شش روش استعلام ممنوع الخروجی

آشنایی با ممنوع الخروجی و روش های برطرف کردن آن

شش روش استعلام ممنوع الخروجی- مجله ی هتل متل

 برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما کلیک کنید

اگر قصد سفر به خارج از کشور دارید و نگران هستید که مبادا ممنوع‌الخروج باشید، استعلام ممنوع‌ الخروجی اولین کاری است که باید انجام دهید. بدترین اتفاقی که ممکن است هنگام سفر خارجی برای کسی پیش بیاید این است که دقیقا لحظه خروج از گیت متوجه ممنوع‌الخروجی شود.

اتلاف وقت و هزینه، تنها بخشی از اثرات عدم آگاهی از ممنوع‌الخروج بودن است. ازاین‌رو در  مطلب شش روش استعلام ممنوع الخروجی  سعی داریم به این موضوع بپردازیم که باید چگونه استعلام ممنوع‌ الخروجی بگیریم و همچنین چه دلایلی موجب ممنوع الخروجی افراد می‌شود.

نوشته های مشابه

شش روش استعلام ممنوع الخروجی

ممنوع‌ الخروجی چیست؟

قبل از گرفتن استعلام ممنوع‌ الخروجی باید ابتدا بدانیم ممنوع ‌الخروجی چیست؟ ممنوع ‌الخروجی به وضعیت حقوقی که فرد به دلایل کیفری، مالیاتی، قضایی و علل مربوط به سازمان دارایی اجازه خروج از کشور را تا رفع مشکل پیش آمده ندارد اطلاق می‌شود.

ممنوع ‌الخروجی در موارد کیفری، برای جلوگیری از فرار متهم و در موارد حقوقی، برای الزام فرد به انجام تعهدات خود طبق قانون صادر می‌شود. تا هنگامی که فرد ممنوع‌الخروج برای مشکل خود اقدامی انجام ندهد، نمی‌تواند از کشور خارج شود.

دلایل ممنوع ‌الخروجی

دلایل مختلفی برای ممنوع‌ الخروجی وجود دارد، اما به‌طور معمول به شش دلیل اصلی برای اشخاص اتفاق می‌افتد.

 • ممنوع‌ الخروجی مالیاتی:

طبق ماده ۱۷ قانون گذرنامه، قانون‌گذار می‌تواند از خروج بدهکاران مالیاتی جلوگیری کند و برای این افراد گذرنامه صادر نکند. اگر بالای ۵۰۰ میلیون تومان بدهی مالیاتی داشته باشید، مشمول این مورد خواهید شد.

 • ممنوع‌ الخروجی قضایی:

افراد زیر ۱۸ سال و زنان متأهل برای دریافت گذرنامه نیاز به اجازه همسر یا پدر خود دارند و اگر این مرحله از قانون را طی نکنند ممنوع ‌الخروج قضایی به حساب می‌آیند.

 • ممنوع‌ الخروجی اجرائیات ثبت:

اگر بدهی بانکی یا مشکلاتی مربوط به چک دارید یا مهریه همسر خود را بعد از طلاق پرداخت نکرده‌اید، به احتمال زیاد در اداره اجرائیات یک شکایت ثبت شده دارید و اگر محکوم باشید و حکم جلبتان صادر شده باشد، ممنوع الخروج هستید.

 • ممنوع ‌الخروجی سربازی:

سربازان مشمول غایب، اگر وثیقه معتبر ارائه نداده باشند ممنوع‌الخروج هستند. همچنین سربازان فراری نیز حق خروج از کشور را ندارند.

 • ممنوع ‌الخروجی سوء شهرت:

افرادی که سابقه سرقت، کلاهبرداری، تکدی گری و غیره را در خارج از کشور داشته باشند نمی‌توانند از کشور خارج شوند و ممنوع‌الخروج هستند.

 • ممنوع ‌الخروج کیفری:

اگر مقامات قضایی تشخیص دهند سفر فرد به خارج از کشور، مخالف مصالح جمهوری اسلامی است، فرد را ممنوع ‌الخروج می‌کنند که بیشتر برای افراد مشهور اتفاق می‌افتد.

روش های استعلام ممنوع‌ الخروجی

شش روش استعلام ممنوع الخروجی

با توجه به دلایلی که برای ممنوع الخروجی بیان کردیم اگر احساس می‌کنید ممکن است ممنوع الخروج شده باشید، بهتر است قبل از سفر خارجی از وضعیت خود مطلع شوید. روش‌های مختلفی برای استعلام ممنوع‌ الخروجی وجود دارد که در مطلب شش روش استعلام ممنوع الخروجی  به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

شما می‌توانید با ورود به سامانه استعلام ممنوع‌ الخروجی مطلع شوید که ممنوع الخروج هستید یا خیر. کافیست مشخصات شخصی از قبیل نام، نام خانوادگی، نام پدر و شماره ملی را در صفحه اصلی وارد کنید تا پس از چند ثانیه وضعیت خروج از کشور برای شما مشخص شود. البته بهتر است بدانید که این سایت مختص سازمان ثبت اسناد است و به پرونده‌های اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت می‌شود. برای اطلاع از وضعیت خروج از کشور در رابطه با پرونده‌های قضایی و کیفری باید به سامانه ثنا مراجعه کنید. در ادامه نیز چند روش دیگر را برای استعلام ممنوع الخروجی بیان می‌کنیم.

 • استعلام ممنوع‌ الخروجی از اداره گذرنامه:

به گفته ی، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه انتظامی کشور، اگر شخصی درخواست دریافت گذرنامه جدید کرده است و گذرنامه خود را تحویل بگیرد، دیگر ممنوع‌الخروج نیست. در ضمن فرد دارنده گذرنامه می‌تواند به اداره گذرنامه مراجعه کند و از وضعیت ممنوع‌الخروجی خود مطلع شود.

 • استعلام ممنوع‌ الخروجی پلیس من:

افراد با نصب اپلیکشین پلیس من می‌توانند وارد سامانه گذرنامه شده و وضعیت ممنوع‌الخروجی خود را بررسی کنند. در این سامانه، استعلام هر نوع ممنوع‌الخروجی را می‌توانید مشاهده کنید. در جریان باشید این اپلیکیشن رایگان نیست.

 • استعلام ممنوع‌ الخروجی اداره مالیات:

اگر از نظر مالیاتی می‌خواهید بدانید که ممنوع‌الخروج هستید یا خیر می‌توانید استعلام ممنوع الخروجی خود را از طریق سایت tax.gov.ir دریافت کنید.

 • استعلام ممنوع‌ الخروجی از خارج کشور (میخک):

برای استعلام ممنوع‌الخروجی خارج از کشور، می‌توانید استعلام ممنوع‌الخروجی از میخک را امتحان کنید. سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی به اختصار «میخک» نامیده می‌شود.

 • استعلام ممنوع‌ الخروجی با کد ملی:

برای استعلام ممنوع‌الخروجی با کد ملی، باید به سامانه «ثبت من» مراجعه کنید. این روش تنها مربوط به پرونده‌های اداره اجرای اسناد رسمی است. سامانه «ثبت من» درگاه یکپارچه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است که خدمات ثبتی مختلفی از جمله ثبت شرکت، تصدیق اصالت سند، استعلام ممنوع‌الخروجی و غیره را در اختیار افراد می‌گذارد.

برای استعلام ممنوع‌ الخروجی با کد ملی، باید مراحل زیر را انجام دهید.

 1. ابتدا باید به سایت my.ssaa.ir مراجعه کنید.
 2. پس از ورود به سایت، روی گزینه ثبت من کلیک کنید.
 3. در این بخش گزینه اجرای اسناد رسمی را انتخاب کنید.
 4. حال روی گزینه استعلام ممنوع ‌الخروجی کلیک کنید.
 5. پس از ورود به سایت و وارد کردن کد ملی و دیگر اطلاعات لازم، پیامی به شما نشان می‌دهد که دارنده این کد ملی ممنوع‌الخروج است یا خیر. استفاده از این سامانه رایگان است.
 • استعلام ممنوع‌الخروجی از طریق تلفن:

به این صورت که اشخاص می‌توانند با اداره گذرنامه تماس گرفته و با اطلاعات فردی و گذرنامه، استعلام ممنوع‌الخروجی خود را بررسی کنند. امروزه با پیشرفت و گسترش خدمات آنلاین، می‌توانید از روش‌های بهتری که در بالاتر بیان کردیم وضعیت ممنوع‌ااخروجی خود را پیگیری کنید.

مدت زمان ممنوع ‌الخروجی؟

مدت زمان ممنوع الخروجی برای اشخاص ۶ ماه است و به درخواست دادستان کل کشور اگر لازم باشد؛ ممنوع‌الخروجی هر ۶ ماه یکبار تمدید می‌شود. اگر ممنوع‌الخروجی شما ثبت شود می‌توانید ۲۰ روز پس از زمان ابلاغ حکم به آن اعتراض کنید.

رفع ممنوع‌الخروجی

شش روش استعلام ممنوع الخروجی

راهکارهای متفاوتی برای رفع ممنوع‌الخروجی وجود دارد. نکته مهمی که باید در رفع ممنوع‌الخروجی به آن دقت کنید؛ این است که اگر به هر دلیلی ممنوع‌الخروج  باشید، باید از همه ادارات و ارگان‌ها اقدام به رفع ممنوع‌الخروجی کنید. در مرحله اول باید به دنبال دلیل ممنوع الخروجی خود باشید. اگر دلیل ممنوع الخروجی شما مالی باشد، برطرف کردن آن آسان است. اگر دلیل ممنوع‌الخروجی مربوط به مسائل مالیاتی است، می‌توانید با پرداخت آن بدهی، سپردن تضمین بانکی یا گرفتن حکم شورای عالی مالیات مبنی بر ورشکستگی، ممنوع الخروجی خود را رفع کنید. در سایر موارد هم باید طبق نظر دادگاه عمل کنید.

رفع ممنوع ‌الخروجی در شرایط خاص

می‌توان در شرایط خاص حکم ممنوع‌الخروجی را تنها برای یک بار لغو کرد. شرایط خاص شامل سفر حج تمتع، سفر درمانی و انجام امور تجاری مربوط به کار، هنگامی که فرد توانایی پرداخت امور مالیاتی را نداشته باشد، با اجازه دادگاه می‌تواند یک بار برای انجام امور تجاری و بهتر شدن وضع مالی از کشور خارج شود. در غیر این صورت نمی‌شود ممنوع‌الخروجی را رفع کرد.

از آنجایی که اگر در فرودگاه متوجه ممنوع الخروجی خود شوید ممکن است برایتان هزینه های مالی و روانی زیادی داشته باشد ؛ توصیه می‌کنیم که حتما قبل از سفر‌های خارج از کشور؛ استعلام ممنوع‌ الخروجی بگیرید تا بتوانید قبل از آنکه دیر شود اقدامات لازم را انجام دهید.

در مطلب  شش روش برای استعلام ممنوع الخروجی  به مفهوم ممنوع الخروجی و راه های استعلام و رفع آن اشاره کردیم.

اگر می خواهید سفر ارزانی را تجربه کنید به  وب سایت هتل متل مراجعه کنید. در هتل متل شما می توانید با مقایسه ی قیمت هتل ها و بلیط ها ، ارزان ترین بلیط و رزو هتل را در اختیار داشته باشید.

 برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما کلیک کنید

دکمه بازگشت به بالا