قلعه ی هزار پله

آشنایی با قلعه رودخان

قلعه ی هزار پله- مجله ی هتل متل

قلعه رودخان گیلان یا همان قلعه رودخان فومن، یکی از مستحکم‌ترین دژهای ایران در دل جنگل است که در طول تاریخ، هیچ دشمنی نتوانسته رنگ داخل دیوارها را ببیند. ماجرای ما یک قلعه سنگی با برج و باروهایی است که سر به فلک کشیده‌اند، درست روی قله کوه که حالا بعد از صدها جز شگفتی چیزی برای بازدیدکنندگان باقی نگذاشته است. اگر می خواهید با تاریخچه و قسمت های مختلف این قلعه بیشتر آشنا شوید، تا انتهای مقاله ی « قلعه ی هزارپله» با ما همرا باشید.

قلعه هزار پله

نوشته های مشابه

بهترین زمان بازدید از قلعه رودخان گیلان

اگر بخواهم قلعه رودخان فومن را در فصول مختلف سال بررسی کنم، به شما پیشنهاد می‌کنم فصل بهار یا پاییز را انتخاب کنید. در بهار، سرسبزی جنگل و هوای مطلوب بهاری پذیرای گردشگران خواهد بود. در پاییز هم رنگ و لعاب رنگ‌های پاییزی جنگل به دل تصویر قلعه سنگی حسابی می‌نشیند

تابستان هوای جنگل نسبت به بقیه ی بخش‌های گیلان بهتر است و گردشگران زیادی برای بازدید از قلعه به این شهر سفر می‌کنند اما حتما رطوبت زیاد هوا را در نظر داشته باشید.
تمام این حرف‌ها به این معنی نیست که در زمستان نمی‌توانید از قلعه رودخان بازدید کنید. واقعیت این است که برف، باران و شرایط آب‌و هوایی شرایط جاده و بازدید را سخت خواهد کرد. قطعا زیبایی نشستن برف روی برج و باروی قلعه دیدن دارد اما آب‌وهوای خطرناک را نیز باید در نظر گرفت. پس در مطلب قلعهی هزار پله به شما پیشنهاد می کنیم که حتما در فصل بهار یا پاییز به دیدن این قلعه بروید.

بهترین مسیر دسترسی به قلعه رودخان

تنها مسیر برای دسترسی به قلعه رودخان فومن است. ابتدا باید خود را به فومن برسانید، بعد به سمت جاده روستای قلعه رودخان حرکت کنید. فاصله فومن تا قلعه رودخان حدودا ۲۵ کیلومتر است که تقریبا ۴۰ دقیقه زمان می‌برد. در مسیر خود از روستاهای مختلفی از جمله روستای گشت، کرد محله، گوراب پس و… رد خواهید شد و در نهایت به روستای قلعه رودخان می‌رسید. پس از گذشتن از حیدرآلات، پارکینگ این بنای تاریخی را در پای کوه می‌بینید.

از این‌جا به بعد باید مسیر را پیاده‌ طی کنید تا به پای کوه برسید و پله‌های قلعه را طی کنید. دسترسی به قلعه رودخان با آن همه زیبایی نیاز به تلاش و آمادگی بدنی دارد.

قلعه رودخان چند پله دارد؟

پله‌های قلعه رودخان طی کاوش‌های باستان‌شناسی در کناره‌های برج‌ها و دیوار قلعه از زیر خاک سر بیرون آوردند که تعداد آن حدود ۹۳۵ پله است. با توجه به این تعداد، اسم قلعه هزار پله که به این بنای تاریخی نسبت داده‌اند اصلا بیراه نیست و کاملا به‌جاست.

البته شما به عنوان بازدیدکننده، باید از پله‌هایی که برای گردشگران ساخته شده استفاده کنید. امیدوارم از شنیدن تعداد پله‌های تازه‌ساخت ناامید نشوید؛ همان‌طور که در تصاویر قلعه رودخان به چشم می‌خورد، برای رسیدن به این گنج دیدنی در ارتفاعات فومن، باید حدود ۱۶۰۰ پله طی کنید! فکر می‌کنم ارزشش را داشته باشد، باور کنید.

همه چیز درباره ی قلعه رودخان

قلعه هزار پله

در این قسمت از مقاله ی قلعه ی هزار پله  درباره ی تاریخچه ی این قلعه صحبت می کنیم.قلعه رودخان (Rudkhan Castle) در واقع دژی مستحکم است که در استان گیلان و در ۲۰ کیلومتری شهر فومن قرار دارد. برخی می گویند که قدمت این قلعه به دوره ی ساسانیان می رسد و گروهی دیگر تاریخ ساخت آن را منصوب به سلجوقیان می دانند.

به خاطر ارزش تاریخی، زیبایی های معماری و موقعیت قرار گیری بسیار جالبش، در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. قلعه رودخان دارای مساحتی برابر با ۲.۶ هکتار است و به این خاطر به آن رودخان می گویند که در بالا دست روستای رودخان قرار دارد. اگر تا به حال به قلعه رودخان رفته باشید، حتما دیوار بلند آن را دیده اید. طول این دیوار ۱۵۰۰ متر است و بر روی آن دقیقا ۶۵ برج و بارو قرار گرفته است. ارتفاع این قلعه از سطح دریا بین ۶۶۵ و نهایتا ۷۱۵ متر است.

درباره ی تاریخچه ی قلعه رودخان همانطور که اشاره کردیم، برخی زمان ساخت آن را در دوره ی ساسانیان  و برخی در دوره ی سلجوقیان ذکر کرده اند. به نظر می آید که فرضیه ی درست تر این است که این قلعه از قبل وجود داشته است و در دوره ی سلجوقیان مجددا احیا شده و مورد استفاده ی مبارزان این منطقه که به نام اسماعیلیان الموت معروف بوده اند، قرار گرفته  است. درباره ی نام قلعه رودخان باید بگوییم که نام محلی آن رُخان و یا رخون است. نام های دیگر این قلعه، سگسار و سگسال است.

ویژگی های قلعه رودخان

این منطقه دارای ۲ بخش به نام قوزخانه و ارگ در قسمت غربی است. از لحاظ قسمت شرقی و غربی این بنا باید بگوییم که در قسمت شرقی، زندان ها، آبریزگاه، وروری های دوازده گانه و حمام قرار دارد. در قسمت غربی نیز؛ آب انبار، سردخانه، چشمه، چندین قسمت مسکونی، ۴۰ برج دیده بانی، اتاق های ۸ ضلعی، شاه نشین، ارگ و برخی از نقاط دیگر قرار دارد. از ویژگی های دیوار قلعه رودخان این است که دور تمام این برج و باروها، حفره هایی وجود دارد که شیب دار هستند. کاربرد این قسمت ها، برای مواقع جنگی است و برای تیراندازی و ریختن مواد مذاب بر روی سر دشمنان تعبیه شده بوده اند.

نکته ی جالبی که درباره ی این منطقه وجود دارد این است که این دژ هیچ وقت اجازه ی ورود هیچ مهاجمی را به خود نداده است و تا به حال هیچ کسی نتوانسته است که آن را فتح کند. تعداد پله های این قلعه یکی از سوالاتی است که معمولا کسانی که قصد رفتن به آن را دارند درباره ی آن زیاد می پرسند. بگذارید تا جواب این سوال را اینگونه بدهیم که یکی از نام های قلعه رودخان، قلعه ی هزار پله است!  درباره ی زمینی که قلعه رودخان در آن قراردارد نیز باید بگوییم که بر اساس نظریه های زمین شناسی در این منطقه، ذخایر بسیار زیادی از آهن وجود دارد.

کتیبه معروف قلعه رودخان گیلان

همان‌طور که در بخش تاریخچه قلعه رودخان توضیح دادیم، زمان ساخت دقیق قلعه مشخص نیست اما در رابطه با مرمت بنا، کتیبه‌ای معروف در سردر ورودی قلعه وجود دارد که روی آن این اطلاعات حک شده است:

«این قلعه که به نام قلعه حسامی است. نخستین بار در سال ۹۱۸ تا سال ۹۲۱ هجری قمری به امر سلطان حسام‌الدین بن امیره دباج بن امیره علا الدین اسحقی تجدید بنا شد. این کتیبه را کمال‌الدین بن محمد گیلانی نوشت. عبارات آن از خان احمد شیروانی و تحریر آن از این حسین‌الخراسانی است.»

البته وقتی به قلعه رودخان سر زدید دنبال این کتیبه نگردید چون در حال حاضر این اثر ارزشمند تاریخی در موزه گنجینه رشت نگهداری می‌شود.

در مطلب قلعه ی هزار  پله با یکی از زیباترین قلعه های شمال ایران آشنا شدیم. اگر قصد سفر دارید و می خواهید سفر ارزانی داشته باشید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید. در هتل متل شما می توانید ارزان ترین بلیط هواپیما و رزو هتل را در اختیار داشته باشید.

دکمه بازگشت به بالا