مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفر

انتخاب بهترین وسیله ی نقلیه برای سفر

مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفر-مجله ی هتل متل

سفر همیشه جز جدا نشدنی از زندگی بشر است. گسترش صنعت حمل و نقل به عنوان یکی از تاثیرگذارترین صنایع بر صنعت گردشگری سبب شده تا امروزه با کمترین زحمت بتوانیم به دورترین نقاط سفر کنیم. یکی از نکات مهم که قبل از هر سفر باید به آن فکر کنیم انتخاب مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفر است.

شاید پرسیدن این پرسش تا چندین سال پیش کار بی‌فایده‌ای بود چون تعداد گزینه‌های پیش روی ما بسیار محدود بودند و تنها در چند مورد خلاصه می‌شدند. اما امروزه با تنوع وسایل حمل و نقل عمومی و شخصی تعداد گزینه‌های سفر تنوع بسیار زیادی پیدا کرده است و همین امر سبب شده تا انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای سفر کاری پیچیده‌ای شود که نیاز به بررسی و تحقیق دارد.

نوشته های مشابه

گاهی با توجه به شرایط سفر مجبور به استفاده از وسیله نقلیه ی شخصی هستیم و گاهی ترجیح می دهیم از وسایل نقلیه  ی عمومی استفاده کنیم که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد.

در سراسر دنیا گزینه‌های زیادی برای سفر وجود دارد. انواع اتوبوس، قطارها، هواپیما، خودروهای شخصی، ون‌ها و کاروان‌ها و… همه و همه در جهت خدمت رسانی به مسافران و گردشگران فراهم شده‌اند. اما کدام یک از این گزینه‌ها برای ما مناسب‌ترین هستند؟

در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید تا در نهایت بتوانید مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفرتان را انتخاب کنید و سفر لذت بخشی را برای خود رقم بزنید.

انتخاب مناسب ترین وسیله ی نقلیه برا ی سفر

برای انتخاب وسیله ی نقلیه مناسب باید قبل از سفرمان به یکسری از نکات توجه کنیم :

 • مقصدتان کجاست؟مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفر

زمانی که مقصدتان را مشخص کردید ، مسافت شهر خود تا شهر مقصد را محاسبه کنید.میزان بنزین و هزینه‌ای که برای آن باید در نظر داشته باشید را بسنجید و این هزینه را با قیمت بلیط هواپیما  و همچنین بلیط اتوبوس و قطار مقایسه کنید. با احتساب اینکه در سفر با خودرو شخصی ممکن است در مسیر به شهرها و روستاهای اطراف نیز سفری کوتاه داشته باشید برآورد اولیه‌ای انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که از نظر هزینه‌ای کدام گزینه برای شما بهتر است.

 • چه بودجه ایی برای سفرتان در نظر گرفته اید؟

در هنگام برنامه‌ریزی سفر یکی از مواردی که پیش از هر مورد دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد بودجه‌ی سفر است. شاید شما به طور کلی هواپیما را برای سفر ترجیح دهید اما بودجه‌ی سفر شما  این اجازه را به شما ندهد.. در این شرایط شما باید در انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای سفرتان محدودیت‌های بودجه‌ای خود را لحاظ کنید و متناسب با آن انتخاب کنید.

 • هدفتان از سفر چیست؟

گاهی هدف ما از سفر گشت و گذار در طبیعت و آشنایی با بیشتر با مردمان محلی است . گاهی نیز تنها می خواهیم در کوتاه ترین زمان ممکن به مقصد برسیم و مناظر اطراف برای ما اهمیتی ندارد که در نظر گرفتن این موضوع قطعا در انتخاب مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفرمان تاثیر گذار است.

 • چه سبک سفری را در پیش گرفته اید؟  وسایلی که می خواهید همراه خود داشته باشید چقدر است؟

سبک سفر شما ،حجم وسایلی که نیاز دارید در زمان سفر به همراه داشته باشید را مشخص می کند. اگر به تنهایی سفر می کنید و قصد اقامت در هتل و اقامتگاه بومگردی را دارید مسلما وسایل زیادی نیاز نخواهد داشت. اما چنانچه سفر شما یک سفر گروهی باشد با هدف کمپ کردن در طبیعت پس بدون شک وسایلی که به همراه دارید زیاد است.

به یاد داشته باشید در سفر با وسایل حمل و نقل عمومی مانند هواپیما شما تنها میزان مشخصی بار می‌توانید با خود حمل کنید و در صورتی که وزن باری که به همراه دارید از میزان معینی بیشتر باشد شما مجبور به پرداخت جریمه خواهید شد. در سفر با اتوبوس یا قطار اگرچه محدودیتی برای حمل بار ندارید اما به دلیل اینکه این وسایل فضایی محدود برای بار دارد که در میان مسافران به اشتراک گذاشته می‌شود بهتر است وسایل زیادی به همراه نداشته باشید.

 • چه تعداد همسفر به همراه دارید؟

اگر همسفران شما اهل تماشای مناظر و گپ و گفت هستند و از زمان طولانی در راه بودن خسته و کلافه نمی‌شوند بدون شک قطار بهترین گزینه است.  اگر همراه و همسفر شما مشکل ترس از ارتفاع و یا ترس سقوط دارد بهتر است از سفر هوایی با او اجتناب کنید، شاید گزینه‌های دیگر برای شما مناسب‌تر باشند. به طور کلی  تعداد همسفر ها نیز به روی انتخاب وسیله ی نقلیه بسیار اثر گذار است.

 •  آیا فرزند خردسال یا افراد مسن در سفر شما را همراهی می کنند؟

مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفر

معمولا کودکان و افراد مسن در سفرهای طولانی از یک جا نشستن و بدون حرکت بودن کلاف می‌شوند و پس از چند ساعت تمایل به استراحت و قدم زدن دارند. پس شاید انتخاب اتوبوس برای آنها مناسب نباشد.

 • آیا بیماری خاص دارید؟

در صورتیکه ترس از ارتفاع یا فوبیای سوار شدن به هواپیما دارید ، قطعا استفاده از  هواپیما برای شما مناسب نیست. یا شاید بیماری دیگری داشته باشید که نتوانید زمان طولانی سفر را تحمل کنید که در این صورت باید با توجه به وضعیت جسمانی و روحی خود مناسب ترین وسیله ی نقلیه ی برای سفرتان را انتخاب کنید.

مزایا و معایب انواع وسیله نقلیه سفر

خودرو شخصی

سفر با خودرو شخصی قطعا جزء اولین گزینه‌ها برای سفر است. اکثر ما دوست داریم تا با خودرو شخصی خودمان به سفر برویم. این گونه سفرها مزایای بسیاری دارد که بی‌شک مهمترین آنها مدیریت زمان توسط خودمان است. در این نوع سفر این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم کی سفر را آغاز کنیم، با چه سرعتی پیش برویم، چه زمانی برای استراحت متوقف شویم و چه زمانی برای بازدید از مناظر در کنار جاده توقف داشته باشیم .

اگر با خودروی خود سفر کنید هزینه‌های سفرتان هم  می‌تواند تا حد چشم‌گیری کاهش یابد.

اما سفر با خودرو شخصی بدون مشکل نیز نخواهد بود. در مسیرهای کوتاه حتما خودرو شخصی به دلیل انعطاف بالایی که دارد بهترین انتخاب خواهد بود. اما برای یک سفر طولانی اتومبیل شخصی شاید گزینه‌ی مناسبی نباشد. طولانی بودن مسیر، خستگی راه، هزینه‌ی سوخت، استهلاک خودرو، تحمل شرایط آب و هوایی و… می‌تواند اذیت کننده باشد، پس قطعا خودرو شخصی انتخاب مناسبی نخواهد بود.

به این ترتیب می‌توان گفت مهم‌ترین معایب سفر با خودرو شخصی عبارتند از:

 •  احتمال ماندن در ترافیک و شلوغی جاده ها
 • احتمال خرابی خودرو و ماندن در مسیر
 • عدم آشنایی به مسیرها و در نتیجه گم کردن مسیر
 • عدم آشنایی به مشکلات جاده‌ای و خطرات تصادف
 • پیدا نکردن جای پارک مناسب در سفرهای درون شهری
 • هزینه‌های سوخت و استهلاک خودرو
 •  تصادف ناشی از خستگی راننده در مسیر

 

نکته مهم در هنگام سفر با خودروی شخصی این است که وسیله نقلیه شما باید دارای بیمه بدنه و به خصوص بیمه شخص ثالث باشد.

قطار

مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفر

قطار به عنوان امن‌ترین وسیله نقلیه سفری در سراسر دنیا شناخته می‌شود. اگر می‌خواهید در طول مسیر راحت و آسوده باشید و سفر هم برایتان به نسبت ارزان تمام شود، وسیله نقلیه مناسب برای سفر شما قطار است. با قطار سفری امن را تجربه می‌کنید.ضمن این که می‌توانید هر زمان نیاز داشتید روی تخت‌های قطار استراحت کنید. این مزیتی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. همچنین قطارها سرویس بهداشتی دارند که این مساله برای افرادی که کودکی همراه خود دارند اهمیت بسیاری دارد.

در سفر با قطار شما بسیاری از مشکلات و دل نگرانی‌های معمول در سفر با خودرو شخصی را نخواهید داشت. نگرانی هایی مانند گم کردن مسیر ، تمام شدن بنزین و نگرانی از بابت تصادفات جاده ایی .

معمولا بر خلاف فرودگاه‌ها که به دلیل آلودگی صوتی آنها را در خارج شهرها می‌سازند، ایستگاه‌های راه آهن در نزدیکی شهرها و گاهی در خود بافت شهری قرار دارند و این موضوع سبب می‌شود تا هزینه شما برای رفتن به هتل یا اقامتگاه کاهش پیدا کند. به این ترتیب با انتخاب قطار به عنوان وسیله نقلیه مناسب برای سفرتان در هزینه و وقت خود صرفه جویی خواهید کرد.

به طور کلی معایب استفاده از قطار به عنوان وسیله نقلیه سفری بسیار کم است و در سراسر دنیا سفر با قطار را بسیار مقرون به صرفه و مناسب می‌دانند. در برخی کشورها مانند ایران مسیرهای راه آهن محدود هستند و مسافران برای استفاده از قطار با محدودیت‌هایی مواجه هستند.

اگر می خواهید بدون دل نگرانی روی  صندلی خود بنشینید و از مناظر اطراف لذت ببرید یا گپ و گفتی دوستانه با همراهانتان داشته باشید بدون شک قطار مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفر شماست.

هواپیما

به طور قطع یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین راه‌های سفر استفاده از هواپیما است.

انتخاب هواپیما به عنوان وسیله نقلیه علاوه بر راحتی بیشتری که به مسافران خواهد داد به آنها این امکان را می‌دهد تا مسافت‌های بیشتری را طی کنند و به نقاط دورتر سفر کنند. هواپیما بهترین گزینه‌ برای سفرهای بین قاره‌ای است و حتی برخی سفرها بدون هواپیما امکان پذیر نیستند.

همان‌طور که بسیاری از افراد به دنبال سفرهای ارزان هستند و از سفرهای جاده‌ای و ماجراجویی لذت می‌برند، عده زیادی هم سفرهای لوکس و کم دردسر را ترجیح می‌دهند. ضمن این که با انتخاب هواپیما به عنوان وسیله نقلیه مناسب برای سفر، خیلی سریع‌تر از سفر با قطار و اتوبوس و خودروی شخصی به مقصد می‌رسید. در نتیجه می‌توانید زمان بیش‌تری را به گشت و گذار در شهر مقصد اختصاص دهید. اما این را هم در نظر بگیرید که در مقایسه با سایر وسایل حمل و نقل اغلب برای خرید بلیط هواپیما باید هزینه بیش‌تری را متحمل شوید.

اتوبوس

مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفر

در تمام دنیا اتوبوس به عنوان یک وسیله نقلیه ی مناسب و ارزان  و درد دسترس شناخته  می شود.

در سفرهای نزدیک و بین شهری اگر می‌خواهید سفر ارزان داشته باشید حتما اتوبوس را انتخاب کنید.

اما این وسیله ی نقلیه نیز مانند سایر وسایل نقلیه معایبی دارد. سفر با اتوبوس بسیار طولانی است، راحتی نسبتا کمی دارد، امکان و خطر تصادف دارد و امکانات بسیار محدودی برای مسافران دارد. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در سفر با اتوبوس با آن مواجه شوید، شلوغی اتوبوس است. بخصوص زمانی که تنها سفر می‌کنید ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که مجبور شوید تمام طول مسیر را در کنار یک فرد غریبه بگذرانید. در صندوق اتوبوس‌ها معمولا جای کافی برای نگهداری چمدان‌های بزرگ و سنگین وجود ندارد. البته اتوبوس‌های بهتر، طبعا گران‌تر است، اما باز هم قیمت‌شان به بلیط هواپیما نمی‌رسد. خطوط اتوبوسرانی بهتر معمولا توقف‌های بیشتر، صندلی‌های راحت‌تر و امکانات بهتری دارند.

در صورتی که می‌خواهید به همراه خانواده یا دوستان خود و با تعداد افراد زیادی سفر کنید، اتوبوس می‌تواند وسیله نقلیه مناسب برای سفر شما باشد. از همه مهم‌تر این که برای جمعیت بالا گزینه ی مقرون به صرفه‌ تری است. لذت بردن از جاده و طبیعت اطراف در طول مسیر نیز، مزیت دیگر اتوبوس است.

استفاده از تجربیات دیگران

توصیه‌ها و نظرات کاربران در پیج‌ها و وب سایت‌های مختلف گاه سرشار از ایده و نکات مهمی برای تسهیل فرآیند سفر است. ممکن است شما قصد استفاده از خودرو شخصی برای سفرتان داشته باشید اما با توجه به توصیه‌های یکی از کاربران در مورد جاده‌های یک مقصد تصمیم بگیرید از اتوبوس استفاده کنید، و یا تعاریف و توصیفات مسافری پیش از شما از مناظر زیبای کوهستانی در مسیر تهران-تبریز شما را مجاب کند قطار را به عنوان وسیله حمل و نقل مناسب انتخاب کنید

هدف از این کار این است که  در مورد انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای سفر تصمیم درستی بگیرید .

انتخاب مناسب ترین وسیله ی نقلیه برای سفر، نیازمند این است که پیش از سفر وقت کافی بگذارید و گزینه‌های مختلف را بررسی کنید. در این صورت می‌توانید با توجه به شرایط خود بهترین تصمیم را بدون شتاب زدگی بگیرید و سفری خاطره‌انگیز را برای خود و همسفرانتان رقم بزنید.

برای  تهیه بلیط هواپیما و رزو هتل می توانید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید .

در هتل متل شما می توانید با مقایسه قیمت بلیط ها و هتل ها ؛  بهترین ومناسب ترین گزینه را انتخاب کنید و سفر ارزانی را تجربه کنید.

دکمه بازگشت به بالا