سفر به طبیعت زیبای کنیا

آشنایی با کشور کنیا

سفر به طبیعت زیبا ی کنیا- مجله هتل متل

کنیا قدرتمند ترین کشور شرق آفریقا از لحاظ اقتصادی است و همچنین کشوری با درآمد متوسط است که به سرعت در حال پیشرفت است. با اینکه کنیا  فرهنگ های متفاوتی  دارد، اما مردم کنیا حس وطن پرستی بسیار زیادی نسبت به کشورشان دارند. بیشتر آن ها از وجود گردشگرانی که باعث افزایش درآمد کشور می‌شوند، خوشنود هستند. بیشتر گردشگران به خاطر طبیعت، حیات وحش و فرهنگ فوق العاده، به این کشور سفر می کنند. در ادامه ی مقاله ی« سفر به طبیعت زیبای کنیا» با ما همراه باشید تا با زیباییهای بی نظیر این کشور بیشتر آشنا شوید.

سفر به طبیعت زیبای کنیا

نوشته های مشابه

آب و هوا ی کنیا

آب و هوای کنیا معتدل است. در مناطق ساحلی هوای گرم اما مرطوبی را خواهید دید، درحالی که در شمال و شمال شرقی هوا نسبتا خشک و گرم است. آفتاب در این کشور بسیار سوزان است به همین دلیل در بیشتر فصول سال مردم لباس های خنک و تابستانی  برتن داردند. سردترین ماه ها فوریه تا مارچ و گرم ترین ماه ها ژوئیه تا آگوست است.

بهترین زمان سفر

حیات وحش کنیا از تیر تا مهر بیشتر  از همیشه خودنمایی می کند و کل های یالدار و گورخرها در مهاجرتشان در ماه مرداد به ماسای می رسند و تا مهر زمانی که به سرنگتی تانزانیا می روند، آنجا می مانند.

بهترین زمان  سفر به طور کلی: ژوئن تا اکتبر، ژانویه تا فوریه (همه پارک ها)

 اوج گردشگری: تیر تا آبان، دی و بهمن(بعضی از پارک ها به خصوص ماسایی مره، امبوسلی و دریاچه ناکورو بسیار شلوغ هستند)

فصل افول گردشگری: اسفند تا اردیبهشت

بهترین آب و هوا: تیر تا مهر (باران به ندرت می بارد)

بدترین آب و هوا: اسفند، فروردین و اردیبهشت (اوج فصل بارانی)

 جاذبه های گردشگری

کشور کنیا  جاذبه های گردشگری بی  نظیری دارد که هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند . مهم ترین این جاذبه های به حیات وحش فوق العاده ی این کشور مربوط می شود که در ادامه ی مقاله ی «سفر به  طبیعت زیبای کنیا» ، بیشتر با آنها آشنا می شویم.

پارک ملی کنیا

پارکهای ملی مهمترین میراثهای طبیعی هر کشور هستند . هر پارک ملی بیانگر طیف گسترده ای از اکوسیستمهای دست نخورده، تنوع عظیمی از گیاهان و جانوران، انواع زیستگاهها و سیماهای منحصر بفرد از عوارض زمین، رویشگاهها، زیستگاهها و چشم اندازها هستند.

پارک ملی کنیا مناظر دیدنی و طبیعت سرسبز، جنگل های انبوه و بیشه زارهای فراوان، کوهستان های زیبا و مرتفع، حیات وحش منحصر بفرد. شامل:

مجموعه بزرگی از پستانداران بزرگ، انواع حیوانات وحشی و پرندگان زیبا و امکان مشاهده آسان آنها در مناطق گوناگون، آبشارها و دریاچه های بسیار زیبایی همچون ویکتوریا، بوگوریا، بارینگو، آمبوسلی، تورکانا، نیواشا و ناکورو که مملو از هزاران هزار فلامینگو است .

 ماسایی مارا 

پارک ملی حیات وحش زیبا و دل انگیز ماسایی مارا با مساحت 1510 کیلومتر مربع واقع در جنوب غربی کنیا و در فاصله 224 کیلومتری از نایروبی، بهترین، مهم ترین و پر بازدید کننده ترین پارک طبیعی حیات وحش کنیا و شاید جهان است.

مارا با تانزانیا هم مرز است. این نام از روی مجسمه‌های ماسایی‌های قرمز پوش گرفته شده است که در پارک وجود دارند. مارا در زبان مردم کنیا به معنای «افق دوردست» است که شاید اشاره‌ای به بازی نور و سایه درختان اقاقیا و آسمان‌های پر از ابر در علفزارهای وسیع باشد که در این پارک دیده می شود. حد فاصل ماههای جولای تا آگوست بهترین زمان مشاهده حیوانات وحشی در این منطقه است.

بازدید کنندگان این پارک طبیعی شانس نزدیک به صددرصدی برای مشاهده Big Five شیر، کرگدن سیاه، فیل، بوفالو و یوزپلنگ را خواهند داشت ضمن اینکه زرافه ، گورخر، شترمرغ، گاو وحشی، انواع آهو و تمساح و… به وفور در مارا قابل مشاهده می باشد.

در رودخانه مارا، انبوهی از اسب آبی و کروکودیل وجود دارد. این پارک همچنین به دلیل وجود جمعیت نسبتاً زیاد شیر، یوزپلنگ و پلنگ، غزال تامسون، به ویژه در ماه های خشک  از دسامبر تا فوریه شناخته شده است. به لطف ارتفاع پارک، آب و هوای اینجا در تمام طول سال معتدل و ملایم است.

 پارک ملی ابردیر

پارک ملی ابردیر یکی دیگر از مناطقی است که در مقاله ی «سفر به طبیعت زیبای کنیا» به معرفی آن می پردازیم. این پارک با ارتفاع 1829 الی 4001 متر از سطح دریا و مساحت 726 کیلومتر مربع در غرب منطقه کوهستانهای مرکزی کنیا (مونت کنیا) و در فاصله 180 کیلومتری نایروبی قرار دارد.

ابردیر توسط بوته زارهای زیبا و وحشی سومین قله مرتفع کنیا احاطه شده است. این پارک رویایی جلوه گاه قلمرویی مه آلود در میان جنگل هایی با درختان گل سنگی آویزان بر آنها و ریزش آبشارهای تماشایی درون برکه های زیبا و نهرهایی پر از قزل آلاست.

گیاهان کوهی، بامبو و جنگل های کوهستانی پوشش گیاهی منطقه را تشکیل میدهند. میمون های آبی، شیر، پلنگ، فیل، کرگدن سیاه، گراز، خوک بزرگ جنگلی، گوزن، بوفالو، آهوی نادر و 250 گونه از پرندگان متفاوت و رودخانه های پر از ذخایر ماهیان قزل آلای رنگین کمانی و قهوه ای حیات وحش منطقه را تشکیل می دهند.

غارهای ابردیر از نظر اینکه مخفیگاه مبارزین کنیایی “مااو مااو” در دوران مبارزه بر علیه استعمار بوده است نیز مشهور است. یادبود جاودان مبارزین “Kimathi پستخانه” که محل درگیریهای خونین و ارسال پیام های ژنرال کیماتی برای چریکهای تحت فرمان وی “مااو مااو” در دهه 1950 بوده در منطقه قرار دارد.

بدلیل شمار زیاد اروپاییان ساکن ابردیر در دهه 1920 به آن لقب کوهستان سفید را داده اند. هتل Treetops زمانی که ملکه الیزابت دوم در سال 1952 از آنجا دیدن نمود در کانون توجه دنیا قرار گرفت. امکانات تفریحی پارک شامل کوهنوردی و پیاده روی است.

سفر به طبیعت زیبای کنیا

دریاچه نیواشا

کنیا دارای چندین دریاچه فوق العاده از نظر ذخایر ژنتیک از جمله دریاچه های بوگوریا، بارینگو، ناکورو، امبوسلی، ویکتوریا و تورکانا است. ولی دریاجه نیواشا در دره زیبای« ریفت ولی » و در چشم انداز کوه آتشفشانی «لانگانات » که در فاصله 90 کیلومتری و دو ساعته از نایروبی قرار دارد از نظر پوشش گیاهی و چشم اندازهای طبیعی از زیبایی خارق العاده ای برخوردار است.

این دریاچه زیستگاه اسب های آبی و گونه های مختلف پرندگان … و مرکز پرورش گل کنیا است.  نیواشا در حقیقت شامل سه دریاچه در کنار یکدیگر است که دو دریاچه دارای آب شیرین و یک دریاچه آن دارای آب شور است که زیستگاه تعدادی فلامینگو، پلیکان، عقاب ماهی خوار و شاه مرغ ماهی خوار و …است.

هم چنین جنگل حاشیه دریاچه واقعا زیبا و زیستگاه حیواناتی همچون زرافه، گورخر، انواع میمون بابون، انواع غزال، آهو، گوزن شاخدار، بوفالو، گراز است.

پارک ملی ناکورو

پارک های ملی نمونه های تقریبا بکر و دست نخورده ای از طبیعت است که بدلیل داشتن ذخائر با ارزش گیاهی و جانوری و سایر ویژگی های استثنایی و متنوع ، میراث های فرهنگی محسوب می شود.

این پارک ، در دره ریفت ولی دارای 450 گونه پرنده از جمله بیش از یک و نیم میلیون فلامینگوی صورتی، پلیکان، مرغ ماهی خوار، عقاب و … است.

از ویژگیهای شاخص این پارک نسبت به سایر پارکهای حیات وحش کنیا راههای داخلی مناسب داخل پارک با علائم راهنمایی کافی است که امکان بازدید از پارک با ماشین سواری معمولی تک دیفرانسیل را به غیر از فصول بارانی فراهم می کند.

دریاچه این پارک که در سال 1968 به ثبت رسید

دریاچه ناکورو که یکی از کانون های جذب توریست در کشور کنیا است.در واقع از آب های کم عمقی که در شکاف های یک دره جمع شده اند شکل گرفته است. وفور جلبک در این دریاچه دسته های متعددی از فلامینگوها را به خود جذب می کند.

گاهی اوقات تا یک میلیون از این نوع پرنده در این ناحیه قابل مشاهده هستند. این واقعه که اغلب تماشایی ترین گردهمایی پرندگان روی زمین است. باعث می گردد که خطوط ساحلی این ناحیه به رنگ صورتی دیده شود.

کوه خدا

مونت کنیا دومین قله بلند قاره آفریقا با 5199 متر ارتفاع بعنوان مرتفع ترین پارک ملی جهان، بی تردید از زیباترین و غنی ترین پدیده های طبیعی کره خاکی ما با سه و نیم میلیون سال قدمت می باشد.

این کوه شگفت انگیز که به باور ساکنان پیرامون آن محل زندگی خداوند استو نام کشور کنیا نیز از آن گرفته شده، از سوی سازمان ملل متحد به عنوان ذخیره ژنتیک کره زمین و سرمایه ژنیتیکی انسانها معرفی و مورد حفاظت قرار گرفته است.

برای صعود به این کوه 9 راه وجود دارد ولی سه مسیر نارومورو (اصلی ترین مسیر و سریعترین راه برای دسترسی به قله لنانا میباشد که به راه اتریش ها نیز معروف است ضمنا کمپ های آن مناسب تر و مجهزتر هستند)، سیریمون و چیگوریا (زیباترین مسیر که دارای چندین دریاچه است) مناسبترین مسیرهای صعود این کوه زیبا می باشند.

در تمام طول سال مونت کنیا قابل صعود ولی بهترین زمان آن ماه های ژانویه، فوریه و جولای، آگوست و سپتامبر می باشد. مونت کنیا در حدفاصل ماههای مارچ تا جون فصل پر باران و اکتبر تا دسامبر فصل بارانی را سپری می نماید.

مونت کنیا که در سال 1949 بعنوان پارک ملی  در فاصله 175 کیلومتری شمالشرقی نایروبی در جاده تیکا قرار دارد.

در هنگام راهپیمایی برای صعود به مونت کنیا شانس دیدن میمون سیاه و سفید، بوفالو و گاهی اوقات فیل وجود دارد.

 جزیره لامو

سفر به طبیعت زیبای کنیا

جزیره کوچک لامو، در شمال شرقی مومباسا، از جذابیت دنیای قدیم است. شهر قدیمی لامو که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و از جاذبه های گردشگری کنیاست. قدیمی‌ترین سکونتگاه دائماً مسکونی کنیا؛ که ریشه آن به قرن دوازدهم بازمی‌گردد. با قدم زدن در خیابان های پرپیچ و خم این جزیره می توانید تاریخ تجاری غنی جزیره را  ببینید. ویژگی‌های معماری جهان عرب، اروپا و هند، با تکنیک سواحیلی در هم آمیخته شده است. درهای چوبی حکاکی شده پیچیده، ساختمان های سنگی مرجانی، حیاط های مخفی، ایوان ها و نورگیرهای پشت بام از ویژگی های مشترک ساختمان های این جزیره هستند. هنگامی که از این جزیره بازدید می کنید انگار به گذشته های دور برگشته اید.

اکثر جمعیت لامو مسلمان هستند و هم مردان و هم زنان لباس های سنتی می پوشند. از مهمترین جاذبه‌های این جزیره می‌توان به موزه لامو، با نمایش‌هایی درباره فرهنگ سواحیلی و تاریخ دریایی منطقه اشاره کرد.

بندر مومباسا

یکی دیگر از جاذبه های کشور کنیا، بندر مومباسا است که به‌عنوان بزرگ ترین شهر بندری در شرق قاره ی آفریقا شناخته می‌شود.  این بندر  طبیعتی بکر و دست نخورده  دارد.  جاذبه‌های دیدنی بسیاری همچون قلعه ی مسیح، پارک هالر، پارک ملی دریایی مومباسا، شهر قدیمی مومباسا، عاج های مومباسا و سواحل شمالی وجنوبی نیز از جمله دیدنی های این بندر هستند.

مالیندی کنیا

ساحل مالیندی در کرانه اقیانوس هند یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری به‌ویژه برای طبیعت‌گردان و علاقه‌مندان بازدید از سدهای مرجانی و غواصی در کشور کنیا است. پارک ملی دریایی مالیندی سواحل زیبا و بکری با آب‌ شفاف و ماهی‌های رنگین بسیار زیبایی دارد. موج‌سواری و سایر ورزش‌های آبی از دیگر تفریحات این پارک دریایی است.

پارک ملی آمبوسلی

پارک ملی آمبوسلی که توسط کلیمانجارو، بام آفریقا نامگذاری شده است، یکی از محبوب‌ترین پارک‌های توریستی کنیا است. نام “آمبوسلی” از یک کلمه ماسایی به معنای “گرد و غبار شور” گرفته شده است، که توصیف مناسبی برای شرایط خشک این پارک است. این ذخیره‌گاه یکی از بهترین مکان‌های آفریقا برای مشاهده گله‌های بزرگ فیل‌ از نزدیک است. دیگر حیات وحشی که معمولاً در این پارک مشاهده می شود شامل گربه های بزرگ مانند شیر و یوزپلنگ و همچنین زرافه، ایمپالا، الند، واترباک، غزال و بیش از ۶۰۰ گونه پرنده است. دوستداران طبیعت می توانند پنج زیستگاه مختلف را در اینجا کشف کنند، از بستر خشک شده دریاچه آمبوسلی، تالاب هایی با چشمه های گوگرد، ساوانا و جنگل های زیاد. پارک ملی آمبوسلی یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری کنیا است.

در مقاله ی «سفر به طبیعت زیبای کنیا » با جاذبه های گردشگری طبیعی  فوق العاده ی  این کشور  آشنا شدیم. اگر قصد سفر به کنیا یا دیگر نقاط دنیا را دارید کافی است به هتل متل مراجعه کنید.

هتل متل امکان سفر ارزان به هر نقطه از دنیا را برای شما فراهم کرده است. با مراجعه به وب سایت هتل متل می توانی  با مقایسه قیمت هتل های ؛ به راحتی رزو هتل خود را انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا