مشارکت شیطان در ساخت یک پل

آشنایی با پل شیطان در بلغارستان

 

مشارکت شیطان در ساخت یک پل- مجله ی هتل متل

اگر به افسانه‌های قرون‌ وسطایی علاقه  داشته باشید، پس بی‌شک از حضور ردپای شیطان در ساخت شماری از آثار معماری در گوشه و کنار قاره‌‌ی اروپا ،چندان حیرت نخواهید کرد.

نوشته های مشابه

در سرتاسر این قاره زیبا ، پل‌هایی وجود دارد که به «پل شیطان» معروف هستد.

داستان مشارکت شیطان در ساخت این پل ها به این نحو است که یا پای معامله ایی با شیطان  در میان است یا به نحوی از میل شیطان برای تسخیر روح افرادی که از روی پل عبور می کنند، حکایت دارد.

وقتی اسم شیطان به میان می‌آید، ناخودآگاه به‌دنبال نشانی اهریمنی، داستان‌های ترسناک، تسخیر شدگی و بناهایی با ظاهر ناخوشایند می‌گردیم.

اما واقعیت این است که بسیاری از این سازه‌ها نه‌تنها زشت و بدمنظر نیستند، بلکه اغلب چشم‌انداز رویایی، دلفریب و مسحورکننده را رقم زده‌اند.

در واقع شاید این زیبایی، شکوه و این ظاهر متمایز و برجسته است که باعث شده که مردم  به‌دنبال عاملی ماورایی برای ساخت آن‌ها باشند. معماری این سازه ها به حدی شگفت انگیز است که این احساس را در بیننده ایجاد می شود که گویی ساخت  این سازه‌ها توسط نیروهایی مافوق قدرت بشر صورت گرفته.

پل های متعلق به شیطان در سراسر قاره اروپا

پُل‌های شیطان قاره ی اروپا  تعدادشان بیش از ۳۰ عدد است. بیشتر این پُل‌ها سنگی هستند و از آرک در معماری آن‌ها استفاده شده‌است (به‌همراه عمارت یا اتاقک‌هایی در میان یا بر فرازشان) .

معمولاً نکات فنی قابل توجهی در ساختار آن‌ها وجود دارد. در برخی روایات محلی زمان ساخت این سازه‌ها را به اشتباه به دوران روم باستان نسبت می‌دهند، اما در واقع آن‌ها متعلق به سده‌های میانه هستند و مابین سال‌های ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ میلادی بنا شده‌اند.

معرفی پل دیاوولسکی وست( پل شیطان بلغارستان)

دیاولسکی موست را بیشتر با نام پل شیطان می‌شناسند که یکی از جاهای دیدنی بلغارستان است و در روستای آردینو واقع شده است. این پل در زمان اوتامان ساخته شده . به همین دلیل است که به پل بالکان دیگری نیز شباهت دارد که نام آن استاری موست است و در موستار قرار دارد.

‏‏‏پل شیطان بلغارستان یک پل  سنگی قوسی  شکل به روی رودخانه آردا است که در فاصله 10 کیلومتری از شهر آردینو در بلغارستان قرار دارد. این پل ‏در سالهای 1515 تا 1518 ا ساخته شد . اگرچه این پل ‏همچنان قابل تردد است اما افراد کمی از آن بازدید می کنند. چرا که دسترسی به آن کار آسانی نیست.

شاید دلیل آن باریک بودن پل و یا داستان های افسانه ای پشت آن باشد. ‏

این سازه 56 متری که بر روی بقایای یک پل رومی قرار دارد ، پیوندی بین منطقه دریای اژه و دره تراکیای شمالی برقرار کرده است.

عرض پل 3.5 متر و ارتفاع آن 11.5 متر است ، بنابراین شاید برای افرادی که از بلندی هراس دارند کمی ترسناک باشد.

افسانه هایی درباره ی پل شیطان

‏برخی از محلی های این منطقه داستان هایی را درباره این پل نقل می کنند .

یکی از افسانه ها می گوید حین ساخت این پل، همسر سازنده آن از دنیا می رود و روح او به عنوان شبه به بخشی از این پل تبدیل می شود.

بنابراین اگر  شب هنگام به بازدید ‏از این پل بروید روح او را در محوطه خواهید دید. یکی دیگر از داستان ها خبر از ظاهر شدن ردپای شیطان در روی صخره ها ‏می دهد.

برخی از مردم هم  ادعا می کنند که شما می توانید چهره ی شیطان را  بین ساعت 11 صبح تا هنگام ظهر درآب ببینید.

دلیل دیگری که مردم این پل را پل شیطان می نامند این است که ؛ تصویر این پل وقتی درون آب زیر آن آینه می شود شباهتی به چهره های ترسناک دارد. بنابراین  بومیان نام آن را شیطان خطاب می کنند.

در واقع  اگر در روزی آفتابی بر بالای پل شیطان بلغارستان بایستید، تصویر حفره ها و نیم دایره های پل با خود پل، دایره های کاملی را تشکیل می دهد. حال اگر سرتان را به طور تناوبی تکان دهید و کمی هم قوه تخیل تان را به کار اندازید، کم کم شاخ ها، چشم ها و کل صورت شیطان را خواهید دید.

هر چند همه ی  این داستان ها افسانه های ساختگی هستند اما بسیاری دوست دارند خودشان حضور روی پل را تجربه کنند  و از ساختگی بودن این افسانه ها مطمئن شوند.  هر چند مسیر دسترسی  به این پل کمی دشوار است.

گذشته از افسانه ها و داستان هایی که در مورد این پل نقل می شود. پل شیطان بلغارستان، پلی به شدت دیدنی و خوش منظره است.

این پل سنگی روی بستری از صخره‌های کناری رودخانه قرار دارد و گرداگردش را تپه‌های مرتفعی احاطه کرده است که به‌ویژه در فصل پاییز و با تغییر رنگ سبزی برگ‌های درختان به رنگ‌های پاییزی همچون قرمز و زرد و نارنجی، چشم‌انداز به مراتب دلفریب و رویایی‌تر را خلق می‌کند.

مناظر اطراف پل شیطان

روستای آردینو از زیباترین روستاهای بلغارستان ، نزدیک ترین روستا به این پل است.

رود خانه ی« آردا » که پل شیطان به روی آن قرار دارد ؛با گذشت سالیان متمادی هنوز هم جریان خود را حفظ کرده و به زیبایی تمام بازتاب‌دهنده‌ی نمای جالب و شگفت‌انگیز این پل است.

چگونه به پل شیطان بلغارستان برویم؟

دتسرسی به این پل خیل آسان نیست. باید اتومبیلی را کرایه کنید و سه ساعت از نزدیک‌ترین شهر بزرگ یعنی همان پلودیو در راه باشید. هرچند که اگر به عکاسی، مقاصد گردشگری عجیب و ماجراجویانه علاقه‌مند باشید، طی کردن این مسیر طول و دراز ارزشش را دارد.

البته به یاد داشته باشید که به علت اینکه این پل کمی از شهر فاصله دارد ،دو کیلومتر مانده تا پل، دیگر آسفالت نیست .

بنابراین  اگر ماشین تان جیپ یا مدل های مشابه نیست، بهتر است پیاده به مسیرتان ادامه دهید.

در این مقاله شما را با یکی از شگفت انگیز ترین و در عین حال ترسناک ترین  جاذبه های گردشگری کشور بلغارستان آشنا کردیم.

پلی  که به اعتقاد اهالی شیطان در ساخت آن مشارکت دارد.

گفتنی است بلغارستان یکی از کشورهایی است که علیرغم حضورش در قاره اروپا برای ورود به آن نیاز به اخذ ویزای شینگن ندارد.

اگر قصد سفر  دارید برای داشتن سفر ارزان و تهیه بلیط هواپیما و رزو هتل با قیمت مناسب می توانید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید.

دکمه بازگشت به بالا