شهری به نام ایچری

آشنایی با ایچی شهر باکو

شهری به نام ایچری- مجله ی هتل متل

ایچری شهر یا (Old City) باکو، در واقع اولین هسته ی شکل گیری شهر باکو، پایتخت فعلی کشور آذربایجان است. ایچری  به زبان ترکی آذربایجانی به معنای شهر قدیمی است.

این بافت قدیمی و تاریخی را به عنوان ارگ باکو هم می شناسند. این قسمت تاریخی باکو در بین قرون ۹ تا ۱۱ میلادی شکل گرفته است.

نوشته های مشابه

در حال حاضر ایچری شهر در باکو یکی از آثار باستانی و مهم در این شهر است. این شهر  در لیست یونسکو در سال ۲۰۰۰ میلادی به ثبت رسمی و جهانی رسید. قسمت های مختلف این شهر بارها مورد بازسازی قرار گرفته است.

۲۳ شهر، ۳ چشمه ی آب، میدان بازار، ۲ کاروان سرا، قلعه ی دختر، دروازه ی ورودی، قبرستان قدیمی، حمام شاه، قصر شروانشاهیان و بسیاری از بخش های دیگر در بین متعلقات این شهر تاریخی قرار گرفته اند. در واقع ایچری شهر در بین دیوارهای مختلفی کاملا محصور است.
از دیگر دانستنی های جالبی که درباره ی این منطقه ی تاریخی وجود دارد این است که در این شهر در باکو یک درخت توت در قسمت پشتی مسجد، نماد اصلی شهر بوده است. مردم محلی اعتقاد دارند که این درخت چندین قرن قدمت دارد .
گفتنی است  بین آذربایجانی ها و مخصوصا مردم باکو، توت یکی از نمادهای ملی است .
در ایچری شهر در باکو یک کتاب فروشی بسیار قدیمی وجود دارد که هم اکنون هم فعال است. در این قسمت از شهر باکو می توانید به صورتی بسیار پررنگ و واضح آثاری از زندگی و حضور ایرانی ها را ببینید.

جاذبه های تاریخی در ایچری شهر باکو

شهری به نام ایچری

حال که با ایچری شهر آشنا شدید، خوب است که به صورت مختصر با برخی از جاذبه های تاریخی و غنی که در دل این منطقه ی تاریخی قرار دارد نیز آشنا شوید.

  • قلعه ی شیروانشاه در ایچری شهر | Shirvanshahs palace

در زبان ترکی آذربایجانی به این قلعه، Şirvanşahlar sarayı می گویند.

درباره ی قلعه ی شیروانیان نکته ی جالبی که وجود دارد این است که در طول قرن های متمادی و بلایای طبیعی و غیر طبیعی با این قلعه از لحاظ معماری آسیب چندانی ندیده است. این قلعه لقب مروارید اذربایجان را دارد.

این قلعه  بخش های مختلفی همچون: مسجد، ساختمان اصلی، مقبره ی سید یحیی، حمام کاخ، دیوان خانه و باقی مانده هایی از مسجد تاریخی کی قباد را در خود دارد.

دیوان خانه ی این قصر دارای یک اتاق کوچک است. ساختمان اصلی قصر  دارای ۲ طبقه است و در زمان شاه شیخ ابراهیم اول ساخته شده است. مقبره ی کاخ هم که یک بنای مستطیلی است، در سال ۸۳۹ میلادی به دستور یکی از بزرگ ترین پادشاهان شیروانیان ساخته شد.

از زمان عصر برنز، مردم در باکو زندگی می کردند. با این حال احتمالا پیشرفت آن در زمانی آغاز شد که به عنوان پایتخت شیروان شاهیان در سال 1385 میلادی انتخاب شد.  شیروان شاهیان دیوارهای عظیمی دورتادور باکو ساختند  تا آن را از هجوم دشمنان محافظت کند. باکو در مسیرهای تجاری بین ایران و روسیه موقعیت استراتژیک داشت و جاده ابریشم ثروت زیادی را به منطقه وارد کرد . این مسئله  به حاکمان این امکان را داد تا ساختمان های عمومی مانند حمام و مساجد و کاروان سرا  برای اسکان مسافران و تاجران این راه ها بسازند.

  • مسجد محمد

یکی از جاذبه هایی که در ایچری شهر قرار دارد، مسجد محمد است. این مسجد دارای قدمتی بالا و مرتبط با دوران اسلامی است. ساخت این مسجد به دوران فریبرز اول شروانشاهی باز می گردد.

  • قلعه ی دختر | Maiden tower

قلعه ی دختر یا قیز قالاسی نه تنها یکی از جاذبه های معروف در باکو است بلکه در سراسر آذربایجان نیز  بنایی معروف و مهم به شمار می رود.

برج دختر  ابتدا برای برگزاری جشن ها و مراسم های مختلف زرتشتیان ساخته شد. البته هنوز هم بعد از گذشت سالیان سال در این برج جشن های سنتی و کهنی مثل جشن باستانی نوروز برگزار می شود.

بر اساس نتایج تحقیقات، بنای این قلعه بر روی یک سنگ دریایی قرار گرفته است. یکی دیگر از نکات جالبی که درباره ی این قلعه وجود دارد این است که در ۲ مرحله یعنی در بین قرن های ۵ و ۶ میلادی و در دور بعدی در قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است. قلعه جنسی سنگی دارد و در کمال تعجب کاملا ضد زلزله است.

محوطه شهر قدیمی باکو

شهری به نام ایچری

محوطه ی ایچری شهری نیز جذابیت خاص خود را دارد. سنگ فرش های زیبا، ساختمان ها قدیمی،کوچه های تو در تو،بازارهای محلی،هتل های مختلف،رستوران های معروف و …. نظر هر گردشگری را جذب خواهد کرد.

این منطقه از باکو، یکی از گرانترین و معروف ترین نقاط است که میتوان در آن اقامت داشت.لازم به ذکر است که بهترین هتل موجود در شهر قدیمی،هتل شاه پالاس است.

بیشتر ساختمان های ایچری قدیمی هستند تا آنجا که قدمت برخی از آنها به قرن 1400 می رسد. از آنجا که در آن زمان واردات چوب به باکو گران بود، مردم برای ساخت بالکن های خود از چوب استفاده می کردند. تا ثروت خود را نشان دهند.  از اواخر  سال 1300 تا حدود سال 1500 باکو پایتخت سلسه ی شیروان شاهیان بود.

حتی بعد از اینکه شیروان شاهیان پایتخت خود را به شمخای انتقال دادند، ساخت ساختمان های جدید ادامه یافت .

بسیاری از ساختمان های ایچری تا به امروز سالم مانده اند. مردم هنوز که هنوز است در ایچری شهر زندگی می کنند و تقریبا 3 هزار نفر شهری به نام ایچری را خانه ی خود می دانند.

در این مقاله تلاش کردیم شما را با شهری به نام ایچری که یکی از جاذبه های کشور آذربایجان و شهر باکو آشنا کنیم . برای خرید بلیط هواپیما با قیمت مناسب و رزو هتل می توانید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا