سفر به شیوه ی کوچ سرفینگ

آشنایی با کوچ سرفینگ

سفر به شیوه ی کوچ سرفینگ- مجله ی هتل متل

در سال های اخیر نوع خاصی از سفر متداول شده است که کوچ سرفینگ نام دارد. در سفر به شیوه ی کوچ سرفینگ  لازم نیست شما به سراغ رزو هتل بروید و نگران هزینه های اقامت باشید. بلکه با ثبت نام در وب سایت های خاص و ثبت کردن اطلاعاتی در مورد خودتان می توانید میزبان مورد علاقه تان را پیدا کنید و چند صباحی  را به صورت رایگان مهمانش باشید.

کوچ سرفینگ چیست؟

کوچ  سرفینگ (CouchSurfing) که در فارسی به معنای کاناپه‌گردی است ، یک روش برای سفر ارزان است.

نوشته های مشابه

با این شعار که  حتی اگر یک کاناپه خالی هم داشته باشید، می‌توانید آن را در اختیار افرادی که ارزان سفر می‌کنند، قرار بدهید.  یک دست رختخواب، یک تختخواب و یا یک کاناپه راحت، همه اینها برای شروع آشنایی با یک مسافر غریبه ی قابل اعتماد کافی است.سفر به شیوه ی کوچ سرفینگ

مزایای کوچ سرفینگ

در این نوع سفر کردن جدا از اینکه هزینه‌های سفرتان را کاهش می یابد و اقامتی رایگان را برای شما رقم می‌زند، مزایای دیگری هم دارد:

  • می‌توانید با فردی که در یک شهر از کشوری متفاوت با شما زندگی می‌کند تعامل برقرار کنید و از تجربیات و نوع زندگی این مردم استفاده کنید. احتمالا دوست محلی‌تان مکان‌های جذابی را می‌شناسد که از نظر عموم گردشگران پنهان است و همچنین با توصیه‌های مفید درباره انجام فعالیت‌ها و بازدید از مناظر کمکتان می‌کند تا در هزینه‌های سفرتان صرفه‌جویی کنید.
  • می‌توانید از طریق این میزبان‌ها بهترین جاذبه‌ها و دیدنی‌های هر منطقه را بشناسید و حتی با سنتی‌ترین و اصیل‌ترین طعم های غذایی  آن شهر، آشنا شوید.
  • ممکن است میزبان اجازه بدهد که از آشپزخانه استفاده کنید. در این صورت مجبور نیستید مانند اغلب مسافران تمام وعده‌ها را در رستوران میل کنید.
    • کوچ سرفینگ فقط برای کوله‌پشتی‌گردها و مسافران تنها نیست. زوج‌ها و خانواده‌ها نیز می‌توانند میزبانانی را با علائق مشترک پیدا کنند که خوشحال می‌شوند چند روزی از یک خانواده مسافر پذیرایی کنند.

معایب سفر به شیوه ی کوچ سرفینگ

  • ممکن است در برخی از کشورها یا مناطق مختلف این نوع از سفر برای خانم‌های تنها مناسب نباشد.
  • برای یافتن یک میزبان مناسب باید  به اندازه ی کافی جست و جو کنید.
  • میزبان‌های کمی هستند که برای 2 نفر  جا داشته باشند.
  • در زمان‌هایی که میزبان شما سر کار برود باید خانه را ترک کنید و پس از بازگشت آن دوباره به خانه برگردید.
  • بعد از بازدید از شهر به راحتی نمی‌توانید به اتاق خواب بروید و بخوابید، چون بیشتر میزبان‌ها مبلی را که در اتاق پذیرایی است را برای شما در نظر گرفته‌اند.

آیا این شیوه از سفر برای همه مناسب است؟

تعامل با میزبانان و مسافران از کشورهای مختلف بسیار جذاب و مفرح است، اما آشنایی مدام با افراد جدید انرژی فراوانی می‌طلبد. اگر شما جزو افرادی هستید که داشتن حریم شخص و فضای خصوصی در سفر برایتان بسیار مهم است ، شاید بهتر باشد به کوچ سرفینگ فکر نکنید.

 سفر به شیوه ی کوچ سرفینگ

آیا  سفر به شیوه ی کوچ سرفینگ امنیت کافی دارد؟

به طور کلی کسانی که برای اولین بار با کوچ سرفینگ آشنا می‌شوند، نسبت به عدم وجود امنیت کافی نگران هستند. زیرا مسافر یا گردشگر نسبت به فردی که قرار است در طول سفر خود در خانه وی اقامت داشته باشد، هیچ شناختی ندارد. اگر این ریسک را می‌پذیرید و ماجراجو هستید، وب‌سایت‌های کوچ سرفینگ به منظور ایجاد امنیت گردشگران تدابیری را اندیشیده‌اند . به همین سبب هرکسی اجازه عضویت در وبسایت کوچ سرفینگ را ندارد و افراد برای عضویت باید حداقل معیارها را داشته باشند. به علاوه یک پنل کاربری در اختیار هر عضو قرار داده می‌شود که نشاندهنده ویژگی‌های آن فرد می‌باشد.

بخش دیگری که برای حصول اطمینان از امنیت در این سایت وجود دارد، بخش توصیه‌نامه است. کسانی که در منزل میزبان خاصی بوده‌اند، تجربیات خود را از میزبانی او و محل اقامتشان با دیگران به اشتراک می‌گذارند. هنگامی‌که می‌خواهید به کسی درخواست اقامت دهید، حتما نگاهی به توصیه‌نامه‌های دیگران درباره او بیاندازید. هرچه تعداد توصیه‌نامه‌های مثبت بیشتر باشد، میزبان مورد اعتمادتر است.

 لازم است گفته شود که وبسایت اصلی کوچ سرفینگ برای کاربران ایرانی فیلتر است و به همین دلیل ایرانیان باید وبسایت‌های مشابه که محتوا و امنیت آن مطابق با قانون جمهوری اسلامی ایران باشد را مورد استفاده قرار دهند.

نکته ی دیگر آنکه قبل از هر چیز می‌توانید ویژگی‌های میزبان موردنظرتان را انتخاب کنید و تعیین کنید که میزبانتان خانم، آقا، خانواده یا … باشد. همچنین با توجه به پروفایل میزبانتان می‌توانید تاحدی از شخصیت‌ها و علائقش آگاه شوید. هرچه بیشتر برای پروفایلتان وقت صرف کنید و اطلاعات بیشتری را در آن بگنجانید، بهتر است. وب‌سایت کوچ سرفینگ توصیه می‌کند که از طریق سایت با میزبان احتمالی‌تان گفتگو کنید و پیش از موافقت با اقامت در خانه‌اش پرسش‌های مرتبطی را از او بپرسید.

کوچ سرفینگ با راهنما

علاوه بر امکانات میزبانی و مهمانی، در سایت کوچ سرفینگ می‌توانید راهنمای محلی هم داشته باشید .

به این ترتیب که ممکن است برخی از افرادی که برای آن‌ها درخواست اقامت می‌فرستید، درخواست شما را رد کنند و در عوض به شما پیشنهاد بدهند که برای خوردن قهوه یا پیاده‌روی شما را همراهی کنند.

دیدن یک شهر با تمام جزییات همراه یک راهنمای محلی تجربه‌ای بسیار شیرین و دل‌چسب برای شما رقم می‌زند. شاید در ابتدا فکر کنید که چرا کسی باید از وقت خود بگذرد تا شما را با شهر آشنا کند اما هزاران نفر در هر شهر و کشوری با هدف انتقال فرهنگ و مهمان‌نوازی به شما صادقانه خدمت خواهند کرد.

آیا کوچ سرفینگ رایگان است؟

کوچ سرفینگ رایگان است ، اما بهتر است در ازای لطف میزبانتان هدیه مناسبی به او بدهید تا مهربانی و باملاحظه بودن خود را نشان دهید. صنایع دستی و سوغاتی کوچک از کشورتان می‎تواند هدیه جالبی باشد.

اگر در نهایت دست خالی نزد میزبانتان رفتید، بهتر است پیشنهاد بدهید که هزینه یک وعده غذا را شما بدهید یا از فروشگاه مواد غذایی تهیه کنید، خودتان آشپزی کنید و میزبانتان را به یک وعده از غذاهای لذیذ محلی‌تان مهمان کنید.

چگونه یک کوچ‌سرفر خوب باشیم؟

سفر به شیوه ی کوچ سرفینگ

آن‌چه از شما به عنوان کوچ‌سرفر انتظار می‌رود، این است که کمی با میزبانتان ارتباط برقرار کنید.

برای آن‌که کوچ‌سرفر خوبی باشید، برای شناخت میزبانتان وقت بگذارید و فقط شب‌ها برای خوابیدن در خانه میزبان مشتاقتان پیدا نشود. طوری رفتار نکنید که گویی خانه میزبانتان یک هتل رایگان است. تقدیم هدیه‌ای کوچک به میزبانتان اختیاری است؛ کاری که لازم است انجام بدهید، این است که کمی با میزبانتان ارتباط برقرار کنید. پس از ترک میزبانتان یادتان نرود که در ازای تجربه لذت‌بخش و پرباری که برای‌تان خلق کرده است، توصیه‌نامه خوبی برایش در وب‌سایت بنویسید.

در این مقاله شما را به شیوه ی خاصی از سفر یعنی کوچ سرفینگ آشنا کردیم.بخش مهمی از تجربه کوچ سرفینگ این است که یک فرد بومی در کنارتان است و توصیه‌هایی را ارائه می‌دهد که نمی‌توانید در هیچ کتاب راهنمایی پیدا کنید. به کمک توصیه‌های افراد محلی می‌توانید  در وقت و هزنه ی خود صرفه‌جویی کنید و تجربه سفر بی‌نظیری برای خود خلق کنید.

اگر روحیات شما با این نوع از سفر هماهنگ باشد می توانید با ثبت نام در سایت های مربوطه ، این نوع از سفر را تجربه کنید. و در صورتی که ترجیح شما اقامت در هتل باشد می توانید با مراجعه به وب سایت  هتل متل هتل مد نظر خودتان را با قیمت مناسب رزو کنید و سفر دلپذیری رابرای خود رقم بزنید.

دکمه بازگشت به بالا