متئورا بر فراز صخره ها

آشنایی با مجموعه صومعه های متئورا

متئورا بر فراز صخره ها- مجله هتل متل

متئورا  منطقه ایی در کشور یونان است که  مجموعه ایی از صومعه ها را در خود جای داده است. این پدیده منحصر به فرد جزو آثار جهانی یونسکو است و سالانه تعداد بسیار زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند.

متئورا Meteora  به معنی صخره های معلق در هوا است. متئورا بر فراز صخره ها بنا شده است و یکی از عجیب ترین نمونه های معماری است. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مجموعه‌های کلیسای ارتدکس کشور یونان به شمار می‌رود. در این مقاله با این جاذبه ی منحصر به فرد بیشتر آشنا خواهیم شد.

نوشته های مشابه

تاریخچه صومعه‌های متئورا

متئورا بر فراز صخره ها

اولین افرادی که درمعبد متئورا سکونت داشته‌اند، گروهی از راهبان بودند که در قرن نهم میلادی به این قله‌های باستانی صعود کردند. این افراد در حفره‌ها و شکاف‌های ایجاد‌شده میان صخره‌ها سکونت داشتند که بعضی از آنها در ارتفاعی بیشتر از 550 متر قرار گرفته بودند. در ابتدا، تنها گروهی کوچک به خلوت و گوشه‌نشینی در این مکان  می‌پرداختند  و فقط در روزهای یکشنبه و روزهای خاص برای عبادت و دعا به کلیسای کوچکی می‌رفتند که در پایین صخره‌ای معروف به نام دوپیانی قرار داشت.

حدود قرن یازدهم اما راهبان بیشتری در این منطقه ساکن شدند. در قرن 14  تصمیم گرفتند متئورا را بر فراز صخر ها بنا کنند. این صومعه‌ها را بر روی صخره‌های بزرگ و غول‌پیکر بنا کردند و  شاید این کار را به خاطر غیرممکن بودن آن انجام دادند.

در ابتدا در این غارها، یک دیوار سنگی برای مسدود کردن ورودی غار ساخته شد که شاید نخستین سازه شناخته شده دست بشر در این منطقه بود. بسیاری معتقند که این دیوار های سنگی  محافظی بود در برابر بادهای سرد این منطقه. به مرور بناهای دیگر صومعه نیز ساخته شد و راهبان از این غارها به درون صومعه‌ها منتقل شدند.

این صومعه ها حتی تا سال های اخیر هم به برق و آب دسترسی نداشتند. و راهب ها سختی زیادی را تحمل می کردند. زمانی که راهبان در متئورا حضور داشتند،  فضای آنجا آن‌ها را از هرگونه تمدن به دور نگه می داشت. در اولین روزهای تاسیس صومعه، آن‌ها از تور یا سبد برای انتقال وسایل به بالا و پایین صخره‌ها استفاده می‌کردند. اجساد آن‌ها بعد از مرگ در همان صومعه باقی ‌می‌ماند؛ جایی که اکنون جمجمه‌های آن‌ها باقی مانده است.

صومعه‌های متئورا شهر صومعه‌ها

متئورا بر فراز صخره ها

متئورون

بزرگ‌ترین صومعه متئورا که با نام متئورون شناخته می‌شود  در قرن چهاردهم پس از میلاد توسط راهبی در کوه آتوس تأسیس شد. این صومعه قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین (615 متر بالاتر از سطح دریا) صومعه این شهر تاریخی و توریستی است. در داخل کلیسا، مجسمه‌ها و نقاشی‌های دیواری بسیار زیبایی وجود دارد که به قرون 14 تا 16 میلادی بازمی‌گردد. یک موزه بسیار زیبا نیز برای بازدید عموم وجود دارد. در آشپزخانه، سرداب‌های نوشیدنی و در ضریح صومعه، آثاری از استخوان‌های ساکنان قدیمی  وجود دارد.

تثلیث مقدس

تثلیث مقدس دیگر صومعه معروف متئورا شهر صومعه‌ها است که بیشتر به خاطر فیلم جیمز باند «فقط به خاطر چشمان تو»  شناخته‌شده است. این صومعه در قرن چهاردهم ساخته شد و دسترسی به صومعه تا سال 1925 فقط از طریق نردبانی طنابی میسر بود.

این صومعه در میانه جنگ جهانی دوم غارت شد و تمام گنجینه‌های آن به تصاحب آلمانی‌ها درآمد. اما برخی از نقاشی‌های دیواری مربوط به قرن‌های 17 و 18 و یک کتاب انجیل جلد نقره‌ای چاپ‌شده در سال 1539 از غارت مصون مانده‌اند و ارزش دیدن دارند.

روسانو

صومعه روسانو که در قرن شانزدهم تأسیس شد، محل سکونت راهبه‌ها است. این عبادتگاه بر روی صخره‌ای کم ارتفاع قرار دارد و با پل به‌راحتی قابل‌دسترسی است. چند نقاشی دیواری زیبا برای دیدن در داخل صومعه وجود دارد.

صومعه روسانو یک مجموعه ای است، که در دهه 3 قرن شانزدهم به شکل اصلی خود رسید. از پنجره های آن می توانید به مناظر زیبا و دلنشینش نگاهی بیندازید در این کلیسا برای رسیدن به آن باید روی جعبه ای که روی طنابی قرار دارد و از روی دره ها می گذرد، بنشینید و از بالای دره های بلند رد شوید.

سنت نیکولاس آناپافساس

صومعه سنت نیکولاس آناپافساس در اوایل قرن چهاردهم تأسیس شد  و به خاطر نقاشی‌های دیواری نقاش یونانی تئوفان استرلیتزیاس مشهور است. امروزه تنها یک راهب در این صومعه زندگی می‌کند.

وارلام

وارلام، دیگر صومعه متئورا شهر صومعه ها در سال 1350 میلادی توسط راهبی به نام وارلام تأسیس شد. او تنها کسی بود که روی صخره زندگی می‌کرد. بنابراین پس از مرگ او صومعه متروکه شد تا اینکه در سال 1517 دو راهب ثروتمند از ایوانینا از صخره بالا رفته و صومعه را بازگشایی کردند. جالب است که مدت 20 سال طول کشید تا تمام مصالح را با استفاده از طناب و سبد جمع کنند و فقط 20 روز طول کشید تا ساخت‌وساز را به پایان برسانند.  در داخل صومعه، نقاشی‌های دیواری زیبا، موزه‌ای با اشیاء کلیسایی و همچنین یک مخزن آب چشمگیر وجود دارد که در گذشته 12 هزار لیتر آب باران را در خود جای می‌داده است.

سنت استیفن

صومعه سنت استیفن در سال 1400 پس از میلاد تأسیس شد و تنها صومعه‌ای است که از شهر کالامپاکا قابل‌مشاهده است. راهب‌ها نیز در آن زندگی می‌کنند و دسترسی به آن بسیار آسان است. تعدادی نقاشی دیواری زیبا و یک موزه کوچک با اشیاء مذهبی در آن وجود دارد.

 متئورا و جنگ‌جهانی دوم

در طول جنگ‌جهانی دوم متئورا بمباران شد و بسیاری از ساختمان‌هایش آسیب دیدند. اندک راهبان باقی‌مانده توان دفاع از شهر را در برابر نیروهای آلمانی و ایتالیایی نداشتند. سربازان آثار هنری را  از صومعه‌ها  دزدیدند و شهر را غارت کردند. پس از تخریب، جمعیت اطراف شهر کار بازسازی صومعه‌ها را انجام دادند و امروزه به‌عنوان صومعه و کلیسای مقدس ارتدکس‌های یونانی شناخته می‌شود.

چگونگی دسترسی به متئورا

متئورا بر فراز صخره ها

در دهه ۱۹۲۰، برای دسترسی و انتقال راحت‌تر به صومعه‌های متئورا، پیشرفت‌هایی صورت گرفت. پله‌هایی در داخل صخره‌ها ساخته شد تا توریست‌ها و زائران مذهبی بتوانند به‌راحتی به معابد بروند. همچنین پل‌هایی به زمین‌های هموار مجاور کشیده شدند. در حال حاضر بالابر دستی، بخش های مختلف صومعه‌های متئورا را به‌هم متصل می‌کند تا هزاران توریستی که هرساله برای بازدید می‌آیند، جابه‌جایی آسانی را تجربه کنند.

گفتنی است تعداد  این صومعه ها در گذشته 30 عدد بود اما در حال حاضر 6 صومعه در معرض بازدید عموم قرار دارد.

متئورا بر فراز صخره ها  به عنوان بنایی شگفت انگیز در سال 1988 در لیست یونسکو ثبت شد و به یکی از  قدیمی ترین و با اهمیت‌ترین صومعه‌ها  تبدیل شد.

در این مقاله شما را با یکی از شگفت انگیز ترین بناهای تاریخی در کشور یونان آشنا کردیم.

اگر می خواهید سفر ارزان را تجربه کنید می توانید با مراجعه به وب سایت هتل متل  و مقایسه قیمت بلیط های هواپیما ، مناسب ترین انتخاب را انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا