همه چیز درباره ی دریاچه ی ولشت

آشنایی با دریاچه ی ولشت کلاردشت

همه چیز درباره ی دریاچه ی ولشت- مجله ی هتل متل

برای خرید ارزان ترین بلیط هواپیما کلیک کنید

دریاچه ولشت، یک  دریاچه ی آب شیرین در استان مازندران است که در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق منطقه ییلاقی کلاردشت قرار دارد.

این دریاچه کوهستانی با چشم‌اندازی بی‌بدیل و سحرانگیز، یکی از زیباترین جاذبه‌ های گردشگری استان مازندران به شمار می‌‌آید. و هر ساله صدها گردشگر محلی و مسافر از شهرهای دیگر جذب این دریاچه زیبا می شوند. دریاچه ولشت که یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین کشور ایران محسوب می‌شود، در ارتفاع ۹۳۵ متری از سطح دریا قرار دارد و محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم کرده است.  اگر می خواهید با این دریاچه ی زیبا و امکانات تفریحی آن بیشتر آشنا شوید تا انتها ی مطلب « همه چیز درباره دریاچه ی ولشت» با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

ولشت کجاست؟

همه چیز درباره ی دریاچه ی ولشت

کلاردشت، یکی از مناطق ییلاقی معروف در نزدیکی مرزن آباد است که در ۱۲ کیلومتری غرب مرزن آباد قرار دارد. این منطقه ییلاقی با جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی بسیار، یکی از بهترین مقاصد گردشگری استان مازندران به شمار می‌رود. دریاچه ولشت،  نیز یکی از جاذبه‌ های گردشگری کلاردشت است که بدون شک، سفر به آن شما را متحیر خواهد کرد. دریاچه ولشت با ۹۳۵ متر ارتفاع از سطح دریا، دمایی متفاوت در مقایسه با کلاردشت دارد و آب و هوای آن، کوهستانی، مرطوب و خنک است.

آب و هوای مطبوع در دامنه رشته کوه‌های البرز، چشم‌انداز سبز و طبیعت منحصربه‌فرد دریاچه ولشت، این میراث طبیعی را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری منطقه کرده است که در هر فصلی از سال، میزبان گردشگران علاقه‌مند بسیاری است. دریاچه ولشت در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان، یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر این منطقه است که به دلیل قرار گرفتن در گودالی بزرگ، توسط تپه‌های کم ارتفاع محاصره شده و از دید پنهان است.

علم کوه در بخش جنوب غربی کلاردشت، در جنوب غرب این دریاچه قرار دارد. در اطراف این دریاچه روستاهایی به نام‌های سما، لرگان، سرکا، چلاجور، ولشت و دیمو قرار گرفته‌اند که برخی از آن‌ها خالی از سکنه هستند. نزدیک‌ترین روستا به دریاچه ولشت، روستای سنار است که در چهار کیلومتری دریاچه واقع شده است و ۲۰۰ خانوار در آن زندگی می‌کنند. شهر کلاردشت نیز، نزدیک‌ترین مرکز شهری به این دریاچه محسوب می‌شود.

ویژگی‌های دریاچه ولشت

 در ادامه  ی  « همه چیز درباره دریاچه ی ولشت» به ویژگی های این دریاچه ی زیبا اشاره خواهیم کرد. طبق تحقیقات انجام گرفته توسط یک تیم غواصی هفت نفره در تاریخ ۱۷ تیرماه ۹۳، وسعت دریاچه ولشت ۱۵ هکتار و میزان آب آن در حدود دو میلیون مترمکعب تخمین زده شده است. حداکثر عمق دریاچه ۲۲ متر، میانگین عمق اطراف ۹ متر و میانگین عمق وسط دریاچه ۱۸ متر است. دمای محیط اطراف دریاچه در ساعت ۱۰ صبح آن تاریخ، ۳۱ درجه سانتی‌گراد و دمای آب در سطح، ۲۶ درجه سانتی‌گراد بود؛ در حالی که دما در عمق ۶ متری، ۱۹ درجه سانتی‌گراد، در عمق ۱۴ متری، ۱۳ درجه سانتی‌گراد و در عمق ۲۰ متری، پنج درجه سانتی‌گراد بود.

دریاچه ولشت در یک گودال بزرگ از زمین‌هایی با خاک‌های رانشی و فرسایشی قرار گرفته است. ارتفاع دریاچه ولشت از سطح دریای خزر ۹۳۵ متر است و حدود سه میلیون متر مکعب آب در آن قرار دارد. آب این دریاچه توسط بارش برف و باران و همچنین چشمه‌های زیر زمینی که از بستر دریاچه بیرون می‌ریزند، تامین می‌شود. جالب است بدانید که آب دریاچه ولشت، هیچ‌گاه سر ریز نمی‌‌شود و تنها در سطح آن در حال بالا و پایین رفتن است. سطح آب دریاچه در طول ماه‌های گرم سال پایین‌تر و در طول ماه‌های پر بارش، بالاتر است.

خاک بسیار نرم و خاکستری رنگ، بستر دریاچه ولشت را پوشانده است و عمق دید بسیار محدود است؛ به طوری که عمق دید تا عمق پنج متری دریاچه، حدود یک متر، تا عمق ۱۰ متری حدود ۶۰ سانتی‌متر، تا عمق ۱۵ متری حدود ۳۰ سانتی‌متر و در عمق ۲۰ متری حدود ۱۰ سانتی‌متر است.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه ولشت

پوشش گیاهی دریاچه ولشت، شامل چند درخت در اطراف دریاچه و گیاهانی چون گیاه نی‌بن و بوته‌های کوچک می‌شود؛ بوته ها و نیزارهایی که با ریشه‌های ۶ تا هشت متری به زمین نفوذ کرده‌اند. دریاچه ولشت با موقعیتی بی‌نظیر همچنین محلی مناسب برای زندگی پرندگان مهاجر و آبزیانی چون قورباغه، اردک ماهی، مارماهی، مار آبی، ماهی سفید، جلبک‌ها، ماهی کولی و شاه کولی است.

امکانات رفاهی دریاچه ولشت

دکمه بازگشت به بالا