کویر ارواح ایران کجاست؟

سفر به کویر ریگ جن- مثلث برمودای ایران

 کویر ارواح ایران کجاست؟- مجله ی هتل متل

تا به حال چیزی راجع به کویر ارواح ایران شنیده اید؟

درست در منطقه ی مرزی استان سمنان و اصفهان؛ کویری با وسعت 3800 کیلومتر مربع وجود دارد؛ که مردم بومی به آن کویر ارواح می گویند.

نوشته های مشابه

بنابر باور مردم محلی این کویر خانه ی اجنه و ارواح است.

ریجن به معنی منطقه ایی است که جن ها در آن تپه های شنی درست کرده اند . وجود باتلاق ها ی خطرناک و تپه های شنی وسیع ؛ سفر به  این منطقه ی مثلثی شکل را سخت کرده  است . این موضوع  سبب شده است تا این منطقه ی مرموز، «مثلث برمودای ایران» نام بگیرد.

کویر ریگ جن دقیقا کجاست؟

موقعیت جغرافیای دقیق  کویر ریگ جن در کویر مرکزی ایران؛ در جنوب استان سمنان؛ شمال انارک؛ شرق  پارک ملی حفاظت شده و جنوب شرق شهرستان گرمسار است.

بهترین مسیر دسترسی به کویر مرموز ریگ جن ؛ رفتن به بخش شمال شرق پارک ملی کویر است. برای این منظور باید ابتدا خود را به گرمسار برسانید و بعد به پارک ملی دشت کویر بروید. سپس وارد جاده سنگ فرش ملک آباد شوید و به سمت کویر جن حرکت کنید. قابل ذکر است از آنجا که برای عبور از جاده سنگفرش باید وارد مرز پارک ملی و منطقه حفاظت شده بشوید، بنابراین لازم است تا از سازمان حفاظت از محیط زیست مجوز داشته باشید.

افسانه های محلی در باره ی کویر ارواح ایران

مردم محلی داستان ها و افسانه های  زیادی برای این منطقه ی مرموز ساخته اند که هیچ کدام از آنها پایه علمی ندارد. مثلا در این منطقه صدایی شنیده می شود که بومیان به آن «گریه ی سنگـ» می گویند.اما بنابر گفته ی کارشناسان دلیل آن اتقباض و انبساط سنگ ها وشکسته شدن آنهاست که به دلیل اخلاف دمای شب و روز اتفاق می افتد.

موانع طبیعی و تپه های ماسه ایی و باتلاق های نمکی این منطقه باعث شد که این منطقه ی کویری برای سالیان طولانی ناشناخته باقی بماند . سرانجام در سال 1384 دکتر علی پارسا( کویر شناس) و همراهانشان ، از این منطقه دیدن کردند و یافته های خود را به طور رسمی به ثبت رساندند.

کویر ارواح ایران کجاست؟

 بهترین زمان سفر به کویر رگ جن

آب و هوای این منطقه هم مانند سایر مناطق کویری گرم وخشک است و به همین علت فصل پاییز و خصوصا مهرماه زمان مناسب برا ی سفر به کویر ارواح ایران است.

مناطق دیدنی اطراف

در حوالی این کویر مرموز وزیبا ؛ مناطق و روستاهای دیدنی زیبایی وجود دارد که بازدید ازآنها خالی از لطف نیست.

این روستا در سی کیلومتری شهر انارک قرار دارد . خانه های کاه گلی این روستا ؛ به روی یک تپه  قرار دارد.

این روستا یکی از بکرترین مناطق ایران است . حمام و کاروانسرای زیبای از نقاط دیدنی این روستا محسوب می شود.

 • قلعه ی انارک

شهر انارک ، شهر کویری در استان اصفهان است و در غرب کویر ارواح قرار دارد.

در این شهر ؛ قلعه ایی تاریخی وجود دارد که در زمان ناصر الدین شاه و به دستور امیرکبیر و برای محافظت از شهر ساخته شده است.  در بازدید از این قلعه نمایی زیبا و کامل از شهر انارک پیش چشم شما قرار می گیرد.

 • آب گرم ورتون

ورتون روستایی دورافتاده است که از  زمان صفویه به خاطر وجود چشمه های آب گرم وآب و هوای مناسبی که داشته؛ تفرج گاه پادشاهان بوده است. این روستا در 70 کیلومتری استان اصفهان  قرار دارد. آب گرم ورتون در فاصله ی ده کیلومتری روستای ورتون است و در اطراف آن اقامت گاهی برای مسافران و گردشگران وجود دارد.

 • معدن تاریخی نخلک

معدن تاریخی نخلک واقع در روستای انارک یکی از اولین معدن های سرب جهان است. قدمت این معدن تاریخی به بیش از دوهزار سال پیش برمی گردد. از آنجا که در گذشته «سرب» یکی از مواد معدنی مهم مسوب می شد ؛ کاملا به روی اقتصاد منطقه اثر  گذار بود. این معدن که با دقت زیادی ساخته شده هم چنان یکی از مناطق دیدنی  روستای انارک محسوب می شود.

توصیه های برای سفر به کویر ارواح ایران

شرایط سفر به کویر ریگ جن با دیگر مناطق کویری متفاوت است و ممکن است برای همه مناسب نباشد. اغلب کویرنوردان و طبیعت گردان حرفه ایی که به دنبال هیجان هستند از سفر به این منطقه لذت می برند . اما اگر شما نیز قصد سفر به این منطقه ی شگفت انگیز را دارید ؛ بهتر است به توصیه های زیر عمل کنید.

 • مهم ترین توصیه برای سفر به کویر ریگ جن آن است که به هیچ عنوان تنها سفر نکنید و حتما راهنما داشته باشد یا با تور به دیدن این منطقه ی مرموز بروید.
 • تجهیزاتی مانند قطب نما ، سوخت کافی ،کیسه خواب، جعبه ی کمک های اولیه، عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب، کفش ساق دار مناسب پیاده روی؛ از ملزومات سفر به این منطقه است.
 • برای چندین روز غذای سبک و خشک و آب آشامیدنی به همراه داشته باشد( 4 الی 5 لیتر برای هر روز به ازای هر نفر).
 • از لباس های مناسب استفاده کنید. در روز لباس آستین بلند با رنگ روشن و از جنس الیاف طبیعی و در شب لباس گرم استفاده کنید.
 • برای عبور از این منطقه بهتر است از اتومبیل هایی مانند جیپ های سبک و اتومبیل های دو دیفرانسیله استفاده کنید.
 • بیل و چند تخته چوب همراه خود داشته باشد تا در صورت گیر افتادی در باتلاق بتوانید از آن استفاده کنید.

کویر ارواح

در سفر به کویر ریگ جن کجا اقامت کنم؟

برای گشت وگذار و بازدید کامل از کویر ارواح ایران به جایی احتیاج دارید که دو سه روزی در آن اقامت داشته باشید. بنابر این خوب است با اقامتگا های اطراف کویر آشنایی داشته باشد

از جمله ی این اقامتگاه های می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاروانسرای رباط انارک

کاروانسرای رباط انارک ؛معروف به کاروانسرای مشجری، از بهترین اقامتگاه های بوم گردی که در روستای انارک می توانید برای اقامتی یک یا دو روزه انتخاب کنید،  این کاروانسرای جزء بزرگترین اقامتگا های بوم گردی منطقه بوده و از جاهای دیدنی و تاریخی روستای انارک و اطراف کویر ریگ جن هم به شمار می رود . این بنای تاریخی، در سال 1385 به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

کاروانسرای رباط انارک 23 اتاق دارد و تمامی اتاق ها به صورت کف خواب هستند.

اقامتگاه بوم گردی ناروسینه از جمله اقامتگاه های بوم گردی کف خواب در  روستای انارک است که دارای 5 اتاق خواب بوده و یک حیاط مشترک هم دارد. اگر به صورت گروهی سفر می کنید و به دنبال اقامتگاه بوم گردی با قیمت مناسب هستید این اقامتگاه را از دست ندهید. این اقامتگاه فضایی سنتی و قدیمی داشته و محیطی گرم و صمیمی را القاء می کند. در 500 متری زمین این اقامتگاه بوم گردی، حیاط مشترک، 5اتاق خواب و 3 سرویس بهداشتی و حمام به همراه آشپزخانه و یخچال عمومی قرار دارد.

 • اقامتگاه بوم‌گردی کیخسرو انارک

اگر می خواهید در یکی از این بناهای تاریخی اقامت داشته باشید و از طرفی، به دنبال اقامتگاه های خوش قیمت هم هستید، اقامتگاه بوم گردی کیخسرو را از دست ندهید. این اقامتگاه بوم گردی 5 اتاق سنتی و جذاب دارد و در وسط اقامتگاه هم حیاط و  حوضی با صفا  دارد. تمامی اتاق ها به صورت کف خواب بوده است.

 • اقامتگاه بوم‌گردی ساربان انارک

اقامتگاه بوم گردی ساربان انارک در غرب روستای انارک قرار دارد و دارای اتاق هایی با ظرفیت های 6 نفره یا 12 نفره می باشد. این اقامتگاه بوم گردی قدمتی بالای 80 سال دارد و نزدیک به روستای آشتیان است. در اقامتگاه بوم گردی ساربان ،آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و حمام عمومی وجود دارد و برای مشتریان هم غذاهای محلی خوش مزه مانند کال جوش، آبگوشت، دمپخت محلی و غیره سرو می شود و در کنار آن، شب گردی ها، برپایی آتش و منقل در حیاط و غیره هم برگزار می شود تا مسافران این اقامتگاه بوم گردی با خاطرات خوش از آنجا خارج شوند.

 • هتل سنتی ستاره کویر گرمسار

یکی از بهترین و خاص ترین هتل های منطقه که  بیش از 100 سال از قدمتش میگذرد. این هتل در سال 1396 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و امروزه در میان هتل های سنتی و قدیمی، یکی از بهترین های ایران می باشد. این بنا ظاهر قدیمی و باستانی خود را همچنان حفظ کرده است. از امکانات هتل می توان به اتاق جلسه، اتاق ورزش، چند باب سوئیت و حیاطی بزرگ و دوست داشتنی در وسط اقامتگاه اشاره کرد.

کویر ارواح ایران

 • اقامتگاه بوم‌گردی قصر شیرین گرمسار

اقامتگاه بوم گردی قصر شیرین  سبک معماری دوران صفویه را دارد و در سال 1380و بعد بازسازی ومرمت در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

 • هتل شهر آفتاب گرمسار

یکی از معروف ترین و بهترین اقامتگاه ها که امکانات خوبی هم دارد، هتل شهر آفتاب است. این هتل در شمال گرمسار قرار دارد . هتل شهر آفتاب گرمسار در 7 طبقه، 26 اتاق دارد و تمام اتاق ها دارای امکانات مختلف از جمله سرویس های بهداشتی مستقل، تلویزیون، یخچال و غیره هستند.

اگر دلتان می خواهد سفری هیجان انگیز و تا حدی مرموز و دلهره آور را تجربه کنید ، پیشنها می کنیم بازدید از کویر ارواح ایران   را از دست ندهید البته با همراه داشتن تمام تجهیزات لازم و رعایت تمام نکات ایمنی لازم.

دکمه بازگشت به بالا