فیلبند یا بام مازندران

آشنایی با فیلبند در استان مازندران

فیلبند یا بام مازندران- مجله ی هتل متل

برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما کلیک کنید

همه ما در کودکی برای یک بار هم که شده آرزوی راه رفتن روی ابرها را داشته ایم.قدم گذاشتن روی تکه های ابر سفید که می تواند ما را به هر جایی که بخواهیم برساند. فیلبند یکی از مکان هایی است که این رویای شیرین را تا حدی به واقعیت نزدیک می کند.

روستای فیلبند در مناطق شمال شرقی استان مازندران قراردارد.. فیلبند، آخرین روستای جنگل چلاواست. موقعیت مکانی روستا در ارتفاعات کوهپایه‌ای کوهستان‌های جنگل است.

نوشته های مشابه

ارتفاع این روستا از سطح دریا باعث شده که پدیده‌ای به نام اقیانوس ابر در روستا اتفاق بیفتد. با رفتن به این روستا، به منطقه‌ای سرسبز وارد می‌شوید که در ابرهای فراوان غرق شده است و چشم‌اندازی مرموز و خیال‌انگیز دارد.

همچنین روستای فیلبند به‌شدت مناسب کوهنوردی و مورد علاقه کوهنوردانی است که به‌راحتی می‌توانند ارتفاعات فیلبند را تا بالای ابر‌ها بالا بروند. در‌واقع اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم می‌توانند تا ارتفاع ۲۳۰۰ متر از سطح دریا بالا بروند و به همین علت هم هست که به روستای فیلبند بام مازندران می‌گویند، چون بلندترین و مرتفع‌ترین نقطه این استان است. اگر میخواهید با این منطقه ی  ییلاقی خوش آب و هوا بیشتر آشنا شوید تا انتهای مقاله ی «فیلبند یا بام مازندران» با ما همراه باشید.

فیلبند یعنی چه؟ و چرا به بام مازندران فیلبند می‌گویند؟

فیلبند یا بام مازندران

در‌واقع نام اصلی این روستا فِلبَند است؛ و در گویش مازندرانی «فِل» به معنای خستگی و «بَند» هم به معنای بندآمدن و نتوانستن است. خیلی جالب است که چطور این دو کلمه در کنار هم می‌توانند خستگی از بالا رفتن از ارتفاعات فیلبند را به ذهن تداعی کنند و انگار که اهالی این روستا هم آنقدر این خستگی را حس می‌کردند  و رفت‌و‌آمد برایشان دشوار بوده که باعث شده اینطور اسمش را نامگذاری کنند!

در کنار یکدیگر، معنی نام این روستا این است که از شدت خستگی، توان ادامه دادن نداشته باشید. این نام به زمان‌های گذشته برمی‌گردد. زمانی که مردم، برای رسیدن به این روستا، مجبور بودند از مسیرهای خاکی و پرشیب عبور کنند که از کوهستان‌ها عبور می‌کرد. به علت ارتفاع فیلبند از سطح دریا،‌ مسیر رسیدن به آن نیز، بسیار دشوار و طاقت‌فرسا بوده است.

اما نگران نباشید. برای رسیدن به روستا، مجبور نیستید از مسیرهای روستایی و جاده‌های خاکی صعب‌العبور رد شوید و جاده‌ای آسفالته و مستقیم به سمت روستا وجود دارد. اگرچه برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی، همچنان رفتن به روستا، از طریق را‌ه‌های روستایی امکان‌‌پذیر است.

آب وهوای فیلبند

فیلبند روستایی است که در ارتفاعات قرار گرفته، دلیل این همه مه و دریای ابر هم اطراف این روستا به همین خاطر است که هم رطوبت هوا بالاست و هم نسبتا سرد و خنک است و به شکل ابر در‌آمده‌اند.

یکی از چالش هاو دغدغه ی همیشگی گردشگران این است که می خواهند بهترین زمان وبهترین  فصل را برای سفر به یک مکان خاص انتخاب کنند.

در مورد فیلبند هم این دغدغه برای مسافران وجود دارد.پس در این قسمت از مقاله ی «فیلبند یا  بام مازندران» به بررسی این مکان شگفت انگیز در فصول مختلف سال می پردازیم.

پاییز و زمستان

اول با فصول سرد سال شروع می‌کنیم. شکی نیست که طبیعت روستای فیلبند شمال و اقیانوس ابر آن در پاییز و زمستان، بسیار دیدنی و جذاب می‌شوند؛ اما امکان سفر به این روستا در این فصول وجود ندارد. بارندگی‌ بسیار برف و باران در این فصل‌ها باعث می‌شود که مسیر رسیدن به روستا، بسیار لغزنده و خطرناک شود و امکان سقوط به دره وجود دارد.

به همین دلیل، مسیر از جاده هراز تا روستا، در این فصول بسته است. از طرفی دیگر سرمای بیش از حد هوا در این فصل‌ها، باعث می‌شود که خود مردم محلی نیز به مکان‌های دیگری بروند.

بهار

فیلبند یا بام مازندران

در فصل بهار اما سرمای هوا می‌شکند، رودخانه‌ها و جویبارها جاری می‌شوند و درختان روستا نیز دوباره رخت سبز بر تن می‌کنند. در این فصل نمی‌توان گفت که روستا دقیقاً‌ چه آب و هوایی دارد و همین نکته، باعث جذاب‌تر شدن این مکان می‌شود.

اگر در فصل بهار به فیلبند می‌روید، هم لباس گرم و هم‌لباس‌های خنک همراه خود ببرید؛ چون آب و هوای روستا قرار است حسابی شما را غافل‌گیر کند. در  بهار، ممکن است در یک روز، هم باران بیاید، هم هوا به‌شدت آفتابی شود و یا حتی سرعت وزش باد خیلی زیاد شود.

تابستان

در فصل تابستان، هوای روستا به بهترین و پایدارترین حالت خود می‌رسد و بهترین زمان سفر به فیلبند است. در تابستان، آب و هوا خنک و معتدل است. غلظت ابرهای روستا کمی کمتر است؛ اما کافی است صبح‌ها زود  از خواب بیدار شوید تا بتوانید چشم‌اندازی از اقیانوس ابر فرورفته در سکوت و آرامش را مشاهده کنید.

دیدنی ها و جاذبه های فیلبند یا بام مازندران

 

قل اندوار

اندوار یکی از روستاهای نزدیک به روستای فیلبند است. تمام مسیر سخت و خطرناکی که از تهران تا فیلبند طی کرده‌اید را فراموش کنید. در رفتن از فیلبند به اندوار، مسیری خطرناک‌تر در پیش روی شما است. مسیر خطرناک رسیدن به این روستا مانع پیشرفت و زندگی مردم در آن نشده است.

این روستا به دلیل داشتن طبیعتی خوب و خاکی مناسب، کشاورزی گسترده‌ای دارد. در این روستا می‌توانید زمین‌های کشاورزی میوه‌هایی مانند گیلاس، آلبالو، زردآلو و آلوچه را ببینید.

ارتفاع این روستا از ارتفاع فیلبند هم بیشتر است؛ بنابراین مناظر آن نیز جذاب‌تر و دیدنی‌تر هستند. در اندوار می‌توانید روی تکه سنگی بنشینید و مناظر سرسبز زیر پایتان را تماشا کنید، در حالی که هم‌زمان، طعم بهشتی میوه‌های روستایی را زیر زبانتان مزه مزه می‌کنید.

جنگل چلاوفیلبند یا بام مازندران

روستای فیلبند، آخرین روستای جنگل چلاو است و از این روستا می‌توانید به این جنگل عجیب، دسترسی داشته باشید. چلاو، جزو جنگل‌های هیرکانی شمال ایران به‌حساب می‌آید. این موضوع به این معنی است که این جنگل،‌ قدمتی بسیار طولانی دارد و از نظر پوشش گیاهی و جانوری، بسیار غنی است.

راه رفتن در جنگل چلاو به‌تنهایی می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد؛ چراکه شما پا به جنگلی می‌گذارید که مناظری رؤیایی در آن در انتظار شما هستند. این مناظر وقتی رازآلودتر می‌شوند که در اواخر شهریورماه و در هنگام گاوبانگی به جنگل بروید.

چشمه لار

چشمه‌های زیادی در روستای فیلبند مازندران وجود دارند که جزو جاهای دیدنی فیلبند نیز به حساب می‌آیند اما چشمه لار از آن دسته چشمه‌هایی است که ارزش یک‌بار دیدن را دارد.

آب جاری در چشمه لار، معدنی است و خاصیت درمانی دارد؛ مثلا برای درد‌های کلیوی خیلی مفید است. از مواد معدنی موجود داخل آب این چشمه که استخوان‌های بدن را تقویت می‌کند، فلوئور است. تصور کنید محلی‌ها و مردم روستای فیلبند وقتی از آب این چشمه سال‌های سال نوشیده‌اند چقدر سلامت و قوی هستند!

موسم گاوبانگی در فیلبند

اگر در اواخر شهریورماه و همراه با یک محیط بان آشنا به جنگل، به روستای فیلبند مازندران و جنگل چلاو آن بروید، هنگام راه رفتن در جنگل، صداهایی عجیب و در عین حال زیبا به گوشتان می‌رسد. موسم گاوبانگی که مازندرانی‌ها به آن، گوگوره، می‌گویند، زمان جفت‌گیری مارال‌ها یا همان گوزن‌های قرمز شمالی است.

در این زمان، گوزن‌های نر برای جلب توجه گوزن‌های ماده، صداهای از خود تولید می‌کنند تا بتوانند جفتی مناسب برای خود پیدا کنند.

روستای سنگچال

روستای سنگچال در نزدیکی روستای فیلبند، همان جایی است که می‌توانید سبک زندگی سنتی را با تمام جزئیات آن مشاهده کنید. جایی که مردم آن به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و زنان نیز سنت تهیه و دوخت صنایع‌دستی متنوع را از یاد نبرده‌اند.

وقتی به ارتفاعات این روستا بروید، زیر پایتان، کلبه‌های چوبی متعددی را خواهید دید که در سرتاسر آن قرار گرفته‌اند. سقف‌های شیروانی این کلبه‌ها به رنگ‌های مختلف هستند و این کلبه‌ها در کنار درختانی که لابه‌لای آن‌ها رشده کرده‌اند، منظره‌ای رنگارنگ و زیبا برای شما می‌سازد.

پوشش گیاهی و حیوانات بومی روستای فیلبند

فیلبند یا بام مازندران

قرار گرفتن روستای فیلبند در کنار جنگل چلاو که جزو جنگل‌های هیرکانی و قدیمی است، باعث شده که گونه‌های گیاهی متنوعی در این روستا پیدا شوند. جنگل‌های هیرکانی شمال ایران جزو جنگل‌های باستانی و بسیار ارزشمند کشور به‌حساب می‌آیند که زیستگاه گونه‌های گیاهی و جانوری فراوانی هستند.

وجود این جنگل‌ها در روستای فیلبند و از طرف دیگر، آب و هوای مساعد روستا به دلیل قرار گرفتن میان کوه البرز و دریای خزر، باعث شده که محیط روستا، محیط بسیار مناسبی برای رشد جانوران اهلی و وحشی فراوانی باشد.

حیوانات بومی این روستا را پلنگ، خرس، گرگ، شغال، راسو، خارپشت، شوکا، گاومیش، گراز، خرگوش و پرندگانی مانند قرقاول، شاهین، تشکیل می‌دهند.

گاهی در روستا، گونه‌های جانوری در حال انقراض نیز مشاهده می‌شوند. در طبیعت روستا که نیز راه بروید، درختانی مانند افرا، کندس، ممرز، ولیک و درختان متنوع دیگر را مشاهده خواهید کرد.

از نکات مهم هنگام سفر به روستای فیلبند این است که به دلیل بکر بودن طبیعت آن، رفتارهای پرخطر در طبیعت نداشته باشید و حواستان به آسیب‌پذیر بودن جنگل‌های آن باشد.

وسایل مورد نیاز برای سفر به فیلبند

  • لباس بارانی و گرم: فیلبند، آب و هوای مشخص و ثابتی ندارد. ممکن است در طول یک روز، بارندگی داشته باشد و روز بعد، هوا کاملاً صاف و آفتابی باشد. برای اینکه در طول گردش‌های خود، بارندگی ناگهانی شما را غافلگیر و مجبور به بازگشت به خانه نکند،‌ بارانی مناسب و گرم به همراه داشته باشید. از طرفی، شب‌ها، هوای روستا سرد می‌شود و داشتن یک دست لباس گرم، ضروری است.
  • کفش مناسب کوهستان: طبیعت‌گردی در روستای فیلبند نیازمند این است که از ارتفاعات بالا بروید و فعالیت‌‌های سبک کوهنوردی انجام دهید. برای سادگی راه رفتن در روستا، کفشی مناسب برای کوهنوردی و ساق‌دار به همراه داشته باشید تا از فرو رفتن در گل و آب، در امان باشید.
  • کرم ضدآفتاب
  • کلاه و عینک
  • وسایل مورد نیاز برای کمپینگ: اقامت در روستای فیلبند به‌صورت کمپینگ هم امکان‌پذیر است به شرطی که وسایل لازم را به همراه داشته باشید. برای کمپینگ در روستایی که فروشگاه‌های فراوانی ندارد و آب و هوای آن نیز، ثابت نیست، باید وسایل بسیاری با خود به همراه ببرید. ضروری‌ترین وسیله‌ها، چادر، کیسه خواب، خوراکی‌، اجاق مسافرتی، نقشه و کوله‌پشتی است.

 اقامت در فیلبند یا بام مازندان

برای اقامت در داخل فیلبند، هتل یا اقامتگاه مخصوصی وجود ندارد و شما می‌توانید برای اقامت خانه‌های محلی را اجاره کنید اما حواستان باشد که ممکن است در مواقعی از سال که گردشگر در آن‌جا زیاد است ممکن است خیلی سخت‌تر بتوانید جایی برای ماندن پیدا کنید، مگر آن‌که اهل کمپ کردن و در طبیعت گذراندن باشید اما حتما لباس گرم داشته باشید چرا که حتی شب‌های تابستانی فیلبند نیز سرد و خنک است.

علاوه‌ بر تمامی این گزینه‌ها، یعنی اجاره کردن خانه‌های محلی و بوم‌گردی و کمپینگ در طبیعت، یک تکیه معروف در فیلبند وجود دارد به نام «تکیه غرب» که می‌توانید از متصدی آن یک اتاق اجاره کنید و شب را آن‌جا سپری کنید. امکانات اتاق‌های این تکیه معمولا محدود است و مانند خانه‌های قدیمی روستا با یک چراغ علاء‌الدین و گرد‌سوز فضا را گرم می‌کند. سرویس بهداشتی نیز مشترک است و در حیاط قرار دارد.

اگر می خواهید یک سفر ارزان تجربه کنید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید. در هتل متل شما می توانید با مقایسه قیمت  بلیط ها و هتل ها ارزان ترین بلیط هواپیما و مقرون به صرفه ترین رزو هتل را در اختیار داشته باشید.

برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما کلیک کنید

دکمه بازگشت به بالا