فرودگاه شرمتیووی روسیه در یک نگاه

آشنایی با فرودگاه بین المللی شرمتیوو روسیه

فرودگاه شرمتیووی روسیه در یک نگاه- مجله ی هتل متل

برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما کلیک کنید

فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو یکی از سه فرودگاه اصلی شهر مسکو است که در سال ۲۰۱۵ با جابجایی سه میلیون نفر مسافر، جایگاه پرترافیک‌ترین فرودگاه فدراسیون روسیه را به خود اختصاص داد. این فرودگاه در خیمکی و در فاصله‌ی ۲۹ کیلومتری شمال‌ غربی مرکز مسکو قرار دارد. فرودگاه شرمیتوو دارای چهار پایانه مسافری عمومی به ترتیب B (برای پروازهای ارزان قیمت)، C (پروازهای چارتری)، D و E و F (پروازهای بین المللی) و یک پایانه ویژه (پایانه A) برای پروازهای اختصاصی و تجاری است.

در مجموع، پایانه‌‌های فرودگاه بر اساس موقعیت جغرافیایی به دو گروه شمالی و جنوبی تقسیم شده‌اند که از طریق اتوبوس‌های ویژه می‌توان بین این پایانه‌ها به راحتی تردد کرد. برخی از مقاصد پروازهای فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو شامل توکیو، مادرید، لندن، هنگ کنگ، تهران، تفلیس، پاریس، بلگراد، بروکسل، آمستردام، پراگ و هانوی می‌شود. اگر می خواهید با امکانات این فرودگاه بین المللی بیشتر آشنا شوید تا پایان مطلب « فرودگاه شرمتیووی روسیه در یک نگاه» با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

فرودگاه شرمتیووی روسیه در یک نگاه

 تاریخچه ی فرودگاه شرمتیوو

ساخت این فرودگاه در ابتدا به عنوان یک سایت نظامی به همین نام در تاریخ ۱ سپتامبر سال ۱۹۵۳ در حومه ی شهر مسکو به فرمان شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد و بالاخره در تاریخ ۷ اکتبر ۱۹۵۷ به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اکتبر افتتاح گردید. این فرودگاه در واقع  قطب اصلی شرکت هواپیمایی آئروفلوت محسوب می‌شود.

اما از کاربری نظامی و برخی از اطلاعات این فرودگاه که  بگذریم، می رسیم به کاربری فعلی شرمتیوو. که آن هم سایت مسافری است. در تاریخ ۱۱ اوت سال ۱۹۵۹ کاربری این فرودگاه به شکل امروزی اش یعنی مسافربری در آمد. اولین پرواز بین المللی این فرودگاه در تاریخ ۱ ژوئن سال ۱۹۶۰ به سمت فرودگاه بین المللی برلین انجام گرفت. پروازهای داخلی فرودگاه بین المللی شرمتیوو در تاریخ ۱۲ سپتامبر سال ۱۹۶۴ انجام شد. اولین پرواز برنامه ریزی شده ی این فرودگاه نیز در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۱۹۶۷، با هواپیمای توپولف به مقصد استکلهم بود. تا قبل از المپیک زمستانی ۱۹۸۰ این فرودگاه تنها ۱ ترمینال داشت اما به مناسب افتتاح این بازی ها، ترمینال ۲ فرودگاه نیز افتتاح شد. برای ساخت بنای این فرودگاه از اصول طراحی فرودگاه هانوفر لانگهن ایده گرفته شده است.

طراحی فرودگاه بین المللی شرمتیوو روسیه

بین دو قسمت شمالی و جنوبی این فرودگاه هیچ نقطه ی اتصالی وجود ندارد و اساسا این دو قسمت کاملا از یکدیگر جدا هستند. از سال ۲۰۰۰ به بعد برنامه های بسیاری برای توسعه و بازسازی این فرودگاه در رقابت با دیگر فرودگاه های بزرگ جهان صورت گرفت. با توجه به این که شرکت های هواپیمایی چون لوفت هانزا، بریتیش ایرویز، ایبریا، خطوط هوایی ژاپن، خطوط هوایی بروکسل، خطوط هوایی اتریش و خطوط هوایی بین المللی سوئیس این فرودگاه را به عنوان یکی از قطب های خود انتخاب نمودند، نیاز به بازسازی مجدد در این فرودگاه به شدت احساس و آشکار گردید. در این سال هایی که این فرودگاه در دست توسعه و نوسازی مجدد قرار گرفت؛ امکاناتی همچون: ایستگاه راه آهن قطارهای آئرو اکسپرس مخصوص به فرودگاه بین المللی شرمتیوو، بازسازی مجتمع جنوبی، افزایش ظرفیت بخش شمالی و … بسیاری از اقدامات دیگر در طی این بازسازی ها صورت پذیرفت.

طی این پروسه ی ساخت و توسعه، وزارت حمل و نقل روسیه در حدود ۲ میلیارد دلار از بودجه ی فدرال و ۱ میلیارد دلار از بودجه های مصرفی را برای انجام امور این فرودگاه اختصاص داد. فرودگاه های کشور روسیه، همچون مترو هایش از نظر رفاه، زیبایی و امکانات و همچنین مدرن بودن  حرف اول را در بین همه ی کشور های جهان می زنند. درباره ی ترمینال های این فرودگاه بهتر است بدانید که  از چندین پایانه دارد که پایانه هایa ،bو c در بخش شمالی و پایانهd ، e و f در بخش جنوبی این ترمینال ها  قرار دارند.

 

فرودگاه شرمتیووی روسیه در یک نگاه

ترمینال های فرودگاه بین المللی شرمتیوو

بر اساس گزارشات آماری، در سال ۲۰۱۷ بیش از چهل میلیون مسافر از طریق این فرودگاه جابجا شده و حدود ۳۱۰ هزار پرواز در این فرودگاه به زمین نشسته یا از زمین برخاسته است . این فرودگاه به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود که سامانه‌ی اتوبوسرانی درون فرودگاه، مسافران را بین این دو بخش جابجا می‌کند. فرودگاه شرمتیه‌وو دارای شش ترمینال است که در ادامه  ی مطلب« فرودگاه شرمتیووی روسیه در یک نگاه »معرفی می‌شوند.

ترمینال های شمالی

 

ترمینال A

در سال ۲۰۱۲ در سمت شرقی ترمینال B افتتاح شد و بیشتر به منظور خدمات برای هواپیما های تجاری و خصوصی مورد استفاده قرار گرفت.

ترمینال B

به صورت عمده به پروازهای ارزان قیمت دراین فرودگاه می پردازد. این ترمینال دارای ۶۴ ایستگاه هواپیما و ۸ ایستگاه مورد استفاده برای تعمیر و نگهداری هواپیما  است که به ایرفلوت اختصاص داده شده است. این ترمینال به دو ساختمان تقسیم شده است: سالن ورودی و خروجی. ترمینال B به خاطر معماری منحصر به فرد و غیر معمولی که دارد شبیه به یک دروازه و یا یک سفینه ی فضایی است. طراحی این ترمینال توسط تیم معماران  G Elkin Yu Kryukov  مدیریت شده است.

 

ترمینال C

برای دولت روسیه، به صورت تخمینی ۸۷.۷ میلیون دلار هزینه در بر داشت. فضای اضافی این ترمینال از  فضاهای عمومی این فرودگاه گرفته شده است. ظرفیت آن برابر با پذیرش  ۵ میلیون مسافر در سال است.

ترمینال های جنوبی

فرودگاه شرمتیووی روسیه در یک نگاه

ترمینال D

در نوامبر ۲۰۰۹ افتتاح شد و در مجاورت Terminal F قرار دارد. این ترمینال هاب ایر فلوت  و شرکای اسکای تیم می باشد و در سال  ظرفیت ۱۲ میلیون مسافر را دارد. این ترمینال بسیار زیبا است و در آن طراحی های بسیار چشم نوازی وجود دارد.

ترمینال E

در سال ۲۰۱۰ به عنوان یک پروژه جهت توسعه دادن ظرفیت اتصالات پایانه های D و F ساخته و افتتاح شد. ساخت این ترمینال اجازه ی توسعه ی ترمینال های D و F و همچنین ایستگاه راه آهن را به ترمینال های بخش جنوبی داد.

راه های دسترسی به ترمینال شرمینوو

در این قسمت از مطلب«  فرودگاه شرمتیووی روسیه در یک نگاه»  به بررسی راه های دسترسی به این فرودگاه می پردازیم.

قطار:

همانطور که بالاتر هم گفتیم، ایستگاه های آئرو اکسپرس دراین فرودگاه وجود دارند. به جز این شرکت، راشن ریل ویز نیز در این فرودگاه ایستگاه دارد.

اتوبوس:

با خط ۸۱۷ و ۸۵۱  اتوبوس های مسکو از فرودگاه می توانید به مرکز شهر مسکو بروید.

تاکسی:

همانند تمام شهرهای پر جمعیت دنیا و فرودگاه های شلوغ و پر رفت و آمد این فرودگاه نیز تاکسی های فراوانی دارد. که راحت هستند اما کرایه ی گرانی دارند.

امکانات فرودگاه بین المللی شرمتیوو

فرودگاه شرمتیووی روسیه در یک نگاه

  • در همه جای این فرودگاه وای فای پر سرعت در دسترس است.
  • صندلی های این فرودگاه برای استراحت مناسب اند اما به عقیده ی خیلی از افراد برای خوابیدن خوب نیست.
  • اگر قصد دارید در این فرودگاه بمانید، به همراه خود پتوی مسافرتی و چشم بند ببرید زیرا این فرودگاه سرد و روشن است

د ر این فرودگاه به راحتی نمی توانید مکانی برای شارژتلفن همراه خود بیابید بنابراین بهترین کار این است که قبل از سفر مخصوصا با سفرهای اکونومی، به عضویت مخصوص سالن دربیایید و از امکاناتی همچون حمام هم نیز استفاده نمایید.

  • در این فرودگاه اجاره ی اتومبیل نیز امکان پذیر است.
  • اتاق مادر و فرزند در اختیار مادران نیز می باشد.

فرودگاه شرمتیه‌وو مهم‌ترین و یکی از بزرگترین فرودگاه های مسکو است که قطب اصلی خطوط هوایی زیر بحساب می‌آید:

  • Aeroflot
  • Nordwind
  • Royal Flight

 

گفتنی است این فرودگاه یکی از بزرگترین فرودگاه‌ های جهان و بزرگترین فرودگاه مسکو است که آمار و رکوردهای جالب و عجیبی در تعداد پروازها و جابجایی مسافران بنام خود ثبت کرده است. نام اصلی این فرودگاه “الکساندر پوشکین شِره‌مِتیه‌وو اینترنشنال ایرپورت” است . که از سوی سازمان جهانی حمل و نقل هوایی به اختصار SVO؛ نامیده می‌شود.

اگر قصد دارید سفر دارید ، هتل متل می تواند برای شما سفر ارزانی را فراهم کند. با مراجعه به سایت هتل متل می توانید ارزان ترین بلیط هواپیما و رزو هتل را در اختیار داشته باشید.

برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما کلیک کنید

دکمه بازگشت به بالا