چرا باید سفرمان را بیمه کنیم؟

آشنایی با بیمه مسافرتی

چرا باید سفرمان را بیمه کنیم؟- مجله ی هتل متل

سفر رفتن یکی از لذت بخش‌ترین تجربه‌های زندگی است. وقتی برای آن برنامه‌ریزی می‌کنید انگار دارید داستانی را می‌نویسید که قرار است خودتان کارگردان و قهرمان آن باشید. نوعی ماجراجویی که در بستر آن می‌توانید به شناخت بهتری از خود برسید. اما سفر کردن نیز مانند هر کاری نیاز به ملزوماتی دارد. علاوه بر پیدا کردن مقصد مناسب و خرید بلیط و رزو هتل، برای اینکه حوادث احتمالی در این مسیر کام‌تان را تلخ نکند لازم است از قبل مهیا شوید. بیمه مسافرتی یکی از مهم‌ترین ملزوماتی است که با همراه داشتن آن می‌توانید سفری ایمن و خاطره‌انگیز داشته باشید.اگر برایتان سوال است که چرا باید سفرمان را بیمه کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 بیمه مسافرتی چیست؟

چرا باید سفرمان را بیمه کنیم؟

نوشته های مشابه

یکی از انواع بیمه است که مسافر را در برابر حوادث و اتفاقات احتمالی در سفر محافظت می کند. در کل، بیمه مسافرتی بسته به گزینه هایی که تحت پوشش خود دارد، شخص مورد نظر را تحت حمایت خود قرار می دهد. بسیاری از بیمه های درمانی برای مدت زمان سفر تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار خواهند گرفت. بیمه مسافرتی شرایطی را برای مسافر فراهم می کند تا بدون هیچ نگرانی بتواند در طول سفر خوش بگذراند.

دلایل خرید بیمه مسافرتی

در  زیر دلایل قانع کننده ایی برای این پرسش که چرا باید  سفرمان را بیمه کنیم ، ارائه می دهیم.

پرداخت خسارت مربوط به لغو یا تاخیر پروازها

پروازهایی با یک یا دو توقف یا پروازهای ترانزیت ،  اغلب  برای مسافر معطلی هایی را به همراه دارد. گاهی این معطل شدن تا یک روز کامل هم طول می کشد و ممکن است گاهی یک شب رزرو هتل شما را از بین ببرد. در چنین سفرهایی، احتمال وارد شدن صدمه به وسایل و چمدان ها یا جا گذاشتن آن ها نیز وجود دارد. بسیاری از بیمه های مسافرتی زمان معطلی و خسارت وارد شده به مسافران را پرداخت می کنند. در این صورت، پس از ورود به شهر مقصد با هزینه پرداختی بیمه می توانید دوباره رزرو هتل خود را انجام دهید.

تخلیه اضطراری در کشور مقصد

حوادث و بلایای طبیعی در هر کشوری ممکن است رخ دهد . مسافرانی که در وضعیت جنگ یا بلایای طبیعی گرفتار شده اند، چه کاری باید انجام دهند؟ اگر مسافران بیمه نامه داشته باشند حتی اگر بلیط هواپیمای آن ها برای چند روز آینده باشد، باز هم امکانات لازم برای بازگشت فوری را دریافت می کنند.

جبران خسارت گم شدن چمدان ها

یکی از نگرانی های اصلی مسافران در طول سفر ، نگرانی برای چمدان است ممکن است چمدانتان گم شود ، با تاخیر به دستتان برسد یا  اینکه آسیب ببیند و وسایل درون آن دیگر قابل استفاده نباشد. با خرید بیمه مسافرتی اگر هر یک از این اتفاقات برای چمدانتان افتاد، هزینه و خسارت مربوطه را دریافت خواهید کرد. حتی اگر مبلغی پول نقد هم در چمدانتان باشد و گم شده باشد، آن هم به شما برگردانده می شود. بنابراین بهتر است لیستی دقیق از تمام وسایل سفر درون چمدان با ارزش  هر کدام از آنها را  داشته باشید و به بیمه ارائه دهید.

پوشش های درمانی در سفر

چرا باید سفرمان را بیمه کنیم؟

یکی از مهم ترین  دلایل خرید بیمه مسافرتی، هزینه های درمان است. قطعا هیچ مسافری دوست ندارد در طول سفرش بیمار باشد. در چنین مواقعی داشتن بیمه نامه برای شما  غنیمت است. همچنین در صورت بروز مشکلاتی مانند حوادث رانندگی و غیره باز هم می توانید از بیمه نامه مسافرتی استفاده کنید.

خدمات بیمه مسافرتی

معمولا طرح پایه بیمه ارائه شده توسط شرکت های بیمه، خدمات زیر را به مسافران خود ارائه می دهند:

پرداخت انواع هزینه های درمانی شامل هزینه های زیر:
 • تمام هزینه های پزشکی و درمانی در کشور مقصد
 •  تمام هزینه های بستری شدن در بیمارستان های کشور مقصد
 • پرداخت هزینه دارو در مقصد یا ارسال هزینه دارو از کشور مبدا به مسافر بیمار.(به طور مثال، اگر داروی روزانه خود را فراموش کرده اید و بیمه دارید، از ویزیت رایگان بهره مند می شوید. برای شما تهیه داروی شما، هزینه خرید آن پرداخت می‌شود یا دارو از کشور مبدا خریداری شده و برایتان ارسال می‌شود.)
 • پرداخت هزینه های فوری دندان پزشکی
 • بازگرداندن مسافر بیمار به هر دلیلی به کشور مبدا
 • بازگرداندن کودک یا اعضای خانواده همراه مسافر به کشور
 • پرداخت هزینه سفر فامیل درجه یک مسافر دچار حادثه شده به کشور مقصد
 • در صورت فوت شدن مسافر بر اساس حادثه، آوردن جسد متوفی به کشور
پرداخت هزینه های مربوط به مشکلات پرواز مانند:
 • پرداخت هزینه تاخیر در پرواز یا کنسل شدن پرواز
 • هزینه گم شدن چمدان و پرداخت هزینه خرید وسایل ضروری شخصی
 • پرداخت هزینه گم شدن مدارک شناسایی سفر و ارسال دوباره آن ها به کشور مقصد

 

بیمه ی مسافرتی برای وسایل گران قیمت سفر

چرا باید سفرمان را بیمه کنیم؟

اگر وسایل گران قیمت و مهمی مانند لپ تاپ، دوربین عکاسی یا از این قبیل وسایل را   همراه خود دارید، باید آن ها را جداگانه بیمه کنید. در میان پوشش های بیمه مسافرتی گزینه ای برای این وسایل پیدا خواهید کرد. با این حال، بخش پوشش درمانی  بیمه مسافرتی نسبت به بقیه شناخته شده تر است.

دقت داشته باشید که انتخاب طرح اشتباه بیمه های مسافرتی ممکن است هزینه های سفر شما را بیشتر کند. موارد مورد نیاز خود را به دقت بررسی کنید. احتیاط را در نظر بگیرید و در نهایت طرح بیمه سفر را انتخاب کنید.

آیا خرید بیمه مسافرتی انتخابی است؟

برای سفرهای خارجی حتما نیاز به داشتن برگه خرید بیمه مسافرتی دارید. برای تورهای ایرانگردی هم، آژانس های گردشگری موظفند که مسافران را بیمه کنند. بیمه از الزامات سفر است که باید در مدارک سفر خود، آن را داشته باشید.

اگر بیمه نخریم، مشکلی برایم پیش می آید؟

حتی برای کشورهای غیر شینگن هم بیمه بخرید. قرار نیست که بیمه بودن برای شما دردسری ایجاد کند اما نبود بیمه مسافرتی حتما دردسرساز است. از آنجایی که هزینه های درمان در کشورهای خارجی بالاست، در صورت نیاز، بسیار مضرر خواهید شد. بیمه مسافرتی همانند یک پشتیان سفر برای شما مراقبت می کند. پس داشتن بیمه را جدی بگیرید.

موارد خارج از تعهد بیمه مسافرتی چیست؟

 قبل از خرید بیمه مسافرتی دقت داشته باشید که موارد زیر جزو پوشش‌های بیمه مسافرتی نیستند:

 • هزینه ‎های پرداختی پس از انقضای تاریخ بیمه‎ نامه.
 • کمک‌رسانی به افرادی که ۹۲ روز متوالی در کشور مقصد اقامت داشته‌اند.
 • موارد ناشی از جنگ، تجاوز نظامی، اعمال دشمنان خارجی، مخاصمات (جنگ اعلام شده یا نشده)، جنگ داخلی، قیام، شورش، تروریسم و عملیات نظامی، بلوا و ناآرامی اجتماعی.
 • حوادث ناشی از تروریسم: طرح‎هایی که پوشش غرامت فوت دارند استثناء هستند.
 • درگیری و نزاع : دفاع مشروط و یا درگیری در اثر ضرورت، استثناء هستند.
 • بیماری و یا صدمات جسمانی كه به سابقه فرد قبل از خرید بیمه‌نامه بازگردد.
 • زایمان در خلال سه ماه مانده به موعد زایمان و سقط جنین اختیاری
 • ریسک‌های شغلی بیمه‌شده: در صورتی‌که طبق قانون به عنوان حوادث شغلی و کار قلمداد شود.
 • اختلالات ارثی، مادرزادی و بیماری‌‌های ناشی از آن
 • پیشگیری یا واکسیناسیون
 • عوارض ناشی از فیزیوتراپی
 • انرژی درمانی، آفتاب درمانی و هرگونه هزینه‌های درمان به منظور زیبایی، معالجه از طریق چشمه‌‌های آب معدنی.
 • عوارض ناشی از بیماری‌های روانی و جنون
 • موارد بیماری، مرگ، یا جراحات ناشی از خودکشی و یا اقدام به خودکشی
 • شرکت در مسابقه اسب‌ دوانی، مسابقه دوچرخه ‌سواری و هر نوع مسابقه یا نمایش با وسایل موتوری و شرکت در تمرینات و مسابقات ورزشی حرفه‌ای نظیر کوه‌ نوردی (صعود حرفه‌ای)، هوا نوردی و هرگونه پرواز، غار نوردی، غواصی، ورزش‌‌های زمستانی یا تمرین به منظور شرکت در مسابقات رسمی و یا نمایش و یا هرگونه ورزش و تفریحی که بطور معمول و معقول خطرناک تلقی می‌شود.
 • آثار جزئی و یا کلی ناشی از مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و دارو‌های روان‌ گردان به ‌استثنای داروهایی که با تجویز پزشک ذیصلاح مصرف شده باشد.

محدودیت‌های جغرافیایی بیمه مسافرتی

چرا باید سفرمان را بیمه کنیم؟

شما به عنوان فرد بیمه‌شده به محض خروج از کشور می‌توانید از تمام مزایای بیمه مسافرتی بهره‌مند شوید. البته استفاده از این مزایا منوط به رعایت محدوده جغرافیایی قید شده در بیمه‌نامه است. مثلا: فرض کنید برای سفر به کشور ترکیه بیمه مسافرتی تهیه کرده‌اید. اگر سر راه خود به ارمنستان بروید و در آنجا بیمار شوید، مزایای این بیمه شامل حالتان نمی‌شود.

قیمت بیمه های مسافرتی

قیمت بیمه مسافرتی خارج از کشور به عواملی مانند: سن مسافر، مقصد سفر، مدت سفر، تعهدات مالی و پوشش‌های بیمه‌نامه بستگی دارد. هر مورد از این‌ها می‎‌‌توانند باعث افزایش یا کاهش قیمت بیمه مسافرتی ایران شوند.

سقف پوشش بیمه مسافرتی

سقف پوشش بیمه مسافرتی به شرکت بیمه و نوع بیمه‌ی انتخابی شما بستگی دارد.

روش دریافت خسارت از بیمه مسافرتی

اگر در کشور مقصد دچار بیماری یا سانحه‌ای شدید، ابتدا با شرکت بیمه‌تان تماس بگیرید. بعد از تماس برای شما کد رهگیری صادر می‌شود. گرفتن این کد بسیار ضروری است. شرکت بیمه به شما بیمارستان یا مجموعه درمانی معتمد خود را معرفی می‌کند. بعد از پایان کارهای درمانی تنها لازم است هزینه فرانشیز را بپردازید. برای سایر کارهای درمانی مانند بستری شدن در بیمارستان نیز همین مراحل را طی کنید.

در صورتی که شرکت بیمه‌تان با مراکز درمانی در کشور مقصد قرارداد نداشته باشد کل هزینه را باید خودتان بپردازید. وقتی به کشور برگشتید؛ با ارائه اسناد مورد توافق در بیمه‌نامه، شرکت بیمه هزینه‌هایتان را بازمی‌گرداند. برای سایر خسارت‌ها هم همین دو حالت مطرح است. یا شرکت بیمه در کشور مقصد تمام هزینه‌ها را می‌پردازد. یا اینکه وقتی به ایران بازگشتید با در دست داشتن مدارک لازم  می‌توانید برای دریافت خسارت خود اقدام کنید. معمولا شرکت‌های بیمه از حالت دوم پیروی می‌کنند. حتما قبل از خرید بیمه‌نامه به این موارد دقت کنید.

 •  نکته: فرانشیز بخشی از هزینه‌ها است که به عهده خود فرد است و توسط بیمه‌شده پرداخت می‌شود.
 • نکته: حتما بیمه مسافرتی را قبل از سفر خریداری کنید. بیمه هایی که بعد از اتفاق و سفر خریداری شده اند، هزینه های متضرر شده در سفر را پرداخت نخواهند کرد.

در این مقاله سعی ردیم به این سوال شما که چرا باید سفرمان را بیمه کنیم ؟ پاسخ بدهیم.

بعد از دریافت بیمه نامه مسافرتی برای اینکه سفر ارزان داشته باشید می توانید به وب سایت هتل متل مراجعه کنید.این وب سایت امکانی را برای شما فراهم می کند که بتوانید بلیط هواپیما را با مناسب ترین قیمت تهیه کنید و جهت رزو هتل  با بهترین قیمت نیز اقدام کنید.

دکمه بازگشت به بالا