گشت و گذار در تفلیس

آشنایی با پنج مکان گردشگری در تفلیس

گشت و گذار در تفلیس- مجله هتل متل

گرجستان، کشوری در میانه دو قاره آسیا و اروپاست. از لحاظ جغرافیایی این کشور را جزو اوراسیا و قاره آسیا می دانند. از سویی دیگر با توجه به وجه فرهنگی و پیشینه تاریخی، عده ای آن را متعلق به قاره اروپا می دانند. بد نیست بدانید که این کشور عضو شورای اروپا نیز هست.

از آنجا که سفر به گرجستان  نیاز به ویزا ندارد، گردشگران بازدید از این کشور زیبا را یکی از اولویت های سفر خود در سالهای اخیر قرار داه اند.

نوشته های مشابه

شهر تفلیس، پایتخت این کشور وسعتی برابر با ۵۰۴ کیلومتر مربع دارد و جمعیتی در حدود 1/5 میلیون نفر را در خودش جای داده است.

خیابان های سنگ فرش شده، کلیساها و کافه های دنج از جمله زیبایی این شهر است که گشت و گذار در تفلیس را دلچسب می کند.

موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی تفلیس

تفلیس در جنوب شرق گرجستان قرار دارد. بزرگترین شهر گرجستان است و با وجود آنکه در نزدیکی کوه های قفقاز قرار دارد اما آب و هوایش سرد نیست. و  از انجا که در تمام ایام سال بادهای ملایمی در این شهر در حال وزیدن است، از آلودگی خبری نیست.

فصل بهار بهترین زمان سفر به تفلیس است زیرا که آب و هوا متعادل است .

نه گرمای انچنانی وجود دارد و نه سرمای استخوان سوز و اذیت کننده. البته در این فصل طبیعتا تعداد مسافران بیشتر است و این شلوغی می تواند به روی قیمت بلیط و اقامتگاه ها اثر گذار باشد.

دیدنی های تفلیس

با گشت و گذار در تفلیس به مناطق دیدنی زیادی برخود می کنیم که در زیر به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم.

  •  کلیسای سامبا یا کلیسای جامع تثلیث

گشت وگذار در تفلیس

با وجود اینکه این کلیسا قدمت چندانی ندارد؛ اما در همین مدت کوتاه، اعتبار قابل توجهی کسب کرده. اکثر اهالی گرجستان که پیروان ارتدکس هستند علاقه ویژه ای به کلیسای جامع دارند.

برای ساخت کلیسای سامبا دلایل مختلفی وجود دارد که می توان از جمله ی آنها به اعلام استقلال از شوروی، دو هزارمین سالگرد مسیحیت و هزار و پانصدمین سالگرد به رسمیت شناختن کلیسای ارتدکس گرجی اشاره کرد.

این کلیسای بی نهایت زیبا مانند نگین درشتی در قلب شهر تاریخی تفلیس جلوه میکند و توجه هر بیننده ای را از همان بدو ورود به شهر می رباید .گنبد طلایی این بنا به گونه ای است که هم در شب و هم در روز می درخشد و شما در هر نقطه ای از شهر که باشید میتوانید آن را ببینید.

وقتی وارد کلیسا می شوید سنگفرش های اطراف کلیسا توجه تان را به خود جلب میکند که از زیبایی خاصی برخوردار است.

سامبا فقط یک کلیسا نیست بلکه مجموعه ای از چند کلیسا است. پنج کلیسا در طبقه ورودی  و در طبقه زیرین آن نیز نه کلیسا قرار دارد.

در سال 1989 اسقف اعظم به نام ایلیای دوم گرجستان دستور ساخت کلیسا را صادر کرد .

طی فراخوانی مردم طرح های پیشنهادی خود را برای ساخت کلیسا ارائه دادند که هیچ کدام از این طرح ها مورد قبول واقع نشد.

تا اینکه شهروند با ذوق و خوش سلیقه ای به نام «آرچیل میندیاشویلی» طرحی ارائه داد و بعد از پذیرفته شدن این طرح در سال 1995 ساخت بنا آغاز شد .

تکمیل شدن ساختمان 9 سال طول کشید. اما قبل از اتمام ساختن کلیسا و در سال 2002 اولین مراسم مذهبی در این بنا برگزار شد.

گشت و گذار در تفلیس بدون بازدید از این کلیسای زیبا  کامل نمی شود.

  •  کارتلیس ددا یا مجسمه ی مادر

گشت و گذار در تفلیس

این مجسمه ی بیست متری از جنس آلومینویم نماد شهر تفلیس است. مجسمه ی مادر بر فراز تپه های کولالاکی قرار دارد و از هر نقطه ایی در تفلیس قابل دیدن است.

ساخت این مجسمه در سال ۱۹۵۸ و به مناسبت هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس، توسط یک مجسمه‌ساز گرجی به نام الگوجا آماشوکلی انجام شده‌است.

در دست چپ  این بانوی گرجی جامی قرار دارد که نمادی برای خوشامد گویی است و در دست راستش شمشیری قرارا دارد که نمادی از سلحلشوری و تهدید دشمنان است.

  • خیابان روستاولی

خیابان روستاولی خیابانی با 1/5 کیلومتر طول که قبلا به اسم خیابان گولوین شناخته می شد؛ از خیابان های مرکزی شهر تفلیس است. این خیابان به اسم شاعر قرن دوازده گرجستان «روستاولی» نام گذاری شده است. وجود ساختمان های دولتی، عمومی، فرهنگی و تجاری بسیار در طول این خیابان و در اطراف آن باعث شده که خیابان روستاولی به مهم ترین خیابان شهر تبدیل شود.

ساختمان هایی مثل ساختمان سابق پارلمان گرجستان، تئاتر اپرای ملی گرجستان، کلیسای کاشوتی، موزه سیمون جاناشیا، هتل بیلتمور و … در این خیابان قرار دارد.

اولین ساختمان این خیابان سینمای روستاولی است که بزرگ ترین سیمای کل گرجستان به حساب می آید. درست در روبروی سینما، قصر Youth و ساختمان سابق پارلمان گرجستان قرار دارد.

کمی جلوتر هم کلیسای کاشوتی در بین خانه هنر تفلیس و موزه هنر قرار دارد. در طول این خیابان وسایل حمل و نقل عمومی زیادی مثل مترو و اتوبوس وجود دارد که رفت و آمد از آن به دیگر نقاط شهر را آسان می کند.

بیشتر روزهای سال در این خیابان نمایشگاه ها و نمایش های عمومی برگزار می شود که گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند.

  • محله ی حمام های تفلیس

در اصل واژه ی تفلیس از ریشه ی «تبلی» گرفته شده است که در زبان گرجی به معنای آب گرم است. به حمام های آب گرم موجود در تفلیس، «حمام های آبانتوبانی» نیز می گویند. دمای آب در این حمام ها بین ۴۱ تا ۴۲ درجه ی سانتی گراد است.

بنای این حمام ها به سبک شرقی کلاسیک است و سقف آنها گنبدی شکل، که در مرکز آن شیشه ای برای عبور نور قرار دارد و همین نوع معماری تاثیر بسزایی در محبوبیت آن داشته است .

ضمن اینکه شهرت حمام های سولفور تفلیس به قدری است که افراد مهمی همچون الکساندر دوما و الکساندر پوشکین نیز آنها را بهترین تجربه های عمر خود نامیده اند .

ضمنا این حمام ها دو بخش عمومی و خصوصی دارند. که حمام های عمومی حوضچه و حمام های خصوصی به شکل وان های مجزا می باشند که هزینه ای به مراتب بالاتر دارند .

می توانید با پرداخت هزینه بیشتر از خدمات ماساژ و … نیز بهره ببرید .

اهالی این منطقه اعتقاد دارند که آب حمام های گوگردی تفلیس برای کسانی که دارای بیماری هایی همچون روماتیسم، بیماری های پوستی و ورم مفاصل و بیماری هایی از این دست هستند، حکم دارو را دارد.

توصیه می کنیم در گشت و گذار در تفلیس حتما به این محله ی قدیمی سری بزنید.

  • دریاچه ی لیسی

این دریاچه ی کوچک در حومه ی شهر تفلیس قرار دارد.

در حاشیه ی دریاچه پیستی به طول حدودا 5 کیلومتر برای علاقه مندان به دوچرخه سواری و اسکیت وجود دارد.

البته دوستداران شنا و ماهیگیری نیز این امکان را دارند که با اجاره ی قایق و تجهیزات لازم به وسط دریاچه بروند و ساعاتی را در کمال آرامش به صید بپردازند.

در ورودی دریاچه و در قسمت انتهایی آن بوستان هایی برای اقامت خانواده ها وجود دارد، تا با خیال راحت چند ساعتی را در این منطقه ی زیبا سپری کنند.

در طراف دریاچه ی لیسی انواع گونه های جانوری از جمله لاک پشت، روباه ، مار و خرگوش های صحرایی زندگی می کنند.

 

گشت و گذار در تفلیس یکی از دل انگیز ترین بخش های سفر به گرجستان است. این شهر زیبای تاریخی، جاذبه های گردشگری بسیاری دارد در این این مقاله به بخشی از آنها اشاره کردیم.

اگر شما هم جزو علاقه مندان با سفر به این کشور زیبا هستید می توانید با مراجعه به وب سایت هتل متل و با مقایسه ی قیمت بلیط ها و اقامتگاه ها بهترین انتخاب را انجام داده و از سفر به این شهر تاریخی لذت ببرید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا