسیار کوتاهی از رشت، مکانی بی‌نظیر است. دریاچه سقالکسار، پاک‌ترین دریاچه گیلان است. این دریاچه  که لوکیشن فیلم «ماهی و گربه »نیز بوده است؛ چشم انداز بی نظیری دارد و هدیه اش برای گردشگران سکوت و آرامش است.

مردم مهربان و خون‌گرم روستای سقالکسار اغلب به کشاورزی، دامپروری، زراعت برنج و پرورش ماهی مشغول هستند و شما به‌محض ورود به روستا با مزارع برنج و خوشه‌های طلایی رنگ و عطر دل‌انگیز شالی روبه‌رو می‌شوید.

به‌دلیل توجه مردم بومی به نظافت دریاچه سقالکسار و محیط اطراف آن در این منطقه زباله‌ها به چشم نمی‌آیند. به همین دلیل لقب پاک‌ترین دریاچه گیلان را به سقالکسار اختصاص داده‌اند.

 پارک جنگلی  و دریاچه ی  سراوان

سفر به سرزمین کباب ترش ها

جنگل‌های سراوان نزدیک ۵ هزار هکتار وسعت و بسیار قدیمی است. یعنی فقط کمی از کشور کرواسی کوچک‌تر است.

در سال 1370 مسئولین منطقه تصمیم گرفتند تا چند کیلومتر از این جنگل را بعنوان پارک جنگلی استفاده کنند. روستای سراوان هم در فاصله چند کیلومتری از این جنگل قرار دارد. و در نوع خودش یک منطقه گردشگریبه حساب می آید.

جنگل سراوان علاوه‌ بر زیبایی خودش و پارک محبوبی که دارد، جاذبه‌های دیگری  در اطراف خود نیز دارد. مثلا در فاصله ۱۷کیلومتری پارک سراوان، به روستایی به همین نام می‌رسیم. این روستا با شالیزارهای، طبیعت سبز و رودخانه‌هایش، به‌تنهایی یک جاذبه گردشگری کامل است. در جنوب روستا، کاروانسرای شاه عباسی با تاریخی قدیمی‌تر از ۵۰۰ سال، هنوز پابرجا ایستاده است.

دریاچه سراوان نیز  از دیدنی ترین مناطق طبیعی این ناحیه است. این دریاچه در سمت چپ فاز 2 پارک قرار دارد. اگر برای اولین بار به دریاچه نگاه کنید، تصور خواهید کرد که سبزه زاری را در مقابل خود می بینید. اما در واقع این سبزی دریاچه به خاطر وجود خزه هایی است که روی آب قرار دارد.

همین قضیه باعث شده تا گردشگران زیادی برای دیدن مرداب سراوان به این ناحیه سفر کنند. اگر صبح زود به پارک سر بزنید، مه ای صبحگاهی از شما استقبال می کند

 تالاب عینک

تالاب یا مرداب عینک گیلان در غرب شهر رشت و نزدیک پارک دانشجو قرار دارد و بزرگترین تالاب شهری است. یعنی دقیقا یک تکه از   شهر است. شاید برایتان عجیب باشد که چرا این منطقه را عینک نام گزاری کرده اند ؟ دلیل نام گذاری این است که ،این تالاب  در عکس های هوایی  شبیه عینک است.

تالاب یک قسمتی از خشکی‌ست که در فصل‌های مختلف و میزان بارندگی‌های متفاوت از آب پر یا خالی می‌شوند. یک تالاب حتی می‌تواند در زمانی از سال خشک باشد.

میدان شهرداری رشت

سفر به سرزمین کباب ترش ها

میدان شهرداری رشت در اوایل سلطنت رضا پهلوی (۱۳۰۴-۱۳۲۰) احداث شد و مجموعه ی آن شامل کاخ شهرداری، موزه پست و ساختمان قدیمی هتل ایران می‌شود. ساختمان شهرداری و برج ساعت آن، نماد شهر رشت است. این بنا هنگام وقوع زلزله مهیب  منجیل در سال ۱۳۶۹ آسیب دید و چندی بعد توسط روبرت واهانیان، به‌صورت سابق مرمت شد.

اجرای روزانه موسیقی زنده در صبح و هنگام مناسبت‌ها توسط گروه ارکستر شهرداری رشت، روبه‌روی در شهرداری، داخل محوطه میدان و در محوطه مخصوص گروه ارکستر صورت می‌گیرد و این تنهای یکی از ویژگی‌های بی‌نظیر میدان شهرداری رشت است. زنگ ساعت مجموعه نیز در هر ساعت برابر با عدد ساعت و هر نیم ساعت یک زنگ به صدا در می‌آید.

عمارت کلاه فرنگی و باغ محتشم

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی در زمان قاجاریه ساخته شدند و مالک آن فردی به نام اکبر خان بیگلر بیگی بوده، او یکی از حکمران های قدیمی گیلان است که در زمان ناصری جزو ثروتمندان درجه یک و اجاره دار گمرک های ایران بوده است.

عمارت ساخته شده در سال 1374 به میراث فرهنگی گیلان تعلق گرفت و در حال حاضر به عنوان بخشی مهم در آموزش هنر های دستی کاربرد دارد. هم چنین باید گفت که این عمارت یک سال بعد به فهرست میراث فرهنگی ایران اضافه شد.

عمارت کلاه فرنگی یک بنای مقاوم چهار طبقه ای است  که از بیرون سه طبقه ای به نظر می آید. این عمارت  تاکنون در شهر رشت با رطوبت بالای موجود در هوا بالغ بر 200 سال دوام آورد.

موزه و خانه میرزا کوچک خان

خانه میرزا کوچک خان جنگلی یکی از خانه های تاریخی  شهر رشت است  یونس استاد سرایی متولد ۱۲۵۷ در رشت به دنیا آمد. میرزا کوچک لقبی است که به واسطه پدرش به او داده می‌شود. پدر او به خاطر خوش خطی ملقب به میرزا بزرگ بود. او از رهبران مبارزان نهضت جنگل بود. خانه پدری میرزا کوچک در یکی از خیابان های قدیمی رشت به نام خیابان استاد سرا قرار دارد.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی، این خانه در ضلع شمالی میدان شهرداری رشت قرار دارد.
در این محله، افراد بزرگی مانند هوشنگ ابتهاج، محمود نامجو و مشاهیر دیگر زندگی می‌کردند. مساحت این خانه ۳۰۰ متر مربع است و قدمتی بالغ بر ۲۰۰ سال دارد. در حال حاضر این خانه در اختیار شهرداری رشت است. قدم زدن روی کف چوبی خانه و خواندن شرح اتفاقات آن دوران و تماشای وسایل و آلات منسوب به میرزا کوچک خان و یارانش در این خانۀ قدیمی، سفری لذتبخش به قلب تاریخ سیاسی گیلان محسوب می‌شود.

مسجد صفی

مسجد صفی  که نام دیگر آن مسجد شهیدیه است، یکی از مساجد تاریخی شهر رشت است. این مسجد در بافت قدیمی رشت، در محدوده‌ی بازار قرار دارد.  گفته می‌شود شیخ صفی‌الدین اردبیلی زمانیکه به گیلان سفر می کند، در محل فعلی چاهی حفر می‌کند و عبادتگاهی می‌سازد، که بعدها به مسجد تبدیل می‌شود.

بازار بزرگ رشت

سفر به سرزمین کباب ترش ها

در سفر به سرزمین کباب ترش ها حتما به بازار این شهر نیز سری بزنید.

بازار رشت دارای  کاروانسرا ها، میادین بزرگ و کوچک، چهارسوق ها و… است. معماری کاروانسراها و طاق های موجود در بازار حتما شما را جذب خواهد کرد. هم چنین شما می توانید در هر نقطه از این بازار بخش های مختلفی را ببینید که هر کدام از آن ها جذابیت های فرهنگ این منطقه را نشان می دهند. طاقی های بزرگ و کوچک و دوازده عدد کاروانسرای دیگر همگی در بافت 24 هکتاری  قرار داردند. و با راسته های مختلف به یکدیگر مرتبط هستند. تمامی این موارد در زمان قاجار و ابتدای پهلوی تاسیس شده اند. طاقی بزرگ بازار در سال 1321 در راسته زرگرها ساخته شده است. در سفر به رشت با رفتن به بازار رشت تجربه ای متفاوت خواهید داشت و یک خاطره زیبا از آن در ذهنتان ثبت می شود.

کلیسای مسروپ

در سال ۱۸۶۰ میلادی جمعیت زیادی از ارامنه مقیم کشورهای هم مرز اروپایی به استان گیلان و شهر رشت مهاجرت کردند.

در آن سالها به دستور مسوولین مسیحی این جمعیت،کلیسای مریم مقدس که بعدها به نام کلیسای مسروپ مقدس رشت مشهور شد ساخته شد.

معماری این کلیسا که بسیار چشم نواز است همانند اکثر کلیساهای دیگر منطقه خاورمیانه به سبک رومی کاتولیک است، شما پس از ورود به کلیسای مسروپ مقدس رشت به دیوارهای بلند و سالن های مختلفی برخورد خواهید کرد. سالن آمفی تئاتر،  سالن اعترافات و اتاق های متعدد در این کلیسا وجود دارد. بر روی دیوارهای موجود در کلیسای مسروپ مقدس شما با نقاشی های مذهبی و اساطیری مسیحی روبرو می شوید. نقاشی های مینیاتوری از حضرت عیسی مسیح ، مریم مقدس و پاپ های مشهور آن دوره و همچنین تصاویری از جنگ های صلیبی، کودکی حضرت مسیح و شفای مریضان به دست این حضرت همه و همه در روی دیوارهای این کلیسا نقش بسته است .

غذاهای محلی رشت

سفر به سرزمین کباب ترش ها

رشت به شهر خلاق غذا مشهور است بنابر این انواع و اقسام غذاها با طعم های مختلف را می توانید در این شهر پیدا کنید.

از جمله مشهورترین و خوشمزه ترین این غذاها می توان به کباب ترش اشاره کرد. غذایی که در تهیه ی آن از گوشت گوسفند و گوساله  به همراه  رب انار، سیر، پیاز، گردو و آب انار مزه‌دار استفاده می شود.

میرزا قاسمی ، باقالا قاتق، واویشکا، مرغ ترش و انار بیج از دیگر غذاهای خوشمزه ی این شهر تاریخی است.

در مقاله  ی سفر به سرزمین کباب ترش ها  شما را با  برخی از دیدنی های شهر رشت آشنا  کردیم اگر قصد دارید سفر ارزانی به شهر رشت داشته باشید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید.

در هتل متل شما می توانید با  مقایسه ی قیمت بلیط هواپیما و هتل ها بهترین و مقرون به صرفه ترین  گزینه را برای خود انتخاب کنید و از سفرتان لذت ببرید.

دکمه بازگشت به بالا