چشمه های رنگی باداب سورت کجاست؟

آشنایی با چشمه های باداب سورت استان مازندران

چشمه های رنگی باداب سورت کجاست؟- مجله ی هتل متل

اکثر گردشگران ایرانی در هر فرصتی که به دست می آورند، برای دیدن دریا و جنگل راهی شمال می شوند. استان مازندران یکی از مناطق خوش آب و هوا ی شمال کشورمان، پر از جاهای دیدنی جذاب است.

شاید شما هم فکر می کنید که تمام جاذبه های گردشگری شمال ایران محدود می شود به دریا و جنگل  است. اما در شمال ایران جاذبه های گردشگری  دیگر مانند چشمه ها و آبگرم ها وجود دارد.

نوشته های مشابه

یکی از  این مکان ها چشمه های باب سورت  یا چشمه های رنگی است.  اگر می خواهید درباره ی این چشمه های  بی نظیر بیشتر بدانید تا انتهای مقاله ی «چشمه های رنگی باداب سورت کجاست؟» با ما همراه باشد.

چشمه های رنگی باداب سورت کجاست؟

باداب سورت کجاست؟

چشمه های باداب سورت در جنوب شهر ساری هستند که چشمه های رنگی نیز نامیده می شوند. این چشمه ها ، دومین چشمه های دنیا با آب شور هستند و در بخش چهار دانگه روستای سورت، پشت کوه، حد فاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد. چشمه های باداب سورت از ناحیه شمال به ارتفاعات و تپه های مملوء از جنگل هایی با درختان سوزنی، از شرق به ارتفاعات پوشیده از درختچه ها و گیاهان بوته ای، از جنوب به دره های پایین دست و از غرب به روستا اروست می رسند.
معنای لغوی باداب “آب گازدار” و سورت “شدت اثر” است. این چشمه ها در سال ۱۳۸۷ عنوان “دومین اثر طبیعی ملی ایران” را از آن خود کردند. همچنین، در همین سال چشمه های باداب سورت، کوه دماوند و سرو ابرکوه از طرف سازمان میراث فرهنگی به عنوان سه اثر طبیعی ثبت شدند. چشمه های باداب سورت پس از چشمه پاموک کاله ترکیه، دومین چشمه آب شور جهان است.

چشمه های باداب سورت چه ویژگی هایی دارند؟

در این قسمت از مقاله ی چشمه های  رنگی باداب سورت کجاست ؟ به توضیح ویژگی های منحصر به فرد این چشمه های بی نظیر می پردازیم

درابتدا، به ویژگی ها زمین شناسی چشمه های باداب سورت می پردازیم. این چشمه ها از نوع ژئوپارک هستند و در دوران چهارم زمین شناسی یعنی پلیستوسن و پلیوسن همزمان با آخرین چین خوردگی البرز پدید آمده اند. چشمه های باداب سورت از دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ حجم آب، بو، مزه و رنگ تشکیل شده اند.

چشمه ای که حجم آبش زیاد است ، استخری عمیق با قطر ۱۵ متر دارد و آبش بسیار شور است. از این استخر عمدتا در فصل تابستان برای آب تنی استفاده می کنند. خاصیت درمانی آب این استخر برای بیماری هایی چون کمردرد، درد پا، روماتیسم، بیماری های پوستی، سردرد و میگرن بسیار مفید و موثر است. علاوه بر این، آب این چشمه به دلیل شور بودن، در زمستان یخ نمی زند. چشمه دوم که آب کمتری نسبت به این چشمه دارد، در بالادست و شمال غرب چشمه پرآب قرار دارد.
آب این چشمه ترش مزه است و رنگ قرمز و نارنجی دارد. در اطراف این چشمه مقداری از رسوبات آهنی به چشم می خورند. در طی سال ها جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها در شیب پایین دست کوهستانی شان باعث به وجود آمدن صدها طبقه و ده ها حوضچه زیبا با رنگ های قرمز، زر و نارنجی شده است. در واقع، جاذبه اصلی و ویژگی منحصربه فرد چشمه های باداب سورت طبقات و حوضچه های جالب و متعدد هستند. این طبقات و قرار گرفتن چشمه ها در دامنه کوهستان واقعا شگفت انگیز هستند و به هنگام غروب چشم انداز بی نظیری دارند.

بهترین زمان بازدید از باداب سورت

یکی از بهترین زمان های بازدید از چشمه های باداب سورت فصل بهار و  اردیبهشت ماه است. چشمه های باداب سورت در اردیبهشت بسیار تماشایی، شگفت انگیز و متحیرکننده می شوند.  مناظر طبیعی و جذاب اطراف نیز بر زیبایی چشمه ها می افزاید. در هنگام طلوع و غروب انعکاس نور خورشید به روی آب چشمه ها، طبیعت خیره کننده کوهستانی و جنگلی اطراف همه و همه در کنار هم هماهنگی بی نظیری دارند و بسیار تحسین برانگیز هستند. این جلوه های بی همتای جذاب نشانگر موهبت الهی هستند. مطمئنا، بازدید از چشمه های باداب سورت تجربه ای فراموش نشدنی و جذاب برایتان خواهد بود.

چگونه به چشمه های باداب سورت برویم؟

در این بخش از مقاله ی« چشمه های رنگی باداب سورت کجاست ؟» در باره ی مسیرهای دسترسی به این جاذبه ی بی نظیر ، حرف می زنیم.

برای دسترسی به چشمه های باداب سورت باید به روستای اروست بروید. اگر قصد دارید از تهران حرکت کنید، از جاده های استان سمنان و مازندران به ترتیب زیر استفاده کنید. گرچه مسافت جاده های استان سمنان کمتر است و به نسبت جاده های مازندران ایمن ترند. اما با این حال، جذابیت جاده های استان مازندران بیشتر است و خیلی از افراد ترجیح می دهند از این مسیر استفاده کنند.
مسیر اول: تهران، سمنان، مهدیشهر، شهمیرزاد، فولادمحله، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت
مسیر دوم: تهران، ساری، کیاسر، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت
مسیر جاده های سمنان و ساری تا روستای اروست آسفالت است و جاده خاکی از این روستا آغاز می شود و تا چشمه های باداب سورت واقع در شرق روستا ادامه دارد.

مسیر دسترسی به چشمه های باداب سورت

چشمه های رنگی باداب سورت کجاست؟

یک پاسگاه پلیس در تلمادره وجود دارد. جاده مقابل این پاسگاه به اروست می رسد. در طول مسیر از روستاهای پشرت، کوات و قلعه سر می گذرید و به یک سه راهی معروف به سه خط می رسید (سه راهی اروست، مالخواست و باداب سورت).
مسیر آسفالت سمت چپ پس از۲ کیلومتر به روستای اروست می رسد. مسیر آسفالته سمت راست به روستای مالخواست منتهی می شود و مسیر مستقیم خاکی که در حریم روستای اروست است، به چشمه های باداب سورت می رسد. پس از طی۳ کیلومتر به دو مسیر خاکی می خورید که هردو به چشمه ها ختم می شوند. این دو راه فرق چندانی ندارند و طول یکی کمی بیشتر از دیگری است. وگرنه هردو مسیر شما را به بالای تپه ای که چشمه ها قرار دارند، هدایت می کنند. پس از طی کردن جاده خاکی سربالایی، به یک کانکس نگهبانی می رسید که از آن پس ورود خودرو ممنوع است. چشمه ها ۳۰ متر جلوتر از کانکس قرار دارند.

اقامتگاه های نزدیک باداب سورت

در اطراف این چشمه ی زیبا اقامتگاهای بومگردی نظیر:

هتل اقامتگاه بوم گردی سورت در ۷ کیلومتری  چشمه
هتل اقامتگاه بومگردی موسوی  در ۹ کیلومتری چشمه باداب سورت

هم‌تایان باداب سورت در جهان 

باداب سورت از مکان‌های بسیار کم‌یاب طبیعی است که نمونه‌های آن در دنیا چندان پرشمار نیستند. تنها نمونه‌های اندکی از چنین پدیده طبیعی در دنیا وجود دارد. مثلا موارد زیر در نقاط دیگر دنیا از نمونه‌های این باداب هستند:

  • هیرو اِل گوآرا در مکزیک؛
  • منطقه سنگ‌زرد در آمریکا؛
  • باگنی‌سان‌فلیپو در ایتالیا؛
  • بایشوایتای در چین؛
  • پاموک‌کاله در ترکیه؛
  • ایوان‌های مطبق سفید و صورتی در نیوزلند.

این موارد هم چشمه‌هایی پلکانی در نقاط مختلف دنیا هستند که مانند باداب سورت، ساختاری عجیب و نادر دارند.

نکات مهم هنگام بازدید  از چشمه ها

نکته ی مهمی که در مقاله ی «چشمه های رنگی باداب سورت کجاست ؟»باید به آن بپردازیم ، چکونگی حفاظت از این جاذبه ی بی نظیر ست.  چشمه های بی نظیر باداب سورت مکانی فوق العاده است که  نیاز به حفاظت دارد و هنگام بازدید از آن باید به یکسری از نکات توجه کرد.

اگر هر گردشگری به‌راحتی وارد چشمه شود، روند تخریب و فرسایش این مکان به جریان می‌افتد و دیگر خبری از پلکان‌های رنگی و شگفت‌انگیز نخواهد بود. شما هم در صورت بازدید از باداب سورت باید نکاتی را رعایت کنید و یادتان نرود که طبیعت متعلق به همه  ماست  وباید در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشیم. از حوالی سال ۱۳۹۵ تا اکنون، سازمان میراث فرهنگی با اعزام نیروهایش به این چشمه ها ، سعی بیشتری در حفظ و مراقبت از آن به کار گرفته است.

در مقاله ی« چشمه های رنگی باداب سورت کجاست؟» درباره ی یک جاذبه ی بی نظیر و فوق العاده ی استان مازندران با شما  صحبتت کردیم. اگر  قصد سفر دارید و می خواهید سفر ارزانی داشته باشید حتما به وب سایت هتل متل سر بزنید. در هتل متل شما با مقایسه ی قیمت انواع هتل ها و بلیط ها می توانید بهترین و مقرون به صرفه ترین بلیط هواپیما و رزو هتل را انتخاب کنید.

دکمه بازگشت به بالا