سفر درمانی به زبان ساده

آشنایی با مفهوم سفردرمانی

سفر درمانی به زبان ساده-مجله ی هتل متل

امروزه مباحث مربوط به روان‌شناسي با توجه به پيشرفت علم و صنعتي شدن زندگي‌ها بيشتر مورد بحث قرار مي‌گيرد. سخت شدن و پيچيده شدن زندگي‌ها، بيماري‌ها و مشكلات نوظهور بشر امروزي را بيش از پيش درگير مشكلات و بيماري‌هاي روحي كرده است. هر چند همیشه به سفر به عنوان نوعی درمان نگاه شده است اما سفر درمانی واژه ی نو ظهوری است که امروز بیشتر شنیده می شود. در ادامه ی مقاله ی سفر درمانی به زبان ساده با این مفهوم بیشترآشنا خواهیم شد.

 

نوشته های مشابه

مهم ترین مزیت های سفر برای جسم و روح

مزایای سفر رفتن بر کسی پوشیده نیست . حتما ان ضرب المـل قدیمی را شنیده این که می گوید: بسیار سفر باید تا پخته شود خامی» اما کسب تجربه تنها یکی از مزیت های بیشمار سفر است . در ادامه ما به برخی از مهم ترین مزیت های سفر اشاره می کنیم.

رهایی از روزمرگی

سفردرمانی به زبان ساده

شاید بهترین مزیت سفر ، رهایی و جدا شدن از روزمرگی ست . یکنواختی و روزمرگی یکی از دلایلی است باعث کاهش بازدهی افراد  در فعالیت های روزمره می شود. از طرفی روزمرگی  و دور بودن از هیجان  ممکن است  زمینه ساز ابتلا به افسردگی شود.

در حالیکه می دانیم  روح مهمترین بخش هر آدمی ست، که قادر است جسم را نیز تحت تاثیر قرار دهد. برای داشتن بدن سالم و فکر فعال و آزاد، باید ابتدا روحی سالم و شاداب داشت.

روح نیز همانند جسم به مراقبت و تغذیه نیازمند است. یکی از راه‌های مراقبت و تغذیه روح، سفر کردن و جدا شدن از روزمرگی ست. سفر روح انسان را جلا می‌دهد و به تازه سازی روان انسان کمک شایانی می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که سپری کردن مدت زمانی مشخص در دل طبیعت، باعث تازه سازی و درمان بسیاری از مشکلات روح و روان می‌شود. نگاه کردن به زیبایی و سر زندگی طبیعت باعث نشاط و امید در انسان می‌گردد.

افزایش تغییر پذیری و انعطاف

یکی از مهم ترین مزیت هایی که سفر برای شما فراهم می کند، افزایش قدرت تغییر پذیری تان است.

در سفر با افراد، شرایط و مسائل گوناگونی رو به رو می شوید که ممکن است همه آنها مطابق میلتان نباشد؛ از این رو  در مواجه شدن با کمی و کاستی ها قدرت خود را در مقابل تغییر پذیری و انعطاف خود را افزایش می دهید و رشد شخصیتی مناسبی را تجربه می کنید.

سفر کردن این فرصت را به شما می دهد تا برای چند روز هم که شده، متفاوت بودن را امتحان کنید و قوی تر در راستای تغییرات مثبت شخصیتی قدم بردارید.

افزایش فعالیت جسمی

سفر کردن علاوه بر آنکه تجربه ای متفاوت برای روح است  ،  باعث افزایش فعالیت های جسمی نیز می شود.

برای تجربه کردن مکان ها و جاذبه های مختلف مقصدتان گاهی باید بیشتر  پیاده روی کنید. گاهی لازم است از کوهی بالا بروید، گاهی لازم است تحرک بیشتر انجام دهید که همه این ها به طور طبیعی در سفر برای شما فراهم می شود.

همین افزایش فعالیت جسمانی موجب رقم خوردن سلامتی بیشتری برای شما می شود.

 

استفاده از منابع درمانی طبیعی

خود کلمه ی گردشگری درمانی به معنی مسافرت کردن برای استفاده ی منابع درمانی طبیعی است . منابعی همچون آب های معدنی ، چشمه های آبگرم و … این منابع برای درمان بیماری های بسیاری مفید است . از کمردرد و بیماری های جسمی گرفته تا بیماری های روحی !

سفردرمانی به زبان ساده

گردشگری سلامت

 علاوه بر تمام مزایایی که برای سفر ذکر شد برخی از سفرها نیز تنها به قصد درمان صورت می گیرد که به آن گردشگری پزشکی یا گردشگری سلامت گفته می شود. در ادامه ی مقاله ی سفر درمانی به زبان ساده به توضیح و آشنایی بیشتر با مفهوم گردشگری سلامت می پردازیم.

 گردشگری سلامت یا گردشگری پزشکی چیست؟

گردشگری پزشکی به فرآیندی گفته می شود که در آن فردی برای دریافت مراقبت های پزشکی به خارج از کشور سفر کرده و برای مدتی در آنجا اقامت دارد. رشد روز افزون گردشگری پزشکی توجه سیاست گزاران، محققان و رسانه ها را به خود جلب کرده است.

در واقع این اصطلاح به سفر بیماران از کشور های در حال توسعه به کشورهای  توسعه یافته اشاره می کند.

دلیل استفاده از واژه ی گردشگر در این اصطلاح این است که بیشتر مردم بعد از  فرآیند درمانی شان مدتی در کشور مقصد اقامت می کنند. به همین ترتیب مسافران می توانند در این مدت از سفر خود استفاده کرده به مکان های دیدنی بروند و از دیگر فعالیت های گردشگری بهره مند شوند.

تاریخچۀ جهانی گردشگری سلامت

گردشگری سلامت خیلی قبل‌تر از قرن ۲۰ و ۲۱ در بین مردمان رواج داشته است. این پدیده را اگر بخواهیم از قاب زندگی پادشاهان بررسی کنیم، کمی متفاوت‌تر است. به این ترتیب که در پادشاهی روم، مصر و حتی ایران برای درمان کسالت پادشاهان و اقوام درجه یک پادشاه به سراغ پزشکان حاذق دیگر کشور ها می‌رفته‌اند. صرف نظر از گردشگری سلامت از این نوع که شاید قرابتی به معنای دقیق این عبارت نداشته باشد، سفر به کشورهای دیگر با هدف طبیعت درمانی و بهره‌مندی از چشمه های آب سرد و گرم، دریاچه‌های نمک و تالاب‌ها در گذشته هم مورد توجه مردمان بوده است.

درمان انواع بیماری‌های پوستی، بیماری‌های داخلی، بیماری‌های استخوانی و روماتیسم از مهم‌ترین انگیزه‌های چنین سفرهایی بوده است. یونان، ایران و مصر در زمره تمدن‌هایی هستند که به نوعی پایه‌گذار توریسم درمانی و طبیعت درمانی در قلب تاریخ بوده‌اند.

چه عوامل انگیزشی مردم را به سمت گردشگری سلامت متمایل می‌کند؟

سفردرمانی به زبان ساده

آنچه که از گذشته به یاد داریم و خیلی هم رواج داشت، سفر بیماران از کشورهای کمتر توسعه‎ یافته به کشورهای پیشرفته با امید بهبودی یا حداقل شانس موفقیتی بالاتر در روند درمان بود.

سفری پر هزینه و کمرشکن که می‎توانست در آخر ناامیدکننده هم باشد. ولی حالا اوضاع کمی فرق کرده است؛ یک اتفاق کاملا معکوس، یعنی بیماران از کشورهای پیشرفته به کشورهای درحال توسعه سفر می‎کنند. صرف هزینه کمتر برای دریافت بهترین خدمات درمانی مهم‌ترین انگیزه ی این نوع سفرهاست.

چرا مردم گردشگری پزشکی را انتخاب می کنند؟

برای سفر به خارج از کشور و دریافت خدمات درمانی از کشور مقصد دلایل زیادی وجود دارد. این دلایل می تواند به وضعیت خدمات درمانی در محل زندگی و شرایط پزشکی شما بستگی داشته باشد که عبارتند از:

 • هزینه کمتر– گاهی اوقات هزینه های درمان در محل زندگی افراد بالاتر از مناطق دیگر است و همین باعث می شود که جمعیت کثیری برای دریافت خدمات درمانی به کشورها و مناطق دیگر سفر کنند.
 • روش های درمانی جدید– گاهی اوقات در کشور های دیگر روش های درمانی بهتری موجود است که در محل زندگی بیمار وجود ندارد و همین باعث می شود که او برای بهرمند شدن از روش های جدید تر سفر کند.
 • خدمات تخصصی– گاهی اوقات بعضی از کشور ها در زمینه های خاصی مانند جراحی های زیبایی یا دندانپزشکی مهارت بیشتری نسبت به سایر کشورها پیدا می کنند و به همین دلیل گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند.
 • ماندن در صف انتظار– در بعضی از کشورها مانند کانادا چون بیماران برای دریافت بعضی از خدمات درمانی باید مدت زیادی صبر کنند ترجیح می دهند در مناطق دیگری به دنبال خدمات پزشکی باشند
برای چه درمان هایی می توان سفر کرد؟

با اینکه نقطه ی شروع گردشگری پزشکی از خدمات درمانی ساده مانند جراحی زیبایی و دندان پزشکی آغاز شد اما امروزه شما می توانید هر نوع درمانی را اعم از درمان های قلبی عروقی پیچیده، ارتوپدی های گسترده مانند جایگزینی مفصل ران یا زانو و … را در خارج از کشور انجام دهید.

رایج ترین خدمات درمانی که  معمولا افراد به خاطر آن سفر می کنند عبارتست از:

 • جراحی های زیبایی
 • دندانپزشکی (عمومی، ترمیمی، زیبایی)
 • قلبی عروقی (آنژیوپلاستی، پیوند عضو)
 • ارتوپدی (مفصل و ستون فقرات)
 • سرطان (برای موارد شدید یا گزینه ی آخر)
 • باروری
 • کاهش وزن (بای پس معده)

 

سفردرمانی به زبان ساده

  همان طور که در مقاله ی سفردرمانی به زبان ساده اشاره شد، افراد می تواننند علاوه بر  گشت و گذار و سیاحت ، گاهی به قصد درمان نیز مسافرت را انتخاب کنند.

 اگر قصد سفر دارید  و می خواهید سفر ارزانی داشته باشید، به وب سایت هتل متل مراجعه کنید.

 در هتل متل شما می توانید به راحتی و با مقایسه قیمت هتل ها  بهترین و مقرون به صرفه ترین  رزو هتل را انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا